Search icon

Microsoft i Qualcomm łączą siły. Wyprodukują chipy dla gogli AR

18.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Microsoft i Qualcomm łączą siły. Wyprodukują chipy dla gogli AR
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rozszerzona rzeczywistość być może wkrótce stanie się popularna. Dotychczas rozwiązania pozwalające na doświadczenie jej (tzw. gogle AR) były dość odległe od funkcjonalności, przez co nie zdobyły uznania kupujących. Okulary do rozszerzonej rzeczywistości mogą nakładać obrazy lub inne treści na to, co widzi ich użytkownik..

Pierwszą próbę wprowadzenia rozszerzonej rzeczywistości podjęło kilka lat temu Google. Okulary Google Glass okazały się jednak niewypałem. Teraz dwaj inni wielcy producenci elektroniki i oprogramowania chcą połączyć siły, by w przyszłości podbić rynek AR.

Okulary do rozszerzonej rzeczywistości z chipami Microsoft i Qualcomm

Pomysł wspólnego zbudowania chipsetu dla gogli AR firmy przedstawiły na targach CES w Las Vegas. Rozszerzona rzeczywistość jest niezagospodarowaną dziedziną elektroniki, która może okazać się popularna w przyszłych latach. Microsoft i Qualcomm chciałyby z tego skorzystać. Wspólnie pracują już nad wyprodukowaniem procesora, który napędzi gogle AR.

Okulary VR z chipsetami Microsoftu wkroce na rynku

Dlaczego współpraca obu firm ma sens? Qualcomm od wielu lat przoduje w produkcji chipsetów dla urządzeń mobilnych. Procesory Snapdragon napędzają dziś większość smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Microsoft natomiast posiada duże doświadczenia w kwestii oprogramowania.

Wspólna praca zespołów Microsoft Mesh i Snapdragon Spaces może więc zaowocować świetnym chipsetem dla okularów do rozszerzonej rzeczywistości.

Póki co – konkretów brak

Podczas targów CES 2022 w Las Vegas, Microsoft i Qualcomm zapowiedziały produkcję nowych chipsetów. Nie znamy jeszcze szczegółów dotycząc ich. Prawdopodobnie równolegle z badaniami nad nowym chipsetem Snapdragon trwają także prace nad nowymi urządzenia. Być może Microsoft zaprezentuje także swoje okulary do rozszerzonej rzeczywistości z nowym procesorem.

Plany Microsoftu i Qualcomm

Okulary do rozszerzonej rzeczywistości mogą znaleźć zastosowanie w grach wideo, a także w zastosowaniach profesjonalnych np. medycznych.

nano google news

Zobacz także inne nowości z targów CES w Las Vegas

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.