Co to jest Mbps? Ile to Mb? Prosty przelicznik

20.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest Mbps? Ile to Mb? Prosty przelicznik
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jednostki pamięci i prędkości przesyłu danych dotyczące komputerów mogą wydawać się trudne do zrozumienia. Warto jednak je poznać, by świadomie rozróżniać różne wielkości w nich podane. Podstawowe pytanie stawiane przez internautów dotyczy zazwyczaj Mbps – co to jest?

Czym jest bit, a czym jest bajt?

Pojęcie bit pochodzi od angielskiego binary digit, oznaczającego cyfrę dwójkową. Tak naprawdę bit jest jednostką logiczną – to najmniejsza liczba informacji. Może się to wydawać dość skomplikowane.

  • Bit jest najmniejszą jednostką informacji, oznaczaną symbolem b.
  • Osiem bitów tworzy bajt, oznaczany symbolem B.

Wyobraź sobie więc monetę. Ma dwie strony, więc równie prawdopodobne jest to, że upadnie reszką albo orłem do góry. Moneta jest więc układem, a bit służy do opisania tego, jaki był wynik rzutu, czyli w jakim stanie jest układ (moneta).

Jako że bit to cyfra dwójkowa, jeden ze stanów opisany byłby jako 0, a drugi jako 1. W taki sposób informacje przetwarzają też komputery – 0 przyjmowane jest wtedy, gdy w układzie nie ma napięcia, a 1 gdy ono występuje.

Tymczasem bajt odnosi się już bezpośrednio do pamięci urządzenia. Jeden bajt to najmniejsza ilość pamięci, jaką można zapisać w komputerze. Oznacza to, że najmniej, ile bitów można zapisać w pamięci komputera, to osiem.

mbps ile to mb?

Ile bitów ma megabit?

Jest to zagadnienie dość skomplikowane. Przede wszystkim przedrostki takie jak kilo, mega, giga itd. odwołują się do układu SI, czyli odpowiadają potęgom liczby 10. Kilo to tysiąc, a więc 103, zaś mega to milion, czyli 106  itd. Jednak w przypadku systemu dwójkowego, czyli takiego, w jakim działają komputery, wartości te nigdy nie są tak okrągłe. Kilobit ma więc nie tysiąc, a 1024 (tysiąc dwadzieścia cztery) bajty. Jest to więc 210.

Odpowiadając na pytanie ze wstępu: megabit (Mb) to 1 048 576 bitów.

Mbps – czym jest?

Odpowiadając więc na najważniejsze pytanie – Mbps oznacza megabit na sekundę. Określa się nim szybkość przesyłania danych, najczęściej przez internet, czyli szybkość łącza internetowego.

Warto zwrócić uwagę na prawidłowy zapis tego parametru. Można stosować zamiennie Mbps, Mb/s oraz Mbit/s. Ważne, aby litera „b” była zapisana małą literą, czyli nie MB/s.

Duża litera B oznacza bowiem bajty, które nie są używane do określania prędkości internetu, lecz do określania rozmiaru pliku. Z tego powodu zapis Mb/s (megabit na sekundę) nie jest tożsamy z MB/s (megabajt na sekundę).

Mbps – ile to MB?

Jeśli więc internet ma prędkość 1 Mb/s (jeden megabit na sekundę), to odpowiada to:

1 Megabit = 1 000 000 bitów = 125 000 bajtów = 125 Kb (czyli 0,125 MB/s).

To lista przykładowych przeliczeń z Mbps (megabit na sekundę) na MB/s (megabajt na sekundę):

  • 1 Mb/s (megabit na sekundę) to 0,125 MB/s
  • 2 Mb/s (megabity na sekundę) to 0,25 MB/s
  • 5 Mb/s (megabitów na sekundę) to 0,625 MB/s
  • 8 Mb/s (megabitów na sekundę) to 1 MB/s
  • 10 Mb/s (megabitów na sekundę) to 1,25 MB/s
  • 50 Mb/s (megabitów na sekundę) to 6,25 MB/s
  • 100 Mb/s (megabitów na sekundę) to 12,5 MB/s
  • 250 Mb/s (megabitów na sekundę) to 31,25 MB/s
  • 500 MB/s (megabitów na sekundę) to 62,5 MB/s
  • 1000 Mb/s (megabitów na sekundę) to 125 MB/s

Mając to na uwadze warto przyjrzeć się ofertom dostawców internetu, aby móc realnie oszacować, jaka jest przepustowość łącza i ile czasu zajmie wysyłanie i pobieranie dużych plików i nie być niemile rozczarowanym szybkością działania internetu.

megabit a megabajt

Dlaczego prędkość połączenia internetowego jest zwykle podawana w Mbps?

Tak naprawdę nie ma dobrego wytłumaczenia, z technicznego punktu widzenia, dlaczego dostawcy internetu wciąż używają ilości bitów do wyrażania prędkości łącza internetowego. Może to być mylące, bowiem producenci dysków i innych nośników pamięci określają pojemność urządzeń w bajtach.

Warto jednak zauważyć, że skoro każdy bajt zawiera osiem bitów, to liczby określające prędkość łącza w bajtach byłyby osiem razy mniejsze. Oczywiście w żaden sposób nie wpływa to na prędkość internetu, ale może stanowić poważną różnicę w oczach niezaznajomionych z tematem klientów.

Prawdopodobnie więc jedyną przyczyną, dla której szybkość internetu wciąż jest określana w bitach, jest marketing.

Jak oszacować czas pobierania pliku, znając prędkość swojego internetu?

Określenie tego, ile czasu zajmie pobranie dużego pliku jest proste. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, w której od początku do końca prędkość internetu będzie niezmienna, a to dzieje się bardzo rzadko i nawet przy najstabilniejszym łączu występują niewielkie fluktuacje. Na pierwszy rzut oka wzór na to jest jednak prosty:

Wielkość pliku w bajtach / (prędkość pobierania w bitach/8) = czas niezbędny na ukończenie pobierania.

Skąd jednak w tym wzorze wzięła się nagle cyfra 8? Otóż, jak wspomniano wyżej, w informatyce każdy bajt odpowiada zestawowi 8 bitów. Prędkość 100 Mb/s jest więc tożsama z 12,5 MB/s (megabajtów na sekundę).

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.