Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję ChatGPT i chce dodać go do wyszukiwarki Bing

12.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję ChatGPT i chce dodać go do wyszukiwarki Bing
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno informowaliśmy o niewątpliwym sukcesie inteligentnego chatbota ChatGPT. Korzystają z niego miliony internautów i choć produkt ten ma pewne niedoskonałości, wiele osób zachwyca się jego możliwościami. Najwyraźniej Microsoft to zauważył i planuje dodać ChatGPT do wyszukiwarki Bing. Ciężko wyobrazić sobie o lepszą laurkę dla sztucznej inteligencji opracowanej przez firmę Open AI.

ChatGPT jako funkcja wyszukiwarki Bing

Choć nie są to potwierdzone przez amerykańskiego giganta technologicznego informacje, najprawdopodobniej już niedługo ChatGPT pojawi się jako opcja w wyszukiwarce Bing. Takie przecieki pojawiły się z dwóch źródeł i zostały opublikowane w raporcie The Information. Przeczytamy tam, że nowa funkcja może się pojawić w wyszukiwarce Microsoftu już za parę miesięcy.

ChatGPT jako funkcja wyszukiwarki Bing?

Chat GPT – co to jest?

Czym jest ChatGPT? To chatbot, który komunikuje się z użytkownikiem w zaskakująco inteligentny sposób. Działa na zasadzie podobnej do Amazon Alexy lub Asystenta Google. Przeczesuje zasoby Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na zadane mu pytania. Zdaniem wielu osób rozwiązanie opracowane przez OpenAI jest lepsze od konkurencyjnych produktów znacznie większych firm.

Od momentu wprowadzenia chatbota ChatGPT w listopadzie 2022 rozwiązanie znalazło uznanie milionów internautów. Używa go wiele osób, w tym specjaliści z dziedziny SEO, programiści, a nawet uczniowie i studenci!

ChatGPT jest też wykorzystywany przez uczniów – może napisać za nich pracę domową, na przykład wypracowanie. Chatbot rozwiązuje zagadki, znajduje wnyki dla działań matematycznych, a nawet jest w stanie napisać fragmenty kodu programistycznego. Zdaniem niektórych recenzentów ChatGPT jest „killerem Google”.

Komunikacja z chatbotem odbywa się w wielu jeżykach, także po polsku. Co więcej, rozwiązanie to jest zupełnie darmowe (chociaż są pierwsze doniesienia o pracach nad płatną wersją ChatGPT). Warto zdawać sobie jednak sprawę z pewnego ryzyka. Odpowiedzi uzyskane dzięki ChatGPT nie zawsze są prawidłowe. W momencie, gdy Asystent Google informuje o tym, że nie zna odpowiedzi na zadane pytanie, chatbot Open AI czasem „na pewniaka” wskaże nam niepotwierdzoną informację.

Sukces ChatGPT szansą dla wyszukiwarki Bing?

Microsoft od lat pracuje nad rozwojem swojej wyszukiwarki Bing. Mimo wielkich nakładów pracy i pieniędzy, Microsoft Bing wciąż pozostaje w cieniu Google. W przeszłości firma Billa Gatesa zainwestowała w Open AI (twórców chatbota ChatGPT) sporą sumę. Mowa o 1 miliardzie dolarów. Jeśli udałoby się zaimplementować ChatGPT w wyszukiwarce Bing , inwestycja mogłaby się zwrócić.

Użycie sztucznej inteligencji pozwoliłoby wyświetlić w wyszukiwarce Bing inteligentną odpowiedź na pytanie w miejsce typowej listy z wynikami wyszukiwania.

Początkowo funkcja mogłaby być opcjonalna (być może to użytkownik mógłby ją wybrać podczas wpisywania swojego zapytania). Odpowiedzi generowane przez chatbota dotyczyłyby tylko niektórych zapytań. Microsoft chce zapewne uchronić się przed nieprawidłowymi informacjami i danymi, które dziś czasem znajdujemy w ChatGPT.

Microsoft użyje ChatGPT w wyszukiwarce Bing?

Czy ChatGPT zintegrowany z wyszukiwarką Bing miałby szansę zagrozić Google? Ciężko powiedzieć, ale to mało prawdopodobne. Google posiada wiele usług, które są ze sobą zintegrowane. Poza tym gigant technologiczny posiada własne rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji. Być może obecnie jeszcze ich nie używa lub testuje na różne sposoby.

Rozwój sztucznej inteligencji – szansa, czy zagrożenie?

Wiele osób zastanawia się, czy szybki rozwój sztucznej inteligencji, czego dowodem jest istnienie ChatGPT, może być dla nas zagrożeniem. Istotnie, niektóre zajęcia wykonywane dziś przez ludzi mogą być w przyszłości niepotrzebne. Sztuczna inteligencja daje nam jednak sporo możliwości. Warto już dziś zastanowić się nad tym, jak ją wykorzystać.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.