Midjourney – jak używać? Prompty, cena, prawa autorskie

04.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Midjourney – jak używać? Prompty, cena, prawa autorskie
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyspieszył. Obecnie mamy dostęp do całej gamy narzędzi opartych na tej technologii, dzięki którym można tworzyć różnorodne treści. Jednym z osiągnięć ułatwiających życie wszelkim artystom są generatory obrazów.

Midjourney – co to jest?

Midjourney to bardzo popularny generator obrazów oparty na sztucznej inteligencji. Potrafi tworzyć rozmaite wizualizacje na podstawie opisów wprowadzanych przez użytkownika.

Działanie takich generatorów opiera się na analizie gigantycznych zbiorów grafik dostępnych w Internecie.

Na podstawie zebranych informacji, algorytmy mogą generować nowe, unikatowe wizualizacje w nieskończoność. Dlatego ich możliwości są w zasadzie nieograniczone. To wspaniałe narzędzie dla wszystkich artystów i projektantów.

Jak używać Midjourney?

Midjourney początkowo może sprawiać trochę problemów mniej doświadczonym użytkownikom. Zatem zacznijmy od początku i sprawdźmy, jak działa Midjourney.

Midjourney jak zacząć

Wchodząc na stronę Midjourney można zauważyć, że twórcy zdecydowali się na nieco inne rozwiązanie niż konkurencja. Zamiast dedykowanej aplikacji do generowania obrazów, znajdziemy link do bota na Discordzie o nazwie Midjourney Bot. Osoby niekorzystające wcześniej z tego komunikatora mogą poczuć się nieco zdezorientowane, jednak każdy poradzi sobie z obsługą.

Zaczynając swoją przygodę z Midjourney musimy mieć zatem konto na Discordzie. Można je założyć za darmo, a sam komunikator dostępny jest zarówno w przeglądarce, jak i w postaci aplikacji na komputer lub telefon. Po założeniu konta i zalogowaniu się, wystarczy wejść na stronę www.midjourney.com i kliknąć Sign In.

logowanie midjourney

Pokaże się okienko z pozwoleniem na udzielenie dostępu bota Midjourney do naszego konta Discord. Klikamy Autoryzuj i już mamy dostęp do swojego profilu w Midjourney. Można tu wykupić subskrypcję i zobaczyć wygenerowane obrazy.

profil midjourney

Następnie trzeba kliknąć Join the Discord to start creating i zaakceptować zaproszenie, by dołączyć do serwera Discorda i rozpocząć pracę z Midjourney AI.

Bot Midjourney Discord

Wchodząc na Discord widzimy listę kanałów z lewej strony. Warto je przejrzeć, ponieważ znajduje się tam wiele przydatnych informacji o serwerze. Dodatkowo jest wiele czatów tematycznych, no i całe mnóstwo grafik stworzonych przez społeczność Midjourney.

Nawet nie mając wykupionej subskrypcji, możemy pobierać dowolne obrazy wygenerowane przez innych użytkowników. Wystarczy kliknąć na grafikę, by wyświetliła się w pełnym rozmiarze i można ją bezproblemowo pobrać na dysk.

pobieranie grafiki w midjourney

Chcąc rozpocząć współpracę z botem, wybieramy kanał o nazwie newbies i klikamy. To miejsce dla nowych użytkowników, gdzie mogą testować swoje projekty. Na samym dole znajdziemy pole do wpisywania promptów.

Jak tworzyć skuteczne prompty w Midjourney?

Prompt to komunikat tekstowy tworzony przez użytkownika, na podstawie którego sztuczna inteligencja wygeneruje obraz. Każdy prompt zaczyna się od komendy /imagine i musi zawierać opis tego, co chcemy otrzymać. W Midjourney komendy są nieodłączną częścią tworzenia obrazów. Warto sprawdzić również /blend, bo umożliwia łączenie kilku obrazów tworząc zupełnie nowy, bez używania promptów. To przydatne zwłaszcza podczas korzystania z generatora na telefonie.

W Midjourney prompty powinny być pisane w języku angielskim, wtedy program najlepiej je zrozumie. Jeżeli języki obce nie są naszą mocną stroną to nic straconego, bo zawsze można skorzystać z Tłumacza Google, DeepL lub przetłumaczyć opis przez ChatGPT.

Zasada tworzenia promptów jest prosta. Im dłuższy i bardziej szczegółowy opis, tym lepsze efekty można otrzymać. Trzeba też pamiętać, aby używać prostych zwrotów. Opis może być krótki, np. „kot grający na komputerze”. Jednak warto rozbudować to, co chcemy zobaczyć. Wymienić szczegóły wyglądu postaci, styl, tło, kolory, czy też kierunek, z którego pada światło.

Opłaca się również dodać parametry, które wpływają na sposób generowania obrazu. Należy je wpisać na samym końcu promptu.

Jak wyglądają takie parametry? Oto kilka przykładowych:

  • –ar odpowiada za proporcje obrazu
  • –v określa wersję modelu Midjourney (najnowsza to 5.1, ale można wybrać starszą dla uzyskania innych wyników)
  • –chaos zmienia stopień zróżnicowania. Im wyższa wartość, tym bardziej niezwykłe i nieoczekiwane efekty.

Lista parametrów dostępna jest w dokumentacji na stronie Midjourney.

Czas generowania może być różny, w zależności od skomplikowania danego projektu. Otrzymamy cztery gotowe obrazy, mniej lub bardziej podobne do siebie. Każdy z nich można dodatkowo edytować lub stworzyć od nowa.

