Kamień milowy sieci 5G. W 2022 roku liczba użytkowników przekroczy miliard

10.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Kamień milowy sieci 5G. W 2022 roku liczba użytkowników przekroczy miliard
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z rozwojem technologii rosną też potrzeby użytkowników i nowoczesnych urządzeń. Chodzi między innymi o konieczność dostarczenia do nich Internetu o coraz wyższej przepustowości. Najnowsza generacja, czyli 5G, już wkrótce zbierze okrągłą sumę aktywnych użytkowników. Miliard użytkowników 5G do końca roku 2022 – to imponujący wynik!

Od strachu przed masztami, po miliard użytkowników 5G

Wdrożenie nowych technologii czasami wiąże się z pewnymi obawami w społeczeństwie. Wiele osób pamięta, jak rzekomo szkodliwe było promieniowanie emitowane przez kuchenki mikrofalowe. Trzymanie smartfona w kieszeni miało natomiast powodować niepłodność u mężczyzn. Ostatnią pogłoską tego typu, którą do niedawna powtarzała spora grupa osób, był zły wpływ sieci 5G na organizm człowieka.

Stąd wynikały m.in. sporadyczne problemy z lokalizacją masztu – nadajnika sieci telekomunikacyjnej. Mieszkańcy domów z sąsiedztwa obawiali się o możliwe problemy zdrowotne, czy nawet psychiczne. Dziś te kwestie mamy raczej już za sobą, a łączność 5G zawitała w telefonach wielu z nas.

Miliard użytkowników 5G najlepiej świadczy o ogromnym sukcesie nowej technologii.

Nic dziwnego, 5G jest pod każdym względem lepsze od poprzednika – 4G/LTE. Zapewnia lepsze parametry, a zasięg 5G obejmuje coraz większą część terytorium Polski i innych krajów.

Według aktualnego raportu firmy Ericsson (m.in. zajmującej się budową infrastruktury 5G), do końca roku liczba użytkowników przekroczy magiczną barierę – 1 mld osób. Według Huawei każdego dnia z 5G w październiku korzystało ponad 700 milionów użytkowników. Około rok temu liczba ta przekraczała 500 milionów. Tak szybki wzrost związany jest nie tylko z rozbudową infrastruktury 5G, ale także zakupem przez klientów coraz większej liczby urządzeń z 5G. Jeszcze rok-dwa temu obsługa 5G była dostępna raczej tylko w topowych smartfonach. Dziś nawet budżetowe telefony mogą mieć 5G.

Miliard użytkowników 5G jeszcze w 2022

Miliard użytkowników 5G to wciąż mniej, niż liczba klientów sieci LTE

Zmiany następują bardzo szybko, jednak wciąż wiele osób czeka jeszcze na przejście z 4G na 5G. W 2022 roku liczba użytkowników sieci bezprzewodowej LTE/4G przekroczyła 5 miliardów. Zdaniem analityków branży telekomunikacyjnej, na takiej sumie liczba osób aktywnie korzystających z LTE powinna się zatrzymać.

Rozwój sieci 5G, która debiutowała w 2019 roku, jest znacznie szybszy, niż w przypadku LTE, HDSPA, EDGE, czy 2G.

Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim sieć 5G osiągnie podobny wynik. Przykładem może być bardzo rozwinięty rynek w Stanach Zjednoczonych. Mimo że 80% abonentów znajduje się w zasięgu sieci 5G, tylko mniej niż połowa z nich (35%) korzysta z 5G. Nawet mimo licznych zachęt i informacji o przewadze 5G względem LTE, większość użytkowników i tak używa starszej generacji.

Dlaczego tak duża część osób wciąż nie przeszła do sieci 5G? Jest kilka powodów. Część osób może nie mieć jeszcze urządzenia, które pozwalałoby na obsługę sieci 5G. Niektórzy mogą być poza zasięgiem sieci. Pewna grupa użytkowników może też po prostu nie czuć takiej potrzeby. Pamiętajmy, że sieć bezprzewodowa LTE jest bardzo szybka i zdecydowanej większości użytkowników w zupełności wystarczy do wszystkich zastosowań.

Użytkownicy 5G w Polsce

W naszym kraju w zasięgu 5G jest niecałe 20 milionów osób. Nie oznacza to jednak, że połowa abonentów korzysta z tej sieci. Duży wpływ na to może mieć polityka niektórych operatorów, którzy każą dopłacić do łączności 5G.

5g w play

Sieć 5G jest dostępna u wszystkich dużych operatorów GSM w Polsce. W Play jest już 1,5 miliona aktywnych urządzeń. W T-Mobile liczba ta również wynosi 1,5 miliona. W Orange jest 1,4 mln abonentów 5G, a Plus nie podaje takich danych. Można jednak szacować, że z 5G korzysta obecnie około 6,5-7 milionów urządzeń.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.