Microsoft Teams – w pigułce. Co warto wiedzieć?

21.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Microsoft Teams – w pigułce. Co warto wiedzieć?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Platformy komunikacyjne, zwłaszcza darmowe, są mile widziane przez szefów różnych firm, którzy dzięki nim mogą być w stałym kontakcie ze swoimi pracownikami. Między innymi do tego został stworzony Microsoft Teams dla wybranych działalności. Na jego szybki rozwój z pewnością wpłynęła pandemiczna aura, ponieważ od tamtego czasu korzysta z niego coraz większa ilość osób. Platforma jest prosta w obsłudze i posiada wiele przydatnych funkcji, z którymi warto się zapoznać.

Co to jest Microsoft Teams?

Platforma stworzona do komunikacji – Microsoft Teams łączy w sobie czat, wirtualne miejsce spotkań oraz strefę roboczą. Jest to produkt pochodzący od Microsoft Office 365. Dzięki tej aplikacji możesz prowadzić wideokonferencje, rozmowy na czacie, a także będziesz mógł koordynować pracę swojego zespołu. Jednak przydaje się ona również do pracy w pojedynkę.

Sprawdź również aplikacje do zarządzania pracą zespołu
Programy do zarządzania projektami
10 najlepszych programów do zarządzania projektami

Microsoft Teams może być uruchamiana poprzez stronę internetową, na urządzeniu mobilnym lub jako aplikacja. Aby korzystać z platformy trzeba być online i posiadać konto usługi Microsoft 365, z wykupionym planem licencyjnym. Z Microsoft Teams skorzystasz za pośrednictwem przeglądarek takich jak: Chrome, Internet Explorer 11, Firefox i Microsoft Edge.

microsoft teams

Najważniejsze funkcje i możliwości Microsoft Teams

Do najważniejszych funkcji platformy Microsoft Teams należy zaliczyć:

 • czat – za jego pośrednictwem możesz tworzyć rozmowy grupowe lub z jedną osobą. Znajdziesz tu listę wszystkich swoich kontaktów oraz historię rozmów. Działa to podobnie do innych tego typu komunikatorów,
 • zespoły – ta zakładka pozwala na tworzenie np. zespołu danego działu w firmie lub nawet całej organizacji. Możesz do niej dodać wszystkie osoby, które mają się znaleźć w tym dziale,
 • kalendarz – pozwala na szybkie i łatwe planowanie spotkań. W tym miejscu widzisz spotkania, na które jesteś zaproszony oraz te zaplanowane przez siebie,
 • rozmowy – w tej sekcji dostajesz dostęp do listy swoich kontaktów, historii połączeń oraz poczty głosowej, a także masz możliwość szybkiego wybierania numeru,
 • pliki – tutaj możesz umieścić wszystkie ważne pliki. Dzielą się one na poszczególne kategorie, takie jak: ostatnie, pobrane, magazyn w chmurze, Microsoft Teams. Ostatnia wymieniona kategoria dotyczy wszelkich dokumentów, które zostały utworzone lub ich zawartość została zmodyfikowana,
 • aplikacje – usprawniają one działanie zespołu, dzięki dodatkowym czynnościom. W dziale aplikacji znajduje się np. platforma Trello, która doceniana jest przez osoby, które lubią na bieżąco sprawdzać efektywność swojego zespołu i szczegółowo dzielić zadania.
microsoft teams funkcje

Czy Microsoft Teams jest darmowy?

Platforma Microsoft Teams jest darmowa dla każdego w podstawowej wersji. Po założeniu bezpłatnego konta, możesz od razu korzystać z czatu, wideokonferencji, dodatkowych aplikacji oraz wgrywać pliki. Na wszystkie te funkcjonalności jest jednak przeznaczony limit. Jeśli będziesz chciał się go pozbyć, wówczas wystarczy wykupić abonament Microsoft 365.

Pakiet Microsoft Teams w ramach pakietu Microsoft 365

Jeśli używasz Microsoft Teams w ramach pakietu Microsoft 365, możesz liczyć na dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji i na wydłużenie godzin spotkań, wybierając dla siebie odpowiedni plan cenowy. Jeżeli jednak interesują Cię tylko podstawowe opcje Microsoft Teams, wówczas możesz używać go bezpłatnie.

 • Do wyboru masz Microsoft 365 Business Basic z usługą Microsoft Teams, za 4,2 EUR miesięcznie. Jest to “Najlepsze rozwiązanie dla firm, które potrzebują prostych rozwiązań zdalnych z usługą Microsoft Teams, bezpiecznym magazynem w chmurze i usługą Office Online (nie obejmuje wersji klasycznych).” 
 • Pozostaje jeszcze Microsoft 365 Business Standard za 10,50 EUR miesięcznie. Jest to “Najlepsze rozwiązanie dla firm, które potrzebują narzędzi do pełnej pracy zdalnej i współpracy — obejmuje usługę Microsoft Teams, bezpieczny magazyn w chmurze, biznesową pocztę e-mail i aplikacje Premium pakietu Office na urządzeniach.”
microsoft teams aplikacja

Aplikacja Microsoft Teams

Platforma dostępna jest dla systemów Android i iOS oraz na komputery stacjonarne. Aby założyć konto, postępuj według poniższych kroków:

 • pobierz aplikację Microsoft Teams na swoje urządzenie przenośne lub na komputer,
 • wybierając wersję na komputer, poczekaj aż zainstaluje się ona na Twoim urządzeniu i zaloguj się do swojego konta Microsoft,
 • po zalogowaniu się, aplikacja Microsoft Teams otworzy się automatycznie i możesz zacząć na niej działać.

Jeśli natomiast chcesz korzystać z aplikacji na urządzeniu przenośnym, pobierz ją np. ze sklepu Google Play i następnie:

 • aplikacja otworzy się automatycznie sama po instalacji na Twoim urządzeniu i poprosi o wprowadzenie maila, telefonu lub nazwy użytkownika Skype,
 • wpisz swoje dane i hasło, i kliknij ZALOGUJ,
 • następnie możesz dodać swoje zdjęcie, zsynchronizować kontakty i zaprosić znajomych.

Jeżeli chcesz się zalogować, kliknij po prostu ikonkę na urządzeniu przenośnym lub na komputerze stacjonarnym, podaj swoje dane i gotowe!

Alternatywy dla Microsoft Teams

Jeżeli aplikacja Microsoft Teams nie do końca przypadła Ci do gustu, możesz skorzystać z alternatywnych aplikacji, które pozwalają na przeprowadzanie wideokonferencji, udostępniają możliwość korzystania z czatów grupowych i innych funkcjonalności. Możesz wybierać spośród platform takich jak: Signal, Skype, Whatsapp, Telegram, Discord czy Wire.

Więcej o alternatywnych platformach:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.