Słabe telefony bez aktualizacji do Android 13. Poznaliśmy minimalne wymagania

15.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Słabe telefony bez aktualizacji do Android 13. Poznaliśmy minimalne wymagania
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z wprowadzeniem najnowszego systemu operacyjnego Google dla smartfonów i tabletów, parametry budżetowych urządzeń muszą ulec poprawie. Poznaliśmy minimalne wymagania Android 13, który już niedługo trafi na rynek.

Wymagania Android 13

W przeszłości Google dopuszczało instalację aktualnej wersji systemu Android nawet na dość słabym sprzęcie. Wprawdzie smartfon lub tablet działał wtedy słabo, ale nie przeszkadzało niektórym producentom proponować je klientom – atutem była wtedy głównie cena. Sytuacja zmieniła się nieco w 2020 roku. Od tego momentu do instalacji Androida 11 wymagane było posiadanie co najmniej 512 MB RAM. Smartfony i tablety z ilością RAM mniejszą od 2 GB RAM działały jednak tylko na zubożonej i dostosowanej do taniego sprzętu wersji systemu – Android Go. Teraz Google znów przesuwa poprzeczkę.

Minimalne wymagania Android 13 to 2 GB RAM i 16 GB pamięci na dane.

Nie oznacza to, że słabsze urządzenia znikną ze sklepów. Wciąż mogą bowiem być oferowane ze starszą wersją systemu Android. Wprowadzane dziś zmiany staną się natomiast faktem za jakiś czas, kiedy już aktualnie najnowszy system Android 13 będzie „tym starszym”.

wymagania android 13
Nowy pasek skrótów w Android 13.

Czy w Polsce nowe smartfony i tablety ze słabszą specyfikacją są dziś popularne? Raczej nie, zestaw 2+16 to niezbędne minimum i tylko wyjątkowo niska cena może usprawiedliwić zakup takiego sprzętu. Do komfortowej pracy niezbędne jest posiadanie co najmniej 3 GB RAM (najlepiej 4 GB) i dysku 32 GB, a najlepiej 64 GB. Wciąż mówimy jednak o podstawowych zastosowaniach smartfona, zapomnijmy o instalacji bardziej wymagających gier i aplikacji, czy działaniu kilku programów w tle.

Ile pamięci RAM i jaki dysk w nowym smartfonie?

Większość klientów oczekuje, że nowy smartfon będzie działał dość dobrze przez co najmniej dwa lata. Nawet jeśli podstawowy sprzęt (np. z pamięcią 2+16 GB) dziś działa w akceptowalny dla użytkownika sposób, z czasem z pewnością będzie coraz wolniejszy. Smartfon jest natomiast jednym z najczęściej używanych przez nas urządzeń. Czy oszczędzając 100 lub 200 złotych na tańszym urządzeniu warto więc psuć sobie nerwy i tracić czas na oczekiwanie, aż aplikacja się uruchomi?

Ile kosztują najtańsze nowe smartfony wyposażone w pamięć 3 GB RAM? Całkiem udane urządzenia, na przykład Xiaomi Redmi 9A lub Xiaomi Redmi 9C dostaniemy za około 500 złotych. W przedziale cenowym 500-600 złotych możemy liczyć na zestaw pamięci 4+64 GB – na przykład w Motoroli Moto E40, Xiaomi Redmi 8 4/64, W podobnej cenie kupimy też podstawowe modele nowych Samsungów, Huawei lub realme.

Jeżeli natomiast maksymalna cena telefonu jest niższa od 500 złotych, być może najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia na rynku wtórnym. Używane smartfony w dobrym stanie, z wciąż działającą gwarancją producenta to świetny sposób na kupno sprzętu w znacznie niższej cenie.

Idąc o krok dalej, dobrym wyborem często jest zakup flagowego urządzenia sprzed kilku lat (np. Samsung Galaxy S8, czy iPhone XR). Wprawdzie nie można już liczyć na egzemplarz z gwarancją, ale jeśli telefon jest w dobrym stanie (wyświetlacz, bateria), to śmiało można będzie z niego korzystać jeszcze przez długi czas.

Samsung Galaxy S8
Pięcioletni, niegdyś topowy Samsung Galaxy S8 4/64 GB, dziś kosztuje ~500 złotych.
TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.