Search icon

Microsoft Copilot – asystent AI z technologią GPT-4 w pakiecie biurowym Office to rewolucja

19.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Microsoft Copilot – asystent AI z technologią GPT-4 w pakiecie biurowym Office to rewolucja
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przez dłuższy czas Microsoft inwestował spore środki w firmę OpenAI. Mowa o miliardach dolarów, które wydano na rozwój sztucznej inteligencji. Dziś amerykański gigant pełnymi garściami czerpie z osiągnięć OpenAI, znanych między innymi jako ChatGPT. Chatbot zintegrowany z przeglądarką Edge, czy pojawił się w zaktualizowanym Skype. Zupełnie nowym narzędziem jest natomiast Microsoft Copilot. Jak działa, gdzie będzie można z niego skorzystać i kiedy Microsoft udostępni narzędzie użytkownikom?

Microsoft Copilot

Prezentacja Microsoft Copilot odbyła się w połowie marca 2023 roku. Zupełnie nowe narzędzie jest zintegrowane z programami z pakietu Microsoft 365. Copilot stał się dodatkową funkcjonalnością Worda, Excela, Outlooka i pozostałych programów pakietu biurowego. Co jednak ważne, może również pracować w kilku z nich jednocześnie.

Polecenia wpisywane w Microsoft Copilot skutkują różnymi działaniami w odpowiednim programie Microsoft 365.

Prezentacja narzędzia jest naprawdę imponująca. Wygląda na to, że nowe narzędzie mogłoby znacznie skrócić czas pracy nad jakimś zadaniem, na przykład tworzeniem rozbudowanej prezentacji multimedialnej z wieloma danymi, wykresami, czy treściami.

Jakie możliwości ma Microsoft Copilot?

Microsoft Copilot ma łączyć funkcje inteligentnego chatbota z możliwościami programów pakietu Office. Oznacza to, że może tworzyć pliki w każdym z nich, m.in.:

  • generować tekst na dowolny temat w MS Word
  • analizować, porządkować, czy przetwarzać dane w Excel
  • tworzyć prezentacje multimedialne w PowerPoint
  • pisać wiadomości e-mail w Outlook
  • zarządzać bazami danych
  • tworzyć lub wyszukiwać grafiki

Poza tym Microsoft zadbał o jeszcze bardziej imponujące możliwości Copilota , jak m.in.:

  • podsumowanie spotkania online (np. w aplikacji Microsoft Teams)
  • sporządzić raport z rozmowy na Teams, wskazując także na opinie konkretnych uczestników
  • tworzenie materiałów marketingowych, notek prasowych, treści PR-owych
  • porównywać ze sobą różne produkty, wskazywać na ich zalety i wady
Microsoft Copilot

Oczywiście, tworzonymi przez Microsoft Copilot treściami, możemy w dużym stopniu zarządzać. Zanim Copilot wygeneruje jakąś treść, możemy ustalić jej parametry – na przykład długość tekstu, styl grafiki, czy nawet zaproponować ton wypowiedzi.

Czy Microsoft Copilot zastąpi ludzi odpowiedzialnych za pracę biurową?

Często praca biurowa oznacza konieczność tworzenia dokumentów tekstowych, pracę w Excelu, czy kontakt e-mailowy z klientami. Te zadania zapewne przejmie, a co najmniej w znacznym stopniu usprawni Microsoft Copilot. Można się też spodziewać, że kolejne firmy technologiczne wprowadzą swoje rozwiązania o podobnym działaniu. Nie oznacza to oczywiście, że wkrótce wiele osób straci pracę. Z pewnością, przynajmniej na początku, „biurowa sztuczna inteligencja” będzie wymagała operatora. Ktoś musi w końcu wprowadzić w odpowiedni sposób komendy, sprawdzić poprawność wygenerowanych przez AI treści, czy czasem zmodyfikować je. Możemy być jednak pewni, że nadchodzi rewolucja w zakresie sztucznej inteligencji wspomagającą ludzką pracę, szczególnie w biurach.

Microsoft Copilot

W jakich programach możemy używać Microsoft Copilot?

Według zapowiedzi, Microsoft Copilot będzie dostępny w programach pakietu biurowego Microsoftu:

  • Word
  • Excel
  • Outlook
  • Teams
  • PowerPoint
  • Power Platform
  • notatnik OneNote
  • pozostałe programy biurowe pakietu

W przyszłości być może Copilot zacznie funkcjonować także w innych aplikacjach, jak przeglądarka internetowa. Już teraz Edge otrzymał asystenta w postaci Bing AI, który potrafi m.in. streścić zawartość wyświetlanej witryny.

Z jakiego modelu językowego korzysta Microsoft 365 Copilot?

Wprowadzenie na rynek chatbota ChatGPT zakończyło się nagłym wzrostem zainteresowania sztuczną inteligencją. Z narzędzia korzystają już miliony internautów z całego świata. Podstawowy ChatGPT korzysta z modelu językowego GPT w wersji 3.5. Microsoft Copilot ma być natomiast oparty na GPT-4 (który miał właśnie swoją premierę i obecnie dostępny jest w płatnej wersji ChatGPT Plus).

Zdaniem OpenAI (twórcy modeli językowych GPT) jest on 500 razy silniejszy od poprzednika. Dla użytkownika oznacza to jeszcze większe możliwości. Copilot może być więc w stanie generować treści wyglądające tak, jakby stworzył je człowiek.

Czy Microsoft Copilot jest już dostępny?

Póki co Microsoft testuje narzędzie. Współpracuje w tym zakresie z dwudziestoma firmami. Nie znamy jednak szczegółów dotyczących zakresu współpracy, czy nawet nazw firm. Wiemy tylko, że Microsoft Copilot funkcjonuje w ośmiu firmach z listy Fortune 500, czyli największych przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych.

Jedyną datą, na jaką wskazuje Microsoft, jest „koniec 2023 roku”. Wtedy powinniśmy poznać kolejne szczegóły dotyczące narzędzia Copilot. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze w tym roku Copilot trafi do pakietu Office 365 użytkowników.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.