Search icon

mObywatel – co to jest i jak działa? Co zmieni się w mObywatel 2.0?

27.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
mObywatel – co to jest i jak działa? Co zmieni się w mObywatel 2.0?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Masz już dość noszenia wszędzie ze sobą potrzebnych dokumentów do załatwienia spraw urzędowych? Używając aplikacji mObywatel nie musisz się o to martwić, ponieważ pozwala ona na przechowywanie najważniejszych dokumentów w przystępnej aplikacji.

Spis treści:

Pamiętacie mTożsamość?

Wcześniej aplikacja mObywatel nazywała się mTożsamość. Wraz ze zmianą nazwy dokonano również innych, takich jak m.in.:

 • Udoskonalenie prywatności
 • Wprowadzenie nowego wzoru dokumentu

Wszystkie najważniejsze dokumenty znajdują się w zasięgu Twojego smartfona.

Czym jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel pozwala na potwierdzenie swoich danych za pomocą smartfona.

Możesz korzystać z niej podczas:

 • kontroli drogowej, komunikacyjnej,
 • oddawania głosów wyborczych,
 • zakładania kart giftowych,
 • we wszelkich publicznych miejscach usługowych, np. na poczcie, czy u lekarza.

Kiedy nie możesz korzystać z okazywania dokumentów w mObywatel?

Nie możesz z niej skorzystać tylko w sytuacji, kiedy prawo jasno określa, że musisz okazać swój dowód osobisty, czyli np. w banku czy na lotnisku (trwają pracę nad ustawą zrównującą prawnie dokumenty cyfrowe i analogowe).

W sytuacji, kiedy Twój dowód osobisty został zagubiony i zastrzeżony, nie możesz używać aplikacji mObywatel do okazania tego dokumentu.

Funkcje aplikacji mObywatel – dowód osobisty w telefonie i nie tylko

W aplikacji mObywatel możesz skorzystać z kilku funkcji. Przechowasz w niej takie dokumenty jak:

 • mTożsamość
 • mLegitymację Szkolną
 • mPojazd
 • mLegitymację Studencką
 • eRecepty
 • Polak za granicą

O funkcji mTożsamość mówiliśmy już wcześniej. Chodzi tu o możliwość okazywania dowodu osobistego za pomocą smartfona.

Tak samo jest w przypadku mLegitymacji Szkolnej i Studenckiej i jest to bardzo wygodne, ponieważ wielu studentów i uczniów szkół gubi ten dokument, a teraz zawsze może mieć go przy sobie w swoim smartfonie.

mPrawo jazdy – cyfrowy odpowiednik dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Funkcja mPojazd pozwala na przechowywanie danych odnośnie dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

eRecepta pozwala na przechowywanie wirtualnych recept i wykupywanie ich w dogodny sposób. Aby móc skorzystać z tej opcji, najpierw należy aktywować mTożsamość i połączyć się z Internetowym Kontem Pacjenta.

Funkcja Polak za granicą zwiększa bezpieczeństwo osób podróżujących.

mObywatel 2.0 – więcej i lepiej

Co ważne, platforma mObywatel jest stale rozwijana, czego efektem są dodatkowe funkcje oraz możliwości, które znacznie zwiększą użyteczność usługi.

Najważniejszą zmianą będzie zrównanie prawne dokumentów cyfrowych z tymi w formie tradycyjnej. Po wejściu w życie odpowiedniej ustawy (drugi kwartał 2022 roku) dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany tak samo, jak jego analogowy odpowiednik.

Sama platforma mObywatel 2.0 również doczeka się sporych zmian. Oto najważniejsze z nich:

 • strona mObywatel 2.0 – platforma będzie dostępna w formie aplikacji mobilnej (jak dotychczas) oraz z poziomu przeglądarki internetowej
 • jedna skrzynka pocztowa – wszystkie wiadomości z urzędów będą dostępne w jednym miejscu (ZUS, Urząd Skarbowy i inne)
 • powiadomienia – otrzymywanie powiadomień o zwrocie podatku, dofinansowaniach z gminy, przyjęciu dziecka do przedszkola, czy zbliżającym się terminie ważności dokumentów (dowód osobisty czy paszport)
 • e-Pełnomocnictwa – możliwość udzielania pełnomocnictw innej osobie i załatwianie spraw w urzędach i przez e-usługi jako pełnomocnik
 • e-Płatności – zintegrowany system płatności np. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe dokumenty – bez prowizji, natychmiastowa realizacja wpłat i kalendarz płatności
 • Prawo jazdy – wystawienie elektronicznego prawa jazdy w 0,3 sekundy od wprowadzenia informacji o zdanym egzaminie.