Zatem kot grający na komputerze może prezentować się w taki oto sposób:

midjourney prompty
midjournej generowanie promptow

A tak wygląda prompt, na podstawie którego powstały wygenerowane obrazy:

funny very cute kitty gamer wearing headphones sitting at the computer playing a game; detailed; intricate; cinematic lighting; shot on Canon EOS C70 RF24–105mm –v 5.1 –q 2 –ar 16:9 –s 900 –c 40

Co istotne, tworząc prompt można użyć gotowego obrazu, który posłuży Midjourney jako wzór do stworzenia nowej grafiki. Na przykład, wgrywając zdjęcie kapelusza możemy finalnie otrzymać wygenerowaną fotografię modelki w identycznym nakryciu głowy. Wówczas zaczynamy tworzenie promptu od wgrania gotowego obrazu.

Midjourney a prawa autorskie

Sztuczna inteligencja uczyła się na podstawie miliardów fotografii, rysunków i grafik różnych artystów. Pojawia się zatem pytanie, czy sztucznie stworzony obraz może naruszać czyjeś prawa autorskie? Teoretycznie istnieje możliwość, że wygenerowany obraz będzie tak bardzo przypominał styl wybranego twórcy, że może on uznać publikację grafiki wykreowanej przez Midjourney za naruszenie swoich praw. Wielu artystów otwarcie sprzeciwia się generatorom obrazów.

A czy tworząc projekty przy pomocy sztucznej inteligencji mamy do nich prawa autorskie? Tutaj sytuacja nie jest do końca jasna, bo technologia rozwija się szybciej niż przepisy prawa. Z jednej strony można bronić stanowiska, że tworząc własny, unikalny prompt jesteśmy autorami wygenerowanego obrazu. Jednak zdarzył się też przypadek, kiedy Urząd ds. Praw Autorskich w USA uznał, że dzieło musi zostać stworzone przez człowieka, aby było chronione prawem autorskim.

Ile kosztuje Midjourney?

Dostęp do usługi jest płatny, zatem warto zapoznać się z oferowanymi planami. Do wyboru jest subskrypcja roczna albo miesięczna. Oczywiście rozliczenie roczne jest bardziej opłacalne.

W takim przypadku podstawowy plan Basic wynosi 8 dolarów za miesiąc i jest wystarczający dla większości użytkowników. Pozwala na wygenerowanie około 200 obrazów każdego miesiąca.

Droższy, ale już z brakiem limitu generowanych grafik, jest plan Standard, kosztujący 24 dolary za każdy miesiąc użytkowania. Najdroższy jest plan Pro, za który trzeba zapłacić aż 48 dolarów za miesiąc, przy czym ma on najwięcej możliwości, np. dostępnych jest więcej szybkich generacji oraz tworzenie obrazów niedostępnych publicznie.

Jeżeli jednak nie wybierzemy planu rocznego tylko miesięczny, to koszty korzystania z Midjourney będą wyższe. Za Basic zapłacimy 10 dolarów miesięcznie, za Standard 30, a Pro wyniesie aż 60 dolarów.

Trzeba pamiętać, by do podanych cen doliczyć jeszcze podatek.

Czy można korzystać z Midjourney za darmo?

Obecnie nie da się korzystać z Midjourney za darmo. Jeszcze parę miesięcy temu można było używać go w ograniczonym zakresie bez żadnych opłat. Jednak zniesiono tę możliwość po ogromnej fali deepfake’ów i teraz trzeba wykupić subskrypcję.

Problemy generatorów graficznych

Wielu użytkowników programów graficznych uważa Midjourney za najlepszy generator grafiki z tekstu. Sztuczna inteligencja obrazy tworzy naprawdę oszałamiające, jednak jej również zdarzają się wpadki.

Błędy wdać zwłaszcza po dłoniach i ilości palców, których potrafi stworzyć za dużo lub są pod różnymi dziwnymi kątami. Podobnie jest z uszami u zwierząt. Problemów przysparzają również napisy oraz szczegółowe elementy obrazów, które stapiają się z tłem.

midjourney - bledy
Grafika wygenerowana przez Midjourney, na której koci gracz ma o jedno ucho za dużo

Alternatywy dla Midjourney

Chcąc wygenerować grafikę przy pomocy sztucznej inteligencji możemy wybierać spośród wielu różnych generatorów grafiki z tekstu. Oprócz Midjourney, dużą popularnością cieszy się DALL-E 2 od Open AI. Działa dość szybko i na starcie otrzymujemy trochę kredytów, dzięki którym można korzystać z niego za darmo.

Całkowicie darmowy jest Craiyon, który poradzi sobie z mniej wymagającymi obrazami. Własny generator AI wypuściła również znana Canva, a jeśli wolisz aplikację to możesz zdecydować się na korzystanie z Dream. Lista jest długa i warto zapoznać się z najlepszymi generatorami obrazów AI, aby wybrać odpowiedni dla siebie.

Czy warto korzystać z Midjourney?

Midjourney plasuje się w czołówce generatorów graficznych. Biorąc pod uwagę koszty subskrypcji, naprawdę warto w niego zainwestować jeśli potrzebujesz szybkiej wizualizacji swoich pomysłów w pracy. Hobbyści mogą wybrać najtańszą opcję, która nie zrujnuje budżetu, a pozwoli wykorzystać Midjourney do celów artystycznych.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.