Dowód w mObywatel – gdzie można go używać?

08.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 minuty
Dowód w mObywatel – gdzie można go używać?
Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dokładnie 14 lipca 2023 roku pojawiła się nowa wersja aplikacji mObywatel oznaczona jako 2.0. To jednak coś więcej niż tylko odświeżona aplikacja. To tak naprawdę dowód osobisty w smartfonie. Dowód w mObywatel, a raczej moduł mDowód, może w pełni zastąpić tradycyjny dowód osobisty. Zatem gdzie można używać mObywatela? Gdzie nie jest honorowany mObywatel? W tym poradniku odpowiemy na te pytania i postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące tego, gdzie jest uznawany mObywatel, a gdzie nie jest honorowany.

mObywatel 2.0 – co się zmieniło?

Opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mObywatel służy przede wszystkim do potwierdzania tożsamości za pomocą smartfona. Oznacza to, że w większości przypadków nie jest już konieczne korzystanie z tradycyjnego (plastikowego) dokumentu, jakim jest dowód osobisty. Co więcej, dowód w mObywatel 2.0 jest traktowany tak samo jak fizyczny dokument.

W nowej wersji aplikacji pojawił się także system ePłatności, pozwalający na kontrolowanie swoich zobowiązań wobec organów państwowych, zgłaszanie naruszeń środowiskowych, na przykład dzikich wysypisk śmieci, Karta mieszkańca miasta, moduł Bezpieczny autobus, pozwalający sprawdzić, czy autobus, którym podróżować będą dzieci, ma sprawne badanie techniczne oraz wspomniany już mDowód.

mDowód w aplikacji mObywatel 2.0
Źródło: App Store
Więcej o nowej wersji mObywatel przeczytasz tutaj:
mObywatel 2.0 – jak działa? Lista funkcji, nowości, plany rozwoju

Dowód w mObywatel

mObywatel zamiast dowodu osobistego? Tak, teraz to możliwe. mDowód to tak naprawdę nowy rodzaj dokumentu tożsamości. Do tej pory były nim między innymi paszport, dokument podróży oraz tradycyjny dowód osobisty. mDowód ma numer i serię oraz datę ważności, ale uwaga, są one inne niż w przypadku tradycyjnego dowodu.

mDowód zawiera następujące dane:

  • imię (imiona),
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • datę urodzenia,
  • obywatelstwo,
  • imię ojca,
  • imię matki,
  • zdjęcie (takie samo jak w tradycyjnym dowodzie),
  • numer i serię, datę wydania oraz termin ważności (inne niż tradycyjny dowód).

Dowód osobisty w smartfonie wydawany jest na 5 lat i w tym okresie nie traci ważności, nawet po odinstalowaniu aplikacji. W takim przypadki nie można się jednak nim posługiwać, nawet jeśli zapamięta lub zapisze się jego dane.

Warto też dodać, że dowód w mObywatel nie może zostać zastrzeżony. Możliwe jest jednak unieważnienie jego certyfikatu i zablokowanie dostęp do elektronicznych dokumentów. Można to zrobić w aplikacji mObywatel.

Gdzie można używać dowodu w aplikacji mObywatel? Gdzie mDowód jest honorowany?

Zastanawiasz się, gdzie można skorzystać z mObywatel? Z mDowodu skorzystać można podczas potwierdzania tożsamości między innymi w urzędach, ale nie tylko. Dowodem w smartfonie potwierdzimy swoją tożsamość także:

  • w sądzie,
  • w przychodni,
  • na poczcie (z wyłączeniem usług bankowych),
  • u notariusza.

Poza tym mDowód honorowany jest także przez firmy energetyczne oraz telekomunikacyjne, na przykład podpisując nową umowę czy rejestrując kartę SIM.

dowód osobisty w smartfonie
Źródło: info.mobywatel.gov.pl

Gdzie mObywatel nie jest honorowany?

Na stronach rządowych znaleźć można informację, że obecnie istnieją trzy przypadki, w których nie można korzystać z dowodu w smartfonie:

  • załatwianie spraw w banku, ale do 31 sierpnia. Od 1 września mDowód będzie honorowany przez banki. Dodajmy, że dotyczy to także usług bankowych świadczonych przez Pocztę Polską,
  • odnawianie dokumentów, na przykład złożenie wniosku o nowy dowód osobisty,
  • wyjazdy za granicę.

Co więcej, mDowodem można posługiwać się tylko na terenie Polski. Dowód osobisty mObywatel za granicą nie jest honorowany ani w państwach członkowskich Unii Europejskiej, ani w innych krajach.

mObywatel – dowód osobisty w smartfonie

Jeśli zastanawialiście się, do czego może przydać się aplikacja mObywatel – gdzie można jej używać i do czego oraz czy dowód w mObywatel będzie honorowany na przykład w banku czy za granicą to ten poradnik z pewnością rozwiał wszystkie Wasze wątpliwości.

Aplikacja mObywatel 2.0 oraz wchodzące w jej skład mDowód oraz inne nowe moduły to duże ułatwienie dla obywateli naszego kraju. Niemal całkowicie eliminuje ona konieczność noszenia ze sobą tradycyjnego dowodu osobistego.

Grafika otwierająca: info.mobywatel.gov.pl

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.