MediaTek Dimensity 7200 to mocna konkurencja dla średniopółkowego Snadpragona
Choć w przeszłości na rynku chipsetów do telefonów i smartfonów była większa konkurencja, dziś liczą się tylko dwie firmy. Wiodącymi producentami procesorów stali się Qualcomm oraz MediaTek. Z wyścigu najwyraźniej wypisuje się Samsung (zamiast autorskiego Exynosa we flagowym Galaxy S23 umieścili Snapdragona 8 Gen 2). O miano najszybszego procesora dla smartfonów walczy MediaTek Dimensity 9200, jednak to inny układ może przynieść producentowi największy zarobek. Mowa o Dimensity 7200. Układ kierowany jest do smartfonów i tabletów ze średniej półki cenowej. To właśnie te urządzenia najczęściej trafiają do kieszeni użytkowników – łączą dobre parametry z akceptowalną ceną. Sprawdzamy zatem, co oferuje MediaTek Dimensity 7200. Kiedy pierwsze smartfony i tablety z tym układem pojawią się w sprzedaży?
Świetny Snapdragon 7 Gen 2 ma konkurenta – nadchodzi Dimensity 7200
W listopadzie ubiegłego roku odbyła się premiera procesora Snapdragon 7 Gen 2. Mówimy zatem o całkiem świeżym i nowoczesnym układzie. Idealnie sprawdza się w nieco tańszych urządzeniach niż flagowce. Największym konkurentem Qualcomma (a być może jedynym) jest chiński MediaTek. Po premierze dobrze ocenianego Snapdragona 7 Gen 2 spodziewaliśmy się, że i konkurent pokaże swój odpowiednik.
MediaTek Dimensity 7200 to pierwszy układ z nowej serii 7000.
W stosunku do MediaTeków Dimensity 9200 i 8200 , które zadomowiły się już na rynku, Dimensity 7200 jest oczywiście plasowany niżej. Wciąż jest jednak mocnym układem. Procesory do tańszych smartfonów tego producenta przynależą do linii modelowej MediaTek Helio. Każdy układ oznaczony jako Dimensity jest od nich szybszy. Do produkcji układu Dimensity 7200 wykorzystano 4-nanometrowy proces technologiczny.
Jako jedną z wielkich zalet nowego układu do smartfonów ze średniej półki cenowej producent zalicza niewielkie wymiary. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o niewielką wysokość procesora. Powinien więc idealnie sprawdzić się w najsmuklejszych, cienkich urządzeniach. Taka cecha będzie szczególnie użyteczna w przypadku składanych smartfonów.
Specyfikacja techniczna MediaTek Dimensity 7200
Procesor jest ośmiordzeniowy. Dla połączenia wydajności i energooszczędności zastosowano w nim rdzenie dwóch typów:
- wydajne ARM Cortex A715 taktowane zegarem do 2,8 GHz
- oszczędzające baterię ARM Cortex A710 (nie znamy jeszcze ich prędkości)
Układ posiada wbudowaną jednostkę APU 650 piątej generacji. Pomaga w działaniu algorytmów sztucznej inteligencji i optymalizuje pracę CPU dla lepszej wydajności.
Mimo, że to procesor ze średniej półki, MediaTek twierdzi, że Dimensity 7200 jest kierowany dla graczy.
To właśnie dla nich skorzystano z technologii HyperEngine 5.0. Korzystając z AI daje nam funkcję Variable Rate Sharing. Dimensity 7200 ma także układ graficzny ARM Mali-G610. Pozwoli osiągnąć dużo klatek na sekundę w grach oraz krótki czas reakcji,.
Gracze z pewnością docenią obsługę ekranów pracujących z odświeżaniem do 144 Hz.
MediaTek Dimensity 7200 obsłuży aparat do 200 MP i nagra film 4K z HDR
Nie wszyscy użytkownicy smartfonów są zainteresowaniu mobilnymi grami. Dobry procesor poprawia jednak również możliwości fotograficzne smartfona. Tak jest też w przypadku MediaTeka Dimensity 7200. MediaTek Imagiq 765 to technologia wspierająca możliwości fotograficzne, także z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W najnowszym procesorze mamy też 14-bitowy HDR-SP i obsługę dla bardzo dużych matryc. Dimensity 7200 poradzi sobie nawet z aparatem o rozdzielczości 200 MP! Wysoka wydajność pozwoli również nagrać film w jakości 4K z włączonym HDR. Może też jednocześnie nagrywać dwa filmy Full HD (dwoma aparatami). Wielopunktowy autofocus obsługuje wszystkie piksele, co powinno zapewnić nam płynne i szczegółowe nagranie wideo.
MediaTek Dimensity 7200 jest procesorem z wbudowaną redukcją szumów dla nagrywania i fotografowania w nocy i w gorszych warunkach.
Do tego mamy też wiele innych dodatków dla fanów mobilnej fotografii. Dimensity 7200 upiększa zdjęcia w trybie rzeczywistym
Powyższe funkcje i możliwości procesora pokazują, jak ważny jest dobry chipset w przypadku wykonywanych smartfonem zdjęć i filmów. Nie liczy się więc jedynie fizyczna część smartfona, jaką jest aparat i obiektyw.
Najnowsze systemy łączności i (prawie) najszybsze pamięci w smartfonach z Dimensity 7200
Użycie nowoczesnego procesora pozwala na umieszczenie w smartfonie wydajnych podzespołów nowej generacji. MediaTek Dimensity 7200 posiada łączność 5G, Bluetooth 5.3 i Wi-Fi 6E. Zdaniem MediaTek prędkość pobierania danych przez 5G to nawet 4,7 Gbit/s! Procesor obsługuje też dwie karty SIM z 5G (Dual SIM 5G).
Poza procesorem na możliwości smartfona spory wpływ mają też zastosowane pamięci. O ile w myśl zasady „im więcej, tym lepiej” do niedawna patrzyliśmy głównie na pojemność pamięci RAM i wielkość wbudowanego dysku, dziś liczy się też ich jakość. Dimensity 7200 pozwoli obsłużyć pamięć operacyjną RAM LPDDR4x, a nawet LPDDR5. W przypadku dysku mówimy o technologii UFS 3.1. Nie są to aktualnie najnowsze technologie. Ciężko byłoby jednak spodziewać się ich użycia w smartfonach ze średniej półki cenowej.
Kiedy pierwsze smartfony z Dimensity 7200?
Poznaliśmy już właściwie całość specyfikacji najnowszego układu. Kiedy na rynek trafią pierwsze smartfony i tablety z MediaTek Dimensity 7200? Być może szybciej, niż się tego spodziewamy! Mowa bowiem o premierach, które odbędą się na targach MWC 2023 w Barcelonie. Te rozpoczną się już 27 lutego. Łatwo możemy sobie wyobrazić instalację Dimensity 7200 w następcy Samsunga A53, w Xiaomi 13 Lite i podobnych smartfonach, które powinny kosztować około 2500 złotych.
Może zainteresują Cię także inne artykuły