Microsoft Loop ułatwi współpracę i organizację pracy online w ramach Microsoft 365

02.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Microsoft Loop ułatwi współpracę i organizację pracy online w ramach Microsoft 365
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na początku 2023 roku staliśmy się świadkami sporych zmian w branży internetowej. Widzimy, jak kolejne narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję są dodawane do znanych już aplikacji. Ostatnio dowiedzieliśmy się o nowej funkcjonalności Microsoft Copilot. Pozwala jeszcze sprawniej poruszać się w programach pakietu biurowego Microsoft Office 365. Kolejną nowością jest Microsoft Loop. Co to jest i w jaki sposób pomoże nam w codziennych zadaniach wykonywanych w pakiecie biurowym Microsoftu?

Microsoft Loop – narzędzie do współpracy online

W przeszłości słyszeliśmy zapowiedzi amerykańskiego giganta o planach wprowadzenia nowej funkcji Fluid. Miała być pomocna przy poruszaniu się między aplikacjami MS Office i współpracę online w ramach zespołu pracowników. Prace nad aplikacją trwały ponad trzy lata, ostatecznie w marcu 2023 roku poznaliśmy ją – właśnie jako Microsoft Loop.

Elementy Microsoft Loop

Głównymi obiektami na jakich przyjdzie nam pracować korzystając z Microsoft Loop są – Obszary robocze, Strony i Składniki.

  • Obszary robocze (Workspaces) – wspólna przestrzeń obejmująca wszystkie elementy danego projektu, do którego dostęp ma cały zespół. Umożliwiają szybkie sprawdzenie na jakim etapie jest realizacja projektu, nad czym pracują konkretne osoby etc.
  • Strony (Pages) – mniejsze przestrzenie porządkujące elementy zadań, celów i składników. Można je udostępniać w ramach aplikacji biurowych w formie linka lub składnika Loop.
  • Składniki (Components) – najmniejsze elementy, na których można wspólnie pracować – mogą to być tabelki z danymi, notatki, dokumenty, które można umieszczać w innych aplikacjach wchodzących w skład Microsoft 365.
microsoft loop

Microsoft Loop w aplikacjach Microsoft 365

Poszczególne składniki Microsoft Loop (tabela, notatka, tekst, lista itp.) mogą być dodane do okna czatu Teams, do wiadomości e-mail lub do notatki OneNote. Tym, co wyróżnia Microsoft Loop jest interaktywność jego składników. Po wysłaniu wiadomości z tabelą, listą, itp. ich pola wciąż pozostają aktywne – edytowalne.

Użytkownicy, którym udostępnimy narzędzie, mogą więc bez trudu zaznaczać zadania jako wykonane, dodawać nowe elementy, czy edytować wpisy, a zmiany są widoczne na żywo dla wszystkich. Składniki można nie tylko edytować, ale także komentować i dodawać reakcje. System powiadomień pozwala być na bieżąco z istotnymi elementami projektu i wprowadzanymi zmianami.

Udostępniając elementy Microsoft Loop możemy zaznaczyć, dla kogo będą dostępne. Mogą być to konkretne osoby, jest też opcja udostępnienia składników Loop każdemu, kto posiada wygenerowany przez twórcę link.

Dużą zaletą Microsoft Loop jest jego integracja z narzędziem Microsoft Copilot, czyli sztuczną inteligencją. Ten asystent AI jest w stanie pomóc wygenerować pomysły, zorganizować spotkanie, czy uporządkować projekt, aby praca nad nim przebiegała sprawniej (może np. zasugerować jakie pliki znajdujące się na dysku mogą się przydać i warto je dodać do obszaru roboczego).

Kiedy Microsoft Loop trafi do pozostałych programów pakietu Microsoft 365?

Dziś Microsoft Loop jest dostępny tylko w niektórych aplikacjach – Outlook, OneNote i Teams. W najbliższej przyszłości możemy się jednak spodziewać dodania Loop do kolejnych aplikacji Microsoft 365.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.