Polecane krótkie seriale na Netflix do obejrzenia na raz (idealne na binge watching)
Jeżeli film to dla Was za mało, aby zanurzyć się w historię, a niekończące się seriale to coś, na co nie macie czasu lub – najzwyczajniej w świecie – ochoty, zostańcie z nami jeszcze na chwilę. Przed Wami najlepsze miniseriale Netflixa idealne na binge-watching. Znajdziecie tu najnowsze hity i tytuły, do których warto powracać. Propozycje polskie i zagraniczne. Bazujące na faktach i nieszczędzące pokładów fantazji. Może z którymś z nich spędzicie najbliższy wieczór? Zapraszamy do lektury!
Miniseriale na Netflix. Ranking TOP 15
- Gambit królowej
- Wednesday
- 1899
- Unorthodox
- Sprzątaczka
- The Spy
- Wielka woda
- Gang zielonej rękawiczki
- Kim jest Anna?
- Godless
- Niewiarygodne
- Królowa
- Człowiek kontra pszczoła
- Playlista
- Bardzo dziki kraj
1. Gambit królowej
Pierwszy miniserial Netflixa wart Waszej uwagi to ubiegłoroczna produkcja oryginalna pt. “Gambit królowej”. Liczący 7 epizodów tytuł podąża tropem nadzwyczaj błyskotliwej Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) – młodej szachistki, która z każdym kolejnym odcinkiem wspina się coraz wyżej w hierarchii szachowych mistrzów. Jej ostateczne starcie oznacza dla polskich widzów tym więcej emocji, że po drugiej stronie barykady znajdzie się nie kto inny jak Marcin Dorociński (“Wikingowie: Walhalla 2”), wcielający się w postać Vasiliego Borgova.
Serial oparto na powieści autorstwa Waltera Tevisa pod tym samym tytułem. Okazał się on jednym z większych fenomenów wśród nowości VOD w 2021 roku.
2. Wednesday
Jeżeli chodzi o tegoroczne miniseriale Netflixa, trudno nie zauważyć, że ostatnimi czasy króluje pośród nich “Wednesday”. 8-odcinkowa seria, jak sam tytuł wskazuje, skupia się na perypetiach córki Addamsów.
Niepokorna bohaterka trafia do Akademii Nevermore – placówki oświaty, skupiającej w swoich murach wybitnie oryginalne persony. Tak szybko, jak się za nimi znajduje, Wednesday postanawia też je opuścić. Wtem dochodzi jednak do kolejnych, niepokojących zdarzeń, a dziewczyna za punkt honoru stawia sobie rozwiązanie tamtejszych zagadek.
3. 1899
Kolejny hit i kolejny polski akcent! “1899” to liczący 8 odcinków, krótki serial Netflixa, który cieszy się w serwisie sporą popularnością. Międzynarodowa produkcja od twórców “Dark” szybko znalazła swoje miejsce wśród najlepszych seriali sci-fi platformy, zachwycając widzów na całym świecie. Ci polscy mają jeden szczególny powód, aby przyjrzeć jej się bliżej. Jest nim Maciek Musiał, którego możemy poznać na ekranie jako Olka – jednego z pasażerów statku.
Ten podróżuje z Europy do Stanów, mając zapewnić bohaterom nowe, lepsze życie. Wtem, jak się wydawało, przypadkowe spotkanie na środku oceanu nieodwracalnie zmienia jednak bieg zdarzeń…
4. Unorthodox
Ten liczący zaledwie cztery odcinki miniserial Netflixa podąża tropem trudnych doświadczeń pewnej nieortodoksyjnej Żydówki – Esty (Shira Haas). Zamknięta w ramy społeczności nieuznającej kompromisów, nastolatka postanawia opuścić Brooklyn, ratunku poszukując w Berlinie. Niestety, ocean nie stanowi żadnej przeszkody dla jej dawnych oków.
Tytuł stanowi adaptację autobiograficznej powieści Debory Feldman pt. “Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”.
5. Sprzątaczka
Kolejną propozycją emocjonalnie cięższego kalibru jest “Sprzątaczka” – ubiegłoroczna premiera, ukazująca zmagania samodzielnej matki (Margaret Qualley) z wyzwaniami amerykańskiej codzienności. Tę ostatnią kształtują ubóstwo i biurokracja, które pozostają niewzruszone na osobisty dramat kobiety. Wiedząc, że może polegać tylko na sobie samej, ta podejmuje się pracy w charakterze tytułowej sprzątaczki.
Miniserial Netflixa oparto na wspomnieniach Stephanie Land pt. „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze”.
6. The Spy
“The Spy” – liczący sześć odcinków mini serial dostępny na Netflix, to wciągająca historia pewnego izraelskiego szpiega. Wciela się w niego nie kto inny jak Sacha Baron Cohen (“Borat”, “Dyktator”). Podczas seansu będziecie mieli szansę towarzyszyć mu podczas śmiertelnie niebezpiecznej misji, w realizacji której jego bohater przenika na teren Syrii.
Tytuł oparto na prawdziwej historii Eliego Cohena – jednego z najsłynniejszych izraelskich szpiegów, działających w Syrii lat 60. XX wieku.
7. Wielka woda
“Wielka woda” to niekwestionowanie najlepsze, co wydarzyło się w tym roku w dorobku polskich twórców serialowych. Tym samym lista najlepszych rodzimych serii Netflixa wydłużyła się o jeszcze jedną pozycję.
Tytuł katastroficzny przenosi na ekran wydarzenia, znane dziś jako powódź tysiąclecia. Rok 1997 okazał się ogromnym wyzwaniem dla władz i mieszkańców Wrocławia i okolic. Czy zdali ten egzamin? Przekonajcie się.
Na ekranie: Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt oraz Ireneusz Czop.
8. Gang zielonej rękawiczki
Kolejny polski mini serial na Netflix to gangsterska historia z przymrużeniem oka. Jego bohaterkami są trzy dojrzałe kobiety: Zuza, Kinga i Alicja, które trudno podejrzewać o uskutecznianie niecnych zamiarów w tak ekscentryczny sposób. Nikt nie spodziewa się zatem, że w istocie to zakamuflowane przestępczynie, które snują plany napadu. Kiedy ten wymyka się spod kontroli, muszą szybko znaleźć schronienie. Okazuje się nim pewien… dom opieki. Spokojne czasy jego podopiecznych właśnie odchodzą w zapomnienie.
W rolach głównych: Magdalena Kuta, Małgorzata Potocka i Anna Romantowska.
9. Kim jest Anna?
Ten inspirowany prawdziwą historią dramat w dziewięciu odcinkach ukazuje śledztwo w sprawie niejakiej Anny Delvey. W rzeczywistości to Anna Sorokin – rosyjska oszustka, która wyłudziła łącznie 200 tys. dolarów, ciesząc się przy tym uwielbieniem amerykańskiej elity i rzeszy fanów na Instagramie. Zatem, kim tak naprawdę jest Anna?
Tytuł bazuje na artykule Jessiki Pressler pt. „How Anna Delvey Tricked New York’s Party People”, opublikowanym w „New York Magazine”.
W rolach głównych: Julia Garner oraz Anna Chlumsky.
10. Godless
Pora na miniseriale Netflixa dla fanów westernów. Udostępniony w 2017 roku, liczący siedem odcinków “Godless” to opowieść prosto z Dzikiego Zachodu, będącego sceną dla wyrównywania osobistych, gangsterskich porachunków.
Kto nie jest z Frankiem Griffinem, jest przeciwko niemu. Boleśnie przekonał się o tym Roy Goode – niegdysiejszy członek jego mafii i zdrajca. Szansy na ratunek upatruje on w miasteczku La Belle w Nowym Meksyku, zamieszkiwanym przez… same kobiety.
11. Niewiarygodne
Jeżeli krótki, ale intensywny serial od Netflix to to, czego poszukujecie, “Niewiarygodne” może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jego bohaterką jest nastoletnia Marie Adler (Kaitlyn Dever) – rzekoma ofiara napaści na tle seksualnym. Kiedy wszyscy inni odmawiają wiarygodności jej zeznaniom, dwie śledcze, Grace Rasmussen (Toni Collette) i Karen Duvall (Merritt Wever), dostrzegają podobieństwo między zajściem z relacji dziewczyny oraz innymi sprawami. Scenariusz, wedle którego za zdarzeniem stoi seryjny gwałciciel staje się coraz bardziej realny.
12. Królowa
Kolejny krótki serial Netflixa od rodzimych twórców przedstawia poruszającą i, wbrew pozorom, zabawną historię Sylwestra – paryskiego krawca, drag queen i polskiego emigranta od 50 już lat. Trudny moment w życiu jego córki skłania go do powrotu w rodzinne strony. Zderzenie z porzuconą przeszłością będzie nieuniknione.
W serialu “Królowa” zobaczycie m.in. Andrzeja Seweryna, Julię Chętnicką oraz Marię Peszek.
13. Człowiek kontra pszczoła
Niekwestionowany król komedii w brytyjskim stylu wykreował aktorsko ten miniserial Netflixa. A skoro na scenę wkracza Rowan Atkinson, “Człowiek kontra pszczoła” nie mógł okazać się czymś innym niż one man show w czystej postaci.
Tym razem wciela się on w nieszczęsnego opiekuna ekskluzywnej willi. Nikt nie spodziewał się bowiem, że pod nieobecność właścicieli zagości w niej pewien destrukcyjny lokator… To mała, z pozoru niewinna pszczółka, która ostatecznie zaprowadzi bohatera przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Jak to możliwe?
14. Playlista
Spotify dla wielu stało się jak tlen. Czy jednak wiemy, czym oddychamy? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwieje “Playlista” – mini serial na Netflix, ukazujący historię najpopularniejszego serwisu muzycznego, jaki kiedykolwiek powstał i istnej rewolucji na globalnym rynku muzycznym.
15. Bardzo dziki kraj
Miniseriale od Netflix oparte na faktach reprezentuje “Bardzo dziki kraj” – zdobywca Emmy z 2018 roku, dokumentujący konflikt między członkami sekty, zamieszkującymi stworzone przez swojego lidera utopijne miasto w Oregonie a jego sąsiadami.
Działania tej komuny to coś więcej niż zwykła egzotyka. To wyrzut sumienia, obnażający słabości amerykańskiego systemu prawnego i politycznego; przy tym zaś ciekawy przedmiot do samodzielnej analizy podczas seansu.
Źródło: materiały prasowe
Może Cię zainteresować:
- Polecane seriale sci-fi na Netflix – TOP 15
- Wciągające i trzymające w napięciu seriale kryminalne dostępne na Netflix
- Horrory na Netflix, które przerażą każdego
- TOP 15 polskich seriali na Netflixie
- Najlepsze polskie filmy, które warto zobaczyć na Netflixie
- Netflix Party – jak obejrzeć film lub serial wspólnie ze znajomymi?
- Najlepsze filmy oryginalne Netflix – TOP 15