Jak założyć konto i się zalogować? Jak dodać do mObywatel dowód osobisty?

Aby aktywować konto mObywatel, najpierw musisz założyć Profil Zaufany.

Jeśli masz już Profil Zaufany, wystarczy że:

 • pobierzesz aplikację mObywatel (mObywatel w Google Play lub mObywatel w App Store),
 • zainstalujesz ją i uruchomisz,
 • zapoznasz się z jej regulaminem,
 • klikniesz kafel “Dodaj swój pierwszy dokument”, jeśli dotyczy dowodu osobistego  lub “Dodaj nowy dokument”, jeśli chcesz dołączyć np. legitymację studencką,
 • jeśli chcesz dołączyć swój dowód osobisty, wybierzesz z listy dokumentów – mObywatel,
 • następnie wybierzesz metodę logowania. Możesz to zrobić za pośrednictwem urzędowego, bankowego lub tymczasowego Profilu Zaufanego, lub poprzez “moje ID, jeśli korzystasz z logowania za pośrednictwem banku,
 • wykonasz wszystkie instrukcje, które ukażą Ci się na ekranie Twojego smartfona.

Dodawanie prawa jazdy do mObywatel

Aby dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel, wystarczy:

 • kliknąć w niej “Dodaj dokument”,
 • wybrać z listy rodzaj dokumentu, który ma być dodany i zaakceptować regulamin,
 • następnie logujesz się Profilem Zaufanym,
 • wykonujesz wszystko według wskazówek i gotowe!

Unijny certyfikat covid w mObywatel

Potwierdzenie szczepienia – paszport covidowy również możesz przechowywać w swojej aplikacji mObywatel.

Wystarczy tylko postępować tak samo, jak w przypadku dodawania innych dokumentów, które zostały dodane do aplikacji. Certyfikat ten może być okazywany nawet wtedy, kiedy nie masz dostępu do Internetu. Kod QR jest duży i wyraźny, dlatego nie powinno być żadnego problemu z jego skanowaniem.

Dodatkowo certyfikat ten zawiera zdjęcie danej osoby z dowodu osobistego, a szczegółowe dane ukryte są przed wścibskimi spojrzeniami. Dzięki unijnemu certyfikatowi covid możesz być bardzo szybko zweryfikowany np. podczas kontroli granicznej.

To, czy ktoś jest zaszczepiony na Covid-19, można również sprawdzić za pomocą aplikacji Zaszczepieni. Jest ona przydatna m.in. na imprezach masowych, koncertach, czy w klubach, w których obowiązują limity osób.

Czy dane w mObywatel są bezpieczne?

Jak na aplikację rządową trzeba śmiało stwierdzić, że mObywatel może pochwalić się wieloma zabezpieczeniami. Każda osoba używająca aplikacji otrzymuje swój certyfikat elektroniczny, który jest z nią bezpośrednio powiązany.

Aplikacja jest całkowicie szyfrowana i chroniona hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Jeśli chcesz unieważnić swój certyfikat, wystarczy zadzwonić pod numer +42 253 54 74.

Czy warto korzystać z aplikacji mObywatel?

Korzystanie z aplikacji mObywatel jest o wiele bardziej bezpieczne niż noszenie wszystkich tych dokumentów w portfelu. Do aplikacji masz dostęp tylko Ty, ponieważ jest ona chroniona tym, czym sobie wybierzesz. Nikt, kto przejmie Twój smartfon, nie będzie w stanie dostać się do niej, ponieważ nie zna hasła i nie posiada tego samego odcisku palca, jak i takiej samej twarzy.

Dodatkowo nie musisz nosić ze sobą wszędzie portfela, a smartfon przeważnie zawsze jest w zasięgu Twojej ręki, więc w razie potrzeby okazujesz potrzebny dokument właśnie dzięki niemu. W czasach, w których płacimy już nawet za pomocą smartfona, takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne i z czasem z pewnością, będzie z niego korzystać coraz większa ilość użytkowników.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.