Matter – nowy standard łączności smart home, którego potrzebujemy?

12.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Matter – nowy standard łączności smart home, którego potrzebujemy?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Smart home, inaczej inteligentny dom, budzi coraz większe zainteresowanie. Urządzenia umożliwiające takie rozwiązanie są coraz popularniejsze, a ich użytkownicy dostrzegają ich liczne korzyści. Co warto o nich wiedzieć? Czym jest standard Matter? Przygotowaliśmy przewodnik po najnowszych rozwiązaniach smart home 2022.

Co to jest Matter?

Przynosisz do domu nowe urządzenie i od razu zaczynasz z niego korzystać jako z integralnej części Twojego inteligentnego domu. Brzmi jak fantazja? To nowa rzeczywistość z Matter. W najbliższej przyszłości skonfigurowanie systemu smart home będzie znacznie prostsze.

Z rozwiązaniem, jakie oferuje Matter, już nigdy nie będziesz musiał się zastanawiać, jaki inteligentny sprzęt będzie odpowiedni do Twojego domu.

Taka możliwość jest w zasięgu ręki.

Z jakich technologii korzysta Matter?

Matter to rodzaj standardu łączności o otwartym kodzie źródłowym, zintegrowanym z ponad 200 firmami. Jego protokół, inaczej język komunikacji wykorzystuje istniejące technologie:

  • Thread,
  • Wi-Fi,
  • Bluetooth,
  • Ethernet.

W ten sposób umożliwia wszystkim urządzeniom komunikowanie się ze sobą lokalnie, bez potrzeby podłączenia do Chmury. Oznacza to znaczne ułatwienie w integrowaniu sprzętów z siecią domową smart home.

Cel – ujednolicony standard smart home

W rozwój Matter zaangażowane jest stowarzyszenie firm o nazwie Connectivity Standards Alliance, w skład którego wchodzą między innymi tacy giganci jak Amazon, Apple, Google, IKEA i wiele innych firm.

Matter to ujednolicający branżę smart home standard jest obietnicą niezawodnej i bezpiecznej łączności — gwarancją tego, że sprzęty będą ze sobą dobrze zgrane.

Matter tworzy więcej połączeń między większą liczbą obiektów, upraszczając programowanie dla producentów i zwiększając kompatybilność dla konsumentów.

Matter to przełom w branży smart home

Jest to absolutny przełom w branży, oparty na współpracy członków Connectivity Standards Alliance (dawniej Zigbee Alliance). Zjednoczyli się oni w celu poprawy łączności urządzeń w rozwiązaniach smart home i tak powstał Matter, który:

  • ułatwia integrowanie urządzeń w obrębie jednego systemu smart home,
  • a także umożliwia producentom pracę nad sprzętami, które współpracować będą z różnymi ekosystemami i asystentami głosowymi.
Matter

Matter oparty jest na protokole internetowym, co oznacza, że działa zarówno za pośrednictwem sieci Wi-Fi jak i sieci Thread. Jest to innowacyjny język komunikacji między urządzeniami, który ułatwi codzienne funkcjonowanie każdemu jego użytkownikowi. Na czym on polega?

Matter i jego sieć Thread

Matter działa jako sposób łączności technologii IP, w tym Ethernet, Wi-Fi, Thread i Bluetooth (do udostępniania urządzeń). Oznacza to, że:

Matter to udoskonalenie istniejących technologii, tworząc nowy sposób łączności urządzeń działających w tych technologiach.

Co to jest Thread?

Sam Thread to nowy protokół łączności bezprzewodowej. Od Wi-Fi różni ją przede wszystkim to, że każde kompatybilne urządzenie pełni rolę routera dla innych urządzeń smart home. To oznacza, że taka sieć może być ogromna, ponieważ nie ma problemu związanego z utratą zasięgu, jak w przypadku Wi-Fi. Stąd możemy wnioskować, że nie musisz ograniczać ilości urządzeń w swoim smart home.

Zalety Thread

W przeciwieństwie do Bluetooth lub Wi-Fi, Thread został specjalnie opracowany jako protokół inteligentnego domu. Ten innowacyjny system eliminuje problemy z którymi muszą mierzyć się użytkownicy urządzeń łączących się przez Bluetooth, który jest bardzo energochłonny. Z kolei systemy Zigbee i Z-Wave wymagają dedykowanych koncentratorów, które są kłopotliwe w konfiguracji i utrzymaniu oraz mogą stanowić pojedynczy punkt awarii.

Dlaczego potrzebowaliśmy nowego standardu łączności?

Urządzenia w Twoim domu mogą komunikować się dzięki systemowi smart home. Do tej pory, rozwiązania oferujące łączność inteligentnemu domowi, działały dzięki podłączeniu do sieci Wi-Fi. Dla sprzętów domowych był to język w którym się komunikowały.

Urządzenia od różnych producentów trudno zintegrować w jeden system smart home – każde z nich “mówi” w innym języku. System Matter sprawia, że każde urządzenie w Twoim domu może być dwujęzyczne.

To oznacza, że urządzenie smart będzie komunikowało się w:

  1. swoim języku
  2. oraz języku komunikacji Matter.

Dzięki temu sprzęty od różnych producentów będą mogły bez problemu się ze sobą komunikować. To prawdziwa rynkowa innowacja.

Jakie problemy ze smart home rozwiązuje Matter?

Wśród najpopularniejszych producentów rozwiązań smart home wymienić można systemy oferowane przez Apple, Google oraz Amazon. Przeszkodą jaką napotykają właściciele ich rozwiązań jest łączność. Każda z tych firm dowolnie może wybrać sobie język komunikacji dla urządzeń domowych. Rzadko zdarza się, by obsługiwały one wszystkie rozwiązania. Dlatego…

Konsumenci muszą często ograniczać się do zakupu urządzeń smart „pasujących” do tych, które już mają.

To zmienia się dzięki Matter. Standard Matter zapewnia kompatybilność z większością najbardziej popularnych ekosystemów. To oznacza, że kupując urządzenie zgodne z nowym rozwiązaniem, nie będziesz musiał martwić się o jego kompatybilność z Twoim inteligentnym domem.

A co z Z-Wave czy ZigBee?

ZigBee oraz Z-Wave to obecnie najpopularniejsze systemy łączności w branży smart home. Wspomniane wcześniej Connectivity Standards Alliance, czyli stowarzyszenie producentów technologii smart home powstało w 2019 roku, a jego poprzednia nazwa to… Zigbee Alliance.

Według dostępnych obecnie informacji nowe stowarzyszenie utrzymywać będzie dwa standardy łączności – ZigBee i Matter.

Z-Wave pozostaje konkurencją dla dwóch wspomnianych wyżej standardów. Być może powstaną rozwiązania, które umożliwią współpracę wszystkich systemów języków komunikacyjnych, jednak Matter i Z-Wave nie będą bezpośrednio ze sobą kompatybilne.

Kiedy Matter będzie dostępne?

Standard Matter jest cały czas doskonalony, dlatego jego wejście na rynek zostało przełożone na rok 2022. Nie wątpimy, że Matter będzie najlepszą możliwą wersją języka komunikacyjnego potrzebnego do smart home. Dopracowany został też zestaw narzędzi dla programistów, który jest niezbędny do tworzenia aplikacji wykorzystywanych do sterowania urządzeń kompatybilnych z Matter.

Zgodnie z nowym harmonogramem, narzędzia mają pojawić się w pierwszej połowie roku, a niedługo później pierwsze urządzenia otrzymają certyfikację.

Czy urządzenia smart, które już mamy będą obsługiwać Matter?

Na razie nie ma informacji na ten temat. Przypuszczamy, że producenci wypuszcza aktualizacje do swoich urządzeń, by mogły one się łączyć dzięki Matter. Co ważne – starsze urządzenia nadal będą mogły działać w ramach poszczególnych ekosystemów.

Firmy takie jak Signify, Nanoleaf zadeