Search icon

UNESCO uznało polską aplikację Mbaza AI za jedną z najlepszych na świecie

17.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
UNESCO uznało polską aplikację Mbaza AI za jedną z najlepszych na świecie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją, czyli organizacja działająca pod skrzydłami UNESCO, wyróżniła polską aplikację. Mbaza AI trafiła na listę TOP 10 najlepszych programów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Poznajmy zatem polski produkt, który może się przyczynić do ochrony ginących gatunków zwierząt.

Mbaza AI – aplikacja do ochrony zwierząt

W swoim założeniu aplikacja Mbaza jest skierowana do osób zajmujących się opieką nad dzikimi zwierzętami i ich ochroną. Są to między innymi zoolodzy, ekolodzy i osoby pracujące w parkach narodowych.

Jak działa Mbaza AI? Aplikacja analizuje zdjęcia z foto pułapek, czyli ukrytych w naturalnym środowisku zwierząt aparatów fotograficznych. Nowoczesna technologia pomaga w filmowaniu i robieniu zdjęć zwierzętom. Mbaza AI przetwarza natomiast te treści i błyskawicznie podaje wyniki. Analizie poddawane jest ponad trzy tysiące obszarów, na których ustawione są fotopułapki.

aplikacja mbaza zdjęcie z fotopułapki

Mbaza AI w kilka godzin wykonuje pracę, która ekologom zajęłaby kilka tygodni.

Jako wynik Mbaza AI otrzymujemy raport podsumowujący stan zwierząt. Sztuczna inteligencja może wskazać na pewne zagrożenia, jak nielegalne polowania, czy kłusownictwo. Wszystko to ma na celu ochronę zagrożonych gatunków i zapewnienie bioróżnorodności w obszarach objętych pracą ekologów.

aplikacja mbaza zdjęcie z fotopułapki
Zdjęcie z foto pułapki. Takie treści trafiają do analizy Mbaza AI

Mbaza AI działa bez dostępu do Internetu

W przypadku niektórych narzędzi AI ich dużym atutem jest możliwość pobrania z Internetu najnowszych danych. Mbaza AI jest natomiast profesjonalnym narzędziem, przydatnym w pracy ekologów i zoologów. Ci często pracują natomiast w miejscach bez dostępu do sieci. Z tego względu Mbaza AI nie potrzebuje połączenia z Internetem. Co więcej, działa na standardowym komputerze lub laptopie. Nie jest więc wymagana ogromna wydajność, co dotychczas było niezbędne przy analizie wielkiej liczby danych.

Wszystko to sprawia, że Mbaza AI sprawdzi się w niemal każdych warunkach.

Na popularność narzędzia może wpłynąć wyróżnienie przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją. Co roku IRCAI zamieszcza listę 100 najlepszych projektów pomagających rozwiązać problemy jednego z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zadaniem twórców rankingu jest stworzenie w przyszłości platformy zawierającej najlepsze aplikacje AI skutecznie wspomagających zrównoważony rozwój. Nie bez znaczenia pozostają tu też kwestie etyczne, tak często poruszane dziś w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

Mbaza AI

Aplikacja Mbaza AI powstała z inicjatywy firmy Appsilon. Jej CEO, Filip Stachura, podkreśla, że są dumni z wyróżnienia przez UNESCO. Twórcy wyróżnionej aplikacji są jednocześnie przekonani, że może ona pomóc w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.

Filip Stachura CEO Appsilon
CEO Appsilon – Filip Stachura (twórca Mbaza AI)

Jak działa Mbaza AI?

W pierwszej kolejności ekolodzy i pracownicy parków narodowych ustawiają na wybranym obszarze foto pułapki. Po pewnym czasie zbierają z nich dane, na przykład zapisane na karcie pamięci. Dane trafiają do aplikacji Mbaza AI, która przetwarza (identyfikuje treść i ją opisuje) nawet 3000 zdjęć na godzinę. To wielokrotnie krótszy czas, niż przy „ręcznej” pracy. Dzięki temu efekty pracy ekologów szybciej mogą być wprowadzone w życie.

Jak działa Mbaza AI

Do szkolenia Mbaza AI użyto ponad 10 milionów zdjęć. Program rozpoznaje dziś obrazy ze skutecznością sięgającą 96%. Program udostępniono na licencji open source. Nie bez znaczenia jest jego prosta i intuicyjna obsługa. Dzięki temu nawet pracownicy parków narodowych bez zaawansowanej znajomości rozwiązań teleinformatycznych skorzystają z tego narzędzia.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.