moBilet – łatwy zakup biletów komunikacji miejskiej i parkowanie

19.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
moBilet – łatwy zakup biletów komunikacji miejskiej i parkowanie
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do kupowania biletów na smartfon to w obecnych czasach wygoda, szczególnie dla osób nienoszących przy sobie gotówki. Dzięki nim możemy skorzystać w wygodny sposób nie tylko z komunikacji miejskiej, ale i opłacić parkowanie, czy też kupić bilet na pociąg. Przyglądamy się jednej z najpopularniejszych aplikacji tego typu – moBilet.

Czym jest moBilet?

moBilet to aplikacja pozwalająca na kupno biletów komunikacji miejskiej, dokonywania opłat za miejsca parkingowe, a także płacenie za komunikację dalekobieżną, w tym pociągi. Użytkownicy programu nie muszą się martwić o znalezienie odpowiedniego biletomatu, parkomatu czy kas biletowych, ani być uzależnieni od posiadania gotówki na dane opłaty.

Wszystkiego można dokonać wewnątrz aplikacji, wraz z preferowaną i podpiętą metodą płatności.

aplikacja mobilet

Reasumując, dwie główne funkcjonalności aplikacji to płatne parkowanie i komunikacja miejska. Komunikacja dalekobieżna jest usługą dodatkową.

Jak działa moBilet?

Aplikacja moBilet jest dostępna w 181 miastach i miejscowościach. Zakres obsługiwanych usług będzie jednak różnił się w zależności od miejsca. Niektóre z miast pozwolą jedynie na obsługę płatnego parkowania, a inne wyłącznie na komunikację miejską. W większych miejscowościach z reguły będziemy mieć dostęp do obydwu głównych usług. Pełna lista znajduje się tutaj.

Komunikacja dalekobieżna pozwala na zakup biletów kolejowych przewoźnika Arriva RP, SKPL i Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Skąd pobrać aplikację moBilet?

MoBilet można pobrać ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Integracja z bankami

moBilet jest również dostępny wewnątrz aplikacji mobilnych banków: Alior, BNP Paribas, Millennium, ING oraz PKO BP. Posługując się nimi można zakupić bilety komunikacji miejskiej (w obsługiwanych miastach) korzystając ze zintegrowanej usługi moBilet. Wtedy nie będzie konieczne doładowywanie konta moBilet, bo pieniądze będą pobierane bezpośrednio z konta bankowego.

Jak doładować konto moBilet?

Aby dokonywać opłat za parkowanie i kupować bilety komunikacji miejskiej w aplikacji, należy najpierw zasilić konto moBilet pieniędzmi lub na stałe podpiąć kartę płatniczą.

Doładowanie konta moBilet

Aby zasilić konto moBilet, trzeba w głównym menu aplikacji wybrać opcję doładuj konto. Możemy skorzystać z jednej z trzech głównych metod płatności:

dołądowanie konta moBilet

Domyślnie BLIK poprosi nas o 6-cyfrowy kod z mobilnej aplikacji bankowej, który musimy przekleić w stosowne okienko w aplikacji moBilet.

Przelewy24 przekierują nas do bramki płatności pozwalającej na wybranie naszego banku lub opcji BLIK czy też wykorzystanie bezpośrednio podpiętej karty płatniczej.

Klarna wymaga wybrania używanego przez nas banku, a następnie zalogowania się jego numerem identyfikacyjnym logowania i hasłem. Po podaniu tych danych musimy jeszcze potwierdzić transakcję wewnątrz naszej aplikacji bankowej.

Ustawienie BLIKA

Aby uniknąć każdorazowego wpisywania kodu BLIK, trzeba połączyć ten system płatności na stałe z aplikację. Wymaga to przelewu w kwocie 1 zł, który będzie natychmiast zwrócony po jego dokonaniu.

mobilet - blik bez konieczności podawania kodu

Aby tego dokonać, należy przejść do Ustawienia > BLIK, a następnie wybrać opcję USTAW BLIKA, podać kod BLIK z aplikacji bankowej oraz wypełnić swoje dane i potwierdzić operację klikając Dalej. Musimy wtedy przejść do naszej aplikacji bankowej i tam zaakceptować transakcję.

Usługa „Płać z komórką”

Wybrani operatorzy komórkowi, tacy jak: Play, Orange i Plus pozwalają na rozliczanie płatności moBilet, które są następnie doliczane do rachunku telefonicznego w ramach abonamentu.

Aby skorzystać z tej opcji, trzeba podać numer telefonu i kliknąć DALEJ, następnie odebrać 4-cyfrowy kod PIN, który przyjdzie na nasz telefon, zaakceptować regulamin i wybrać jeszcze raz DALEJ. Od teraz usługa „Płać z komórką” będzie aktywna jako forma płatności.

Jak parkować z moBilet?

Parkowanie z moBilet wymaga na początku dodania numeru rejestracyjnego samochodu.

Aby tego dokonać, należy wybrać menu w lewym górnym rogu (ikonka z trzema poziomymi kreskami), po czym przejść w Ustawienia. Stamtąd klikamy na Numery rejestracyjne. Aplikacja od razu nas poprosi o wprowadzenie numeru rejestracyjnego pojazdu (dwukrotnie).

mobilet - parkowanie samochodu

Musimy się również upewnić, że na koncie moBilet posiadamy wystarczające środki lub mamy podpiętą formę płatności (np. kartę płatniczą).

Następnie trzeba wrócić się do menu głównego, skąd wybieramy opcję płatne parkowanie.

Pojawi się komunikat „należy wybrać co najmniej jednego usługodawcę”. Po naciśnięciu „OK”, zaznaczymy miasto, w którym potrzebujemy zaparkować.

Aplikacja poprosi o dostęp do lokalizacji urządzenia. Rekomendujemy udostępnienie możliwości pobrania lokalizacji przez moBilet – „Podczas korzystania z aplikacji” (stały wybór) lub „Tylko tym razem” (jednorazowy, który trzeba ponawiać). W ten sposób aplikacja może zasugerować naszą pozycję w Strefie Płatnego Parkowania i obowiązującą stawkę postoju.

parkuję z moBilet - udostępnianie lokalizacji

Po wybraniu miasta i pozwoleniu na pobranie naszej lokalizacji, należy wybrać miejsce parkingowe. W każdym z nich są widoczne przedziały czasowe oraz stawki na dany okres. W niektórych miejscach istnieje również opcja „bez limitu”, a w każdym przypadku możemy również określić własny czas postoju.

Po wybraniu interesującego nas czasu postoju, należy stuknąć w przycisk Rozpocznij. Jeśli wybraliśmy „bez limitu”, z momentem końca parkowania klikamy „zakończ”.

Jak oznaczyć auto z moBilet?

Zanim zaczniemy korzystać z usługi parkowania przez moBilet należy zadbać o to, aby nasze auto było oznaczone. Dzięki temu kontroler będzie mógł znaleźć nasze auto w systemie i wiedzieć, że opłaciliśmy parking.

Aby oznakować auto z moBilet, jest do wyboru kilka opcji. Można wejść na stronę moBilet z winietą do druku w pliku .pdf, wydrukować ją samodzielnie, wyciąć i umieścić na szybie pojazdu.

Bezpłatne naklejki można także otrzymać w Biurze Strefy Płatnego Parkowania.

W ostateczności można również zostawić w widocznym miejscu w samochodzie kartkę z napisem „moBilet”.

Jak kupić bilet na komunikację miejską?

W menu głównym wybieramy opcję komunikacja miejska, po czym wyskoczy powiadomienie: „należy wybrać co najmniej jednego usługodawcę”. Naciskamy „OK” i wybieramy miasto, w którym chcemy podróżować komunikacją miejską.

zakup biletów w aplikacji moiBilet

W następnym kroku, jeśli obowiązuje w danym mieście, wybieramy strefę przejazdu, po czym wybieramy interesujący nas bilet. Aplikacja wyświetli nam wszystkie możliwe typy biletów czasowych, pokazując najpierw normalne, a następnie ulgowe bilety.

zakup bilet w aplikacji

Po wybraniu potrzebnego nam biletu, musimy wpisać numer boczny pojazdu (widoczny zazwyczaj w górnej części środka transportu oraz na zewnątrz przy środkowych drzwiach) i wybrać Skasuj bilet. Czas na tę operację to 20 sekund.

Bilety na komunikację dalekobieżną

W menu głównym stukamy w opcję komunikacja dalekobieżna. Na ekranie pojawią się trzy główne opcje: przewoźnik, stacja początkowa i stacja końcowa.

Wybieramy przewoźnika i dopiero wtedy możemy określić stację początkową i końcową. Po wybraniu obydwu przystanków, może pojawić się dodatkowe pole przez, którym można doprecyzować trasę.

Następnie stukamy w opcję DALEJ. Ukaże się nam lista wszystkich możliwych biletów – od normalnych jednorazowych po miesięczne, a także bilety w dwie strony (powrotne) wraz z oznaczeniem stosownych ulg.

Wybieramy interesujący nas bilet i stukamy w niego. Mamy 20 sekund na potwierdzenie opłaty za bilet, oznaczonej w aplikacji jako skasowanie biletu.

moBilet czy Skycash?

Zarówno moBilet, jak i SkyCash pozwalają na dokonywanie podobnych czynności, w tym kupowania biletów komunikacji miejskiej i kolejowych oraz dokonywania opłat parkingowych. SkyCash oferuje również więcej dodatkowych opcji, w tym opłatę rachunków, doładowania telefonu, zakup biletów lotniczych, opłaty za autostrady, czy też kupno cyfrowych kodów podarunkowych na abonamenty (np. Spotify, serwis streamingowy Netflix).

Więcej nie będzie dla każdego użytkownika oznaczało lepiej. Jeśli zależy Ci właśnie na parkowaniu i/lub kupnie biletów komunikacji miejskiej, moBilet będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast ważna jest dla Ciebie któraś z funkcji oferowanych dodatkowo w SkyCash, warto rozważyć tę aplikację jako alternatywę.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.