mObywatel – co to jest i jak działa? Zmiany w aplikacji mObywatel 2.0
Masz już dość noszenia wszędzie ze sobą potrzebnych dokumentów do załatwienia spraw urzędowych? Używając aplikacji mObywatel nie musisz się o to martwić, ponieważ pozwala ona na przechowywanie najważniejszych dokumentów w przystępnej aplikacji.
Spis treści:
- Pamiętacie mTożsamość?
- Czym jest mObywatel?
- Kiedy nie możesz korzystać z okazywania dokumentów w mObywatel?
- Funkcje aplikacji mObywatel – dowód osobisty w telefonie i nie tylko
- Jak założyć konto i się zalogować? Jak dodać do mObywatel dowód osobisty?
- Dodawanie prawa jazdy do mObywatel
- Unijny certyfikat covid w mObywatel
- Czy dane w mObywatel są bezpieczne?
- Czy warto korzystać z aplikacji mObywatel?
Pamiętacie mTożsamość?
Wcześniej aplikacja mObywatel nazywała się mTożsamość. Wraz ze zmianą nazwy dokonano również innych, takich jak m.in.:
- Udoskonalenie prywatności
- Wprowadzenie nowego wzoru dokumentu
Wszystkie najważniejsze dokumenty znajdują się w zasięgu Twojego smartfona.
Czym jest mObywatel?
Aplikacja mObywatel pozwala na potwierdzenie swoich danych za pomocą smartfona.
Możesz korzystać z niej podczas:
- kontroli drogowej, komunikacyjnej,
- oddawania głosów wyborczych,
- zakładania kart giftowych,
- we wszelkich publicznych miejscach usługowych, np. na poczcie, czy u lekarza.
Kiedy nie możesz korzystać z okazywania dokumentów w mObywatel?
Nie możesz z niej skorzystać tylko w sytuacji, kiedy prawo jasno określa, że musisz okazać swój dowód osobisty, czyli np. przy przekraczaniu granicy Polski, w urzędzie przy składaniu wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, czy w banku.
W sytuacji, kiedy Twój dowód osobisty został zagubiony i zastrzeżony, nie możesz używać aplikacji mObywatel do okazania tego dokumentu.
W marcu 2023 roku Sejm przyjął ustawę zrównującą ważność cyfrowego dokumentu tożsamości z tradycyjnym dowodem, co oznacza, że już niedługo będą one równoważne. Cały proces legislacyjny ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami.
Funkcje aplikacji mObywatel – dowód osobisty w telefonie i nie tylko
W aplikacji mObywatel możesz skorzystać z kilku funkcji. Przechowasz w niej takie dokumenty jak:
- mTożsamość – o funkcji mTożsamość mówiliśmy już wcześniej. Chodzi tu o możliwość okazywania dowodu osobistego za pomocą smartfona.
- mLegitymacja Szkolna i Studencka – tak samo jest w przypadku mLegitymacji Szkolnej i Studenckiej i jest to bardzo wygodne, ponieważ wielu studentów i uczniów szkół gubi ten dokument, a teraz zawsze może mieć go przy sobie w swoim smartfonie.
- mPrawo jazdy – cyfrowy odpowiednik dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
- mPojazd – cyfrowy odpowiednik dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
- eRecepta – pozwala na przechowywanie wirtualnych recept i wykupywanie ich w dogodny sposób. Aby móc skorzystać z tej opcji, najpierw należy aktywować mTożsamość i połączyć się z Internetowym Kontem Pacjenta.
- Polak za granicą – funkcja Polak za granicą zwiększa bezpieczeństwo osób podróżujących.
- Karta Dużej Rodziny – atrakcyjne zniżki dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci (np. zniżki na przejazdy kolejowe, zniżki na opłaty paszportowe oraz szereg zniżek oferowanych przez instytucje państwowe i prywatne. Ich lista jest dostępna na oficjalnej stronie.
- Paszport – wkrótce będzie możliwość dodania paszportu do aplikacji mObywatel. Dokument będzie elektronicznym odpowiednikiem papierowego wariantu (początkowo w Polsce, ale prowadzone są konsultacje z innymi krajami m.in. Unii Europejskiej)
mObywatel 2.0 – więcej i lepiej
Co ważne, platforma mObywatel jest stale rozwijana, czego efektem są dodatkowe funkcje oraz możliwości, które znacznie zwiększą użyteczność usługi.
Najważniejszą zmianą będzie zrównanie prawne dokumentów cyfrowych z tymi w formie tradycyjnej. Po wejściu w życie odpowiedniej ustawy (drugi kwartał 2022 roku) dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany tak samo, jak jego analogowy odpowiednik.
Sama platforma mObywatel 2.0 również wprowadza sporo zmian. Oto najważniejsze z nich:
- strona mObywatel 2.0 – platforma będzie dostępna w formie aplikacji mobilnej (jak dotychczas) oraz z poziomu przeglądarki internetowej
- jedna skrzynka pocztowa – wszystkie wiadomości z urzędów będą dostępne w jednym miejscu (ZUS, Urząd Skarbowy i inne)
- powiadomienia – otrzymywanie powiadomień o zwrocie podatku, dofinansowaniach z gminy, przyjęciu dziecka do przedszkola, czy zbliżającym się terminie ważności dokumentów (dowód osobisty czy paszport)
- e-Pełnomocnictwa – możliwość udzielania pełnomocnictw innej osobie i załatwianie spraw w urzędach i przez e-usługi jako pełnomocnik, weryfikowanie e-pełnomocnictwa za pomocą kodu QR
- e-Płatności – zintegrowany system płatności np. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe dokumenty – bez prowizji, natychmiastowa realizacja wpłat i kalendarz płatności
- Prawo jazdy – wystawienie elektronicznego prawa jazdy w 0,3 sekundy od wprowadzenia informacji o zdanym egzaminie.
- Wniosek o dopłatę do źródeł ciepła – tzw. dodatek węglowy
- Zgłoszenie interwencji środowiskowej – możliwość zgłoszenia zdarzeń mających negatywny wpływ na środowisko.
Jak założyć konto i się zalogować?
Aby aktywować konto mObywatel, najpierw musisz założyć Profil Zaufany.
Jeśli masz już Profil Zaufany, wystarczy że:
- pobierzesz aplikację mObywatel (mObywatel w Google Play lub mObywatel w App Store),
- zainstalujesz ją i uruchomisz,
- zapoznasz się z jej regulaminem,
- klikniesz kafel “Dodaj swój pierwszy dokument”, jeśli dotyczy dowodu osobistego lub “Dodaj nowy dokument”, jeśli chcesz dołączyć np. legitymację studencką,
- jeśli chcesz dołączyć swój dowód osobisty, wybierzesz z listy dokumentów – mObywatel,
- następnie wybierzesz metodę logowania. Możesz to zrobić za pośrednictwem urzędowego, bankowego lub tymczasowego Profilu Zaufanego, lub poprzez “moje ID, jeśli korzystasz z logowania za pośrednictwem banku,
- wykonasz wszystkie instrukcje, które ukażą Ci się na ekranie Twojego smartfona.
Logowanie do aplikacji mObywatel
Do tej pory, aby zalogować się do mObywatel konieczne było podanie kodu PIN ustalonego przy zakładaniu konta. Kolejna aktualizacja aplikacji wprowadziła w tym zakresie pewne zmiany. Obecnie można się logować również za pomocą systemów biometrycznych w smartfonie. Oznacza to, że teraz można się logować poprzez odcisk palca lub system rozpoznawania twarzy (np. FaceID). Jest to rozwiązanie stosowane m.in. w aplikacjach bankowości mobilnej.
Oczywiście pozostała możliwość dodatkowego zabezpieczenia i konieczności każdorazowego wpisywania PIN, więc jeśli ktoś preferuje taką formę logowania, wciąż może z niej korzystać.
Dodawanie prawa jazdy do mObywatel
Aby dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel, wystarczy:
- kliknąć w niej “Dodaj dokument”,
- wybrać z listy rodzaj dokumentu, który ma być dodany i zaakceptować regulamin,
- następnie logujesz się Profilem Zaufanym,
- wykonujesz wszystko według wskazówek i gotowe!
Unijny certyfikat covid w mObywatel
Potwierdzenie szczepienia – paszport covidowy również możesz przechowywać w swojej aplikacji mObywatel.
Wystarczy tylko postępować tak samo, jak w przypadku dodawania innych dokumentów, które zostały dodane do aplikacji. Certyfikat ten może być okazywany nawet wtedy, kiedy nie masz dostępu do Internetu. Kod QR jest duży i wyraźny, dlatego nie powinno być żadnego problemu z jego skanowaniem.
Dodatkowo certyfikat ten zawiera zdjęcie danej osoby z dowodu osobistego, a szczegółowe dane ukryte są przed wścibskimi spojrzeniami. Dzięki unijnemu certyfikatowi covid możesz być bardzo szybko zweryfikowany np. podczas kontroli granicznej.
Po aktualizacji można wyeksportować certyfikat COVID do Apple Wallet.
To, czy ktoś jest zaszczepiony na Covid-19, można również sprawdzić za pomocą aplikacji Zaszczepieni. Jest ona przydatna m.in. na imprezach masowych, koncertach, czy w klubach, w których obowiązują limity osób.
Czy dane w mObywatel są bezpieczne?
Jak na aplikację rządową trzeba śmiało stwierdzić, że mObywatel może pochwalić się wieloma zabezpieczeniami. Każda osoba używająca aplikacji otrzymuje swój certyfikat elektroniczny, który jest z nią bezpośrednio powiązany.
Aplikacja jest całkowicie szyfrowana i chroniona hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Jeśli chcesz unieważnić swój certyfikat, wystarczy zadzwonić pod numer +42 253 54 74.
Czy warto korzystać z aplikacji mObywatel?
Korzystanie z aplikacji mObywatel jest o wiele bardziej bezpieczne niż noszenie wszystkich tych dokumentów w portfelu. Do aplikacji masz dostęp tylko Ty, ponieważ jest ona chroniona tym, czym sobie wybierzesz. Nikt, kto przejmie Twój smartfon, nie będzie w stanie dostać się do niej, ponieważ nie zna hasła i nie posiada tego samego odcisku palca, jak i takiej samej twarzy.
Dodatkowo nie musisz nosić ze sobą wszędzie portfela, a smartfon przeważnie zawsze jest w zasięgu Twojej ręki, więc w razie potrzeby okazujesz potrzebny dokument właśnie dzięki niemu. W czasach, w których płacimy już nawet za pomocą smartfona, takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne i z czasem z pewnością, będzie z niego korzystać coraz większa ilość użytkowników.
Może Cię zainteresować: