Co może być przyczyną migającego ekranu w laptopie? Jak go naprawić?

25.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co może być przyczyną migającego ekranu w laptopie? Jak go naprawić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Migający ekran w laptopie może być wywołany różnymi czynnikami. Zanim zdecydujemy się na oddanie sprzętu do serwisu, można spróbować własnymi siłami zdiagnozować źródło problemu, a następnie podjąć pewne kroki. W poniższym artykule wyjaśniamy, co może być przyczyną migającego ekranu w laptopie oraz przedstawiamy proste sposoby, jak sobie z tym poradzić. Zapraszamy do lektury. 

Co może być przyczyną migającego ekranu w laptopie?

Właściciele laptopów i komputerów stacjonarnych podczas codziennej eksploatacji zadają sobie niejednokrotnie wiele pytań, m.in. jak zresetować laptopa do stanu początkowego bądź ile prądu zużywa komputer. Prawdziwe kłopoty pojawiają się jednak wtedy, gdy ekran przestaje prawidłowo wyświetlać obrazy. Co może być przyczyną migającego ekranu w laptopie?

Do najczęściej wymienianych przyczyn migającego ekranu w laptopie zalicza się:

  • awarię podzespołów, m.in. karty graficznej lub matrycy, 
  • aktualizacja sterowników, która prowadzi do tego, iż są one niekompatybilne,
  • konflikt wywołany przez zainstalowane na laptopie oprogramowanie,
  • niewłaściwe ustawienia baterii i ładowania,
  • nieodpowiednie ustawienia odświeżania obrazu.

W momencie, gdy zaobserwujemy, że ekran w naszym laptopie migocze, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie czynności.

Kwestią najważniejszą jest zdiagnozowanie usterki oraz jej naprawa.

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach można poradzić sobie z migającym ekranem w laptopie bez konieczności korzystania z usług profesjonalnych serwisów komputerowych. 

Jak zdiagnozować usterkę?

Jak naprawić migający ekran w laptopie? Które sposoby na zdiagnozowanie tej usterki są najlepsze?

1. Podłączenie laptopa do monitora

W pierwszej kolejności warto podłączyć do laptopa kabel HDMI, a następnie do innego urządzenia, np. telewizora. W ten sposób można przekonać się, jak obraz jest wyświetlany na innych urządzeniach. W przypadku, gdy na innym urządzeniu obraz wyświetla się właściwie, wówczas jest to dla nas informacja, iż migotanie ekranu w laptopie jest spowodowane przez usterkę jednego z podzespołów odpowiedzialnych za przesyłanie informacji do matrycy. Wówczas mamy również pewność, że sterowniki, oprogramowanie oraz karta graficzna działają właściwie i nie przyczyniły się do tego błędu. 

jak naprawić migający ekran w laptopie

2. Narzędzie do diagnostyki systemu

Kolejnym prostym sposobem na zdiagnozowanie usterki jest skorzystanie z dedykowanego narzędzia służącego do diagnostyki systemu. Wystarczy, że uruchomimy je, a następnie będziemy postępować zgodnie z instrukcjami. Może okazać się, że laptop samodzielnie zidentyfikuje źródło problemu. 

3. Sterowniki

Jeżeli ten sposób nie przyniósł żadnych rezultatów, warto sprawdzić, czy za migotającym ekranem nie stoją niedawno zaktualizowane sterowniki. Jeżeli pamiętamy, iż w niedalekiej przeszłości dokonywaliśmy instalacji sterowników, warto je odinstalować. Przyczyna migotania ekranu może wynikać także z tego, że mamy nieaktualną wersję sterowników. W takim przypadku powinniśmy je zaktualizować do najnowszych wersji. 

4. Aktualizacja oprogramowania

Oprócz sterowników warto również prześledzić pobierane w ostatnim czasie oprogramowanie i aplikacje. Rozwiązaniem może być przywrócenie poszczególnych programów do wersji sprzed najnowszych aktualizacji lub ich całkowite usunięcie. 

Czy warto podjąć się naprawy na własną rękę?

Jeżeli żadna z powyższych metod nie pomogła zdiagnozować i naprawić źródła problemu, wówczas jest to sygnał, iż najprawdopodobniej przyczyną migotania ekranu jest uszkodzenie jednego z podzespołów laptopa. 

W takim wypadku samodzielna naprawa na własną rękę jest niemożliwa – chybachyba że mamy wiedzę na temat tego, jak montować poszczególne podzespoły, takie jak karta graficzna czy płyta główna. W przeciwnym wypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą dla nas kompleksową diagnozę, a następnie dokonają potrzebnych napraw uszkodzonych komponentów. 

migotanie ekranu windows

Jaki specjalista pomoże ci w naprawie matrycy w laptopie?

Naprawa matrycy bądź wymiana karty graficznej to zadania, których nie warto podejmować się samodzielnie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego. 

W tej chwili tego typu firm jest całkiem sporo, dlatego znalezienie specjalistów, którzy podejmą się naprawy migotającego ekranu w naszym laptopie nie powinno być trudne. 

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.