mObywatel dostępny w przeglądarce internetowej. Na razie w wersji beta

16.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
mObywatel dostępny w przeglądarce internetowej. Na razie w wersji beta
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystając z Profilu Zaufanego można zalogować się do usługi mObywatel. Dotychczas było to możliwe za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel. Teraz pojawiła się także możliwość skorzystania z mObywatel w przeglądarce internetowej (np. Google Chrome, Firefox lub Microsoft Edge).

Co to jest mObywatel?

Wraz z upływem lat w Polsce pojawia się coraz więcej cyfrowych udogodnień. Jednym z nich jest platforma mObywatel. Pozwala na wgląd do dokumentów, które w Polsce są tak samo ważne, jak ich fizyczne odpowiedniki. W mObywatel możemy więc wyświetlić między innymi swój dowód osobisty, prawo jazdy (mPrawo Jazdy w mObywatel), a nawet pokazać w aptece eReceptę. Dzięki aplikacji nie musimy nosić ze sobą portfela, pozwala też na szybkie sprawdzenie wielu istotnych dla każdego z nas informacji.

Niedawno do aplikacji mobilnej mObywatel dołączyła wersja dla komputerów – w przeglądarce internetowej.

W obu wersjach platformy mamy dostęp do tego samego zakresu danych oraz dokumentów. Różnicą jest sposób dostępu. Do platformy mObywatel w przeglądarce internetowej możemy wejść także przy pomocy urządzenia mobilnego. To wygodna opcja na przykład dla osób, które nie chcą instalować dodatkowej aplikacji.

Jak działa mObywatel w przeglądarce internetowej?

Dostęp do platformy mObywatel w wersji uruchamianej z przeglądarki internetowej jest bardzo prosty. Wystarczy przejść na rządową stronę mobywatel.gov.pl. Tam zobaczymy dwie możliwości logowania się do systemu: przez Profil Zaufany/e-dowód/bank lub autoryzując dostęp aplikacją mObywatel. W pierwszej opcji możemy posiłkować się logowaniem z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Menu na stronie mObywatel w przeglądarce internetowej jest intuicyjne i czytelne.

mObywatel w przeglądarce

Mamy tu dostęp do skrzynki wiadomości, spraw urzędowych (np. wniosków o wydanie dokumentu), czy do centrum pomocy. Warto jednak zaznaczyć, że wiele skrótów prowadzi po prostu do zewnętrznych stron w domenie gov.pl.

Początkowo strona internetowa mObywatel wydaje się nam nieco pusta. Dotyczy to jednak nowych użytkowników, którzy nie podejmowali za pomocą strony jeszcze żadnych akcji. Aktywni użytkownicy, którzy za pomocą mObywatel w przeglądarce załatwiają swoje sprawy urzędowe, już na stronie głównej zobaczą informacje o statusie swoich wniosków, itp. Ważnym narzędziem jest tu też funkcjonalny kalendarz – tam zobaczymy istotne dla każdego z nas daty.

Jakie usługi są dostępne w mObywatel w przeglądarce?

Zarówno mObywatel w wersji na telefony komórkowe jak i w przeglądarce są stale rozwijane. Celem Ministerstwa Cyfryzacji jest zapewnienie w ten sposób dostępu do wszystkich spraw urzędowych, jakich potrzebuje obywatel. Możemy więc zgłosić w mObywatel sprzedaż samochodu, wnioskować o wydanie paszportu lub kartę EKUZ. Część opcji jest jednak wciąż niedostępna w wersji przeglądarkowej – to dość wczesna faza rozwoju serwisu. Niektóre przyciski lub opcje w menu odnoszą się więc wciąż do… rządowych stron z instrukcją, jak wykonać daną czynność Możemy więc znaleźć tam odesłanie do placówki urzędu lub do samej aplikacji mObywatel, gdzie dana usługa jest już dostępna.

Plany na rozwój usługi mObywatel zakładają też dostarczenie usług dla przedsiębiorców.

Do obecnego Profilu Obywatela dołączy więc Profil Przedsiębiorcy. Tam znajdzie się możliwość załatwiania spraw dostępnych dziś w kilku miejscach – Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Urzędzie Gminy i CEiDG. To kolejne ułatwienie na miarę XXI wieku, które z pewnością przyda się wielu osobom.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.