Co to jest MHL? Jak sprawdzić, czy telefon ma MHL?

04.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Co to jest MHL? Jak sprawdzić, czy telefon ma MHL?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

MHL – co to jest? To zaawansowana technologia umożliwiająca podłączenie telefonu do telewizora. MHL to technologia, która pozwala przesyłać obraz i dźwięk z telefonu na telewizor bez żadnych zakłóceń, co z pewnością wpływa na komfort korzystania z tej możliwości. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy smartfon obsługuje ten sposób przesyłu danych.

Czym jest MHL?

MHL stanowi skrót od angielskiego wyrażenia Mobile High-Definition Link, które odnosi się dosłownie do złącza mobilnego wysokiej jakości. Do czego służy MHL?

MHL pozwala przewodowo przesyłać z telefonu do telewizora zarówno obraz, jak i dźwięk bez żadnej utraty jakości.

Jak wygląda kabel MHL? Z jednej jego strony znajduje się złącze HDMI, które należy podłączyć do telewizora, a z drugiej port micro USB, poprzez który podłącza się smartfon.

Można również skorzystać z przejściówki/adaptera microUSB-HDMI lub USB-C-HDMI, którą podłączamy do telefonu, a ją podłączamy do telewizora.

Jak włączyć MHL w telefonie? Po właściwym podłączeniu kabla włącza się ono automatycznie, jednak tylko wtedy, gdy dany smartfon obsługuje standard MHL.

Czy MHL jest Ci potrzebne?

Mając świadomość, że MHL pozwala połączyć telefon z telewizorem warto zastanowić się nad tym, czy jest Ci faktycznie potrzebny. Z pewnością jest to technologia, która pozwoli Ci udostępniać multimedia na telewizor w sytuacji, gdy nie posiada on łączności Wi-Fi. Co więcej, doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy nie dysponujesz stabilnym połączeniem internetowym.

Dlaczego warto korzystać z MHL? Przede wszystkim dlatego, że jest to technologia, która gwarantuje najwyższą jakość transmisji obrazu oraz dźwięku. W efekcie możesz przesyłać obraz z telefonu na telewizor, czy cieszyć się przestrzennym dźwiękiem, który nie jest skompresowany. Dostarczany jest natomiast przez aż 8 kanałów, co pozwala uzyskać efekt kina domowego.

mhl

Jak sprawdzić, czy twój telefon jest wyposażony w MHL?

Jak już wspomniano technologia MHL nie jest dostępna w każdym smartfonie, co wynika z faktu, że obecnie promowane jest bezprzewodowe strumieniowanie obrazu i dźwięku, czego przykładem może być Wi-Fi Direct, Chromecast czy AirPlay.

Jak sprawdzić, czy telefon ma MHL?

Informacji dotyczących tej funkcjonalności warto poszukać w specyfikacji technicznej danego urządzenia lub w jego instrukcji obsługi.

Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie ze strony www.mhltech.org, na której znajduje się aktualna lista telefonów z MHL.

Warto jednak zauważyć, że znajdują się na niej w większości przypadków starsze modele telefonów, co potwierdza wspomniany już fakt, że MHL to technologia, która jest obecnie zastępowana poprzez bezprzewodową transmisję danych.

W jaki jeszcze sposób zweryfikować, czy dany smartfon posiada obsługuje MHL? Wykorzystać w tym celu można odpowiednią aplikację (np. MHL Checker), która po instalacji automatycznie weryfikuje, czy konkretny model telefonu posiada ten standard.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.