Metacritic — recenzje gier, seriali i filmów. Co warto wiedzieć o tym portalu?

23.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Metacritic — recenzje gier, seriali i filmów. Co warto wiedzieć o tym portalu?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sprawdzenie recenzji publikowanych w Internecie może pomóc w podejmowaniu dobrych decyzji zakupowych — w szczególności dotyczy to gier komputerowych i konsolowych, które do tanich nie należą. Spośród stron internetowych z ocenami tego typu produktów największą popularnością cieszy się Metacritic. Co to takiego i jak działa? Czy recenzje publikowane na łamach Metacritic są wiarygodne? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule.

Co to jest Metacritic?

Metacritic to amerykańska strona internetowa, na której są publikowane oceny i recenzje różnych produktów służących rozrywce, w tym między innymi gier wideo.

Metacritic istnieje od 2001 roku, za założenie serwisu odpowiadają trzej byli prawnicy: Marc Doyle, Julie Doyle Roberts i Jason Dietz. Obecnie witryna należy do amerykańskiej firmy medialnej Red Ventures, operatora takich marek jak np. Healthline czy Lonely Planet.

metacrit portal
Źródło: Metacrit.com

Co jest recenzowane na Metacritic i kto tworzy recenzje?

Na Metacritic znajdziemy obszerną ilość informacji, począwszy od krótkich newsów, po długie i wyczerpujące recenzje.

Serwis skupia się wokół produktów służących rozrywce — filmów, seriali, muzyki, programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, konsolowych i na urządzenia mobilne.

Zamierzeniem twórców Metacritic było stworzenie witryny, która będzie gromadzić średnie ważone najbardziej szanowanych krytyków piszących recenzje w Internecie i w druku. Obecnie serwis rozwinął się na tyle, że możemy w nim znaleźć także zakładkę z ocenami zwykłych użytkowników.

Czy opinie na Metacritic są wiarygodne?

Rankingi Metacritic są tworzone na podstawie ocen i recenzji wystawionych przez krytyków oraz użytkowników serwisu. Każdy produkt rozrywkowy uzyskuje tzw. Metascore, czyli średnią ważoną (niektórym publikacjom przypisywane jest większe znaczenie, ze względu na jakość i ogólną pozycję).

Metascore może się wahać od 0 do 100. W przypadku produktów, cieszących się dużym uznaniem, przyznawana jest nagroda Must-See (dla filmów) oraz Must-Play (dla gier). Dodatkowo zastosowano trzy warianty kolorystyczne dla rozróżnienia ocen — na zielono prezentowane są wyniki dla pozytywnych recenzji (wynik Metascore powyżej 60 dla filmów oraz powyżej 74 dla gier), na żółto dla średnich, natomiast czerwień oznacza niepochlebne recenzje (wynik Metascore poniżej 40 dla filmów oraz poniżej 50 dla gier).

metacrit - wiarygodność

Kontrowersje związane z Metacritic 

Recenzje Metacritic nierzadko wywołują burzę emocji oraz stanowią źródło wielu konfliktów. Oceny Metacritic są na tyle istotne w branży gier wideo, że w przeszłości zdarzało się, że niektórzy wydawcy uzależniali od nich premię pracowniczą, a także wprowadzali określone warunki do kontraktów z deweloperami.

Taka sytuacja miała miejsce np. w 2012 roku, kiedy studio Obsidian nie otrzymało tantiem za Fallout: New Vegas, ponieważ gra nie osiągnęła wymaganego w kontrakcie z Bethesdą wyniku Metascore równego lub wyższego 85 (średnia ważona wyniosła 84). 

Z recenzjami Metacritic związane jest także negatywne zjawisko tzw. bombardowania ocen, czyli ocenianiu gry na 0 bez żadnego uzasadnienia lub dlatego, że jest ona niezgodna z poglądami.

O ile recenzje krytyków są powszechnie szanowane i nie budzą kontrowersji, o tyle problematyczne jest to, iż oceny użytkowników Metacritic nie są weryfikowane pod kątem tego, czy ​​użytkownik rzeczywiście grał w grę przed jej zrecenzowaniem. Niektórzy gracze wyładowują zatem swoje frustracje w ocenach, mimo że w rzeczywistości nie mieli oni doświadczenia z danym tytułem. Organizowane są nawet wirtualne sabotaże wyników Metascore, taka przykra sytuacja spotkała np. grę Portal 2 w 2011 roku.

Z nowszych gier ofiarą bombardowania ocen w Metacritic padło wydane w 2020 roku The Last of Us Part II. Gra zebrała ponad 5000 negatywnych recenzji użytkowników serwisu w ciągu 6 godzin po uruchomieniu przedsprzedaży, przy czym fizycznie niemożliwe jest, żeby tylu graczy nabyło i przeszło tytuł tak szybko. Przyczyną niepochlebnych ocen jest kontrowersyjny wątek lesbijski, który pojawił się w grze. Podobna sytuacja miała miejsce przy okazji premiery Horizon Forbidden West: Burning Shores w 2023 roku.

metacrit - kontrowersje

Niektórym tytułom udało się wyjść obronną ręką po tym, jak zostały one zbombardowane przez użytkowników serwisu Metacritic. Mowa np. o Diablo Immortal, które, mimo nieprzychylnych recenzji (związanych nie tylko z naciskiem na mikrotransakcje w grze, ale także kontrowersjami wokół firmy Activision Blizzard), okazało się ogromnym sukcesem.

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia serwis Metacritic zapowiedział zmiany, polegające na tym, że nowych gier nie będzie można oceniać od razu, lecz dopiero po kilku dniach od premiery. Nie wydaje się jednak, aby takie rozwiązanie było mocno pomocne w walce z niesłusznym bombardowaniem ocen przez niezadowolonych graczy.

Serwisy podobne do Metacritic

Metacritic to nie jedyny serwis, który gromadzi recenzje filmów, seriali, programów telewizyjnych, muzyki oraz gier. Z witryną konkurują między innymi:

  • IMDb (największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nimi związanych);
  • Filmweb (polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom związanym z kinem, druga co do wielkości baza filmowa na świecie, po IMDb);
  • IGDB (internetowa baza danych o grach wideo);
  • OpenCritic (witryna z recenzjami gier wideo);
  • whatoplay (internetowa baza danych gier wideo);
  • Letterboxd (internetowy serwis społecznościowy skupiający maniaków kinematografii);
  • Criticker (witryna z rekomendacjami dotyczącymi filmów, programów telewizyjnych i gier);
  • MovieLens (internetowa baza ocen i recenzji filmów).

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.