Search icon

Kiedy aplikacja mObywatel w pełni zastąpi dowód osobisty? Znamy prawdopodobny termin

24.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Kiedy aplikacja mObywatel w pełni zastąpi dowód osobisty? Znamy prawdopodobny termin
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od 2023 w życie wchodzą zupełnie nowe przepisy dotyczące cyfrowych dokumentów w Polsce. Już w tym roku będziemy mogli wyświetlić dowód w mObywatel, co będzie tak samo skuteczne, jak pokazanie fizycznego dokumentu w formie plastikowej karty. Gdzie skorzystamy z tego udogodnienia?

Dowód w mObywatel na równi z plastikowym

Ustawa o aplikacji mObywatel przyniesie bardzo istotną zmianę. Dziś możemy wyświetlić dowód osobisty (a także inne dokumenty, np. mPrawo Jazdy) w aplikacji mObywatel. Nie zawsze było to jednak traktowane na równi z fizycznym dokumentem w formie „plastiku”. Cyfrową wersję dowodu mogliśmy pokazać m.in. podczas kontroli policyjnej, w trakcie wyborów powszechnych, aptece, czy podczas kontroli biletów w pociągu.

mObywatel

Przedstawiciel władz, Adam Andruszkiewicz, chce by już niedługo każdy dokument w cyfrowej wersji w mObywatel był traktowany na równi z oryginałem. Warto dodać, że poseł Andruszkiewicz był wiceministrem cyfryzacji. Obecnie pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak najbardziej jest więc osobą, która ma wiele do powiedzenia w kwestii cyfrowych dokumentów. Mowa o dowodzie osobistym, legitymacji szkolnej, legitymacji studenckiej, czy paszporcie. Niedługo mogą być pełnowartościowymi dokumentami, nawet wyświetlone w mObywatel.

Obecnie projekt ustawy zrównującej ważność obu typu dokumentów jest procedowany w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

W drugim kwartale 2023 roku projekt ustawy ma trafić do Sejmu i można oczekiwać szybkiego uchwalenia, a nawet wejścia w życie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Po wejściu nowych przepisów dowód w mObywatel (a następnie także inne dokumenty) będzie traktowany na równi z fizycznym odpowiednikiem w:

  • urzędzie,
  • banku,
  • szkole,
  • na lotnisku,
  • u notariusza,
  • w sądzie,
  • u operatora komórkowego,
  • w innych miejscach.
Dopłaty do ogrzewania i zmiana limitów taniego prądu w mObywatel

Czy cyfrowe dokumenty są ważne za granicą?

W listopadzie informowaliśmy o tym, że w mObywatel pojawi się cyfrowy paszport. Czy oznacza to, że paszport lub dowód w mObywatel będą funkcjonalne także za granicą? Niestety nie, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. Polskie przepisy obowiązują na terenie naszego kraju. Możliwość uznania cyfrowej wersji dokumentów także za granicami Polski są uzależnione od umów międzynarodowych. Z pewnością polskie władze postarają się o to, by choć w niektórych krajach (np. krajach Unii Europejskiej) obywatele RP mogli korzystać z cyfrowego portfela – aplikacji mObywatel.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.