MiOS – czy Xiaomi chce się pozbyć Androida?

29.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
MiOS – czy Xiaomi chce się pozbyć Androida?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że firma Xiaomi pracuje nad zupełnie nowym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych o nazwie MiOS. Póki co nie do końca wiadomo, jakie plany związane są z tym produktem, ale być może okaże się, że Xiaomi pójdzie w ślady Apple i będzie oferować zarówno smartfony, tablety i inne urządzenia, jak i oprogramowanie dla nich dedykowane.

MiOS – nowy system operacyjny Xiaomi

Informacje na ten temat przekazał między innymi Ice Universe, użytkownik Twittera, który znany jest z publikowania podobnych informacji. 

Nowy system oparty jest na kodzie Android Open Source Project (AOSP), który stanowi podstawę znanego wszystkim systemu Android. Jak już wspomniano, oznacza to, że MiOS nie będzie ograniczony jedynie do smartfonów.

Bardzo prawdopodobne jest, że będzie można go instalować na wielu rodzajach urządzeń mobilnych, na przykład na tabletach oraz smartwatch’ach.

Niewykluczone, że dzięki elastyczności AOSP w przyszłości wykorzystać będzie go można na innych platformach, na przykład jako system do obsługi samochodów, takich jak Apple Car Play czy Android Auto.

Nazwa MiOS została już zarejestrowana przez firmę Xiaomi, ale póki co tylko na terenie Chin. Warto wiedzieć, że ze względu na obowiązujące w tym kraju przepisy, oprogramowanie tam oferowane często różni się od tego w innych krajach.

Xiaomi zmienia zdanie:
Premiera HyperOS
Zamiast MiOS powstanie HyperOS

Własny system operacyjny nie tylko od Xiaomi

Xiaomi to nie jedyny chiński producent sprzętu elektronicznego, który tworzy własny system operacyjny. Firma Huawei od kilku lat oferuje przecież HarmonyOS, który w Chinach cieszy się sporą popularnością i jednocześnie będzie dużą konkurencją dla MiOS.

Problemem związanym z ewentualnym rozszerzeniem nowego systemu na rynek globalny może okazać się brak integracji z usługami Google, które nie są przecież dostępne w przypadku systemów innych niż Android, tak jak jest to w przypadku HarmonyOS. 

Źródło: Gizmochina

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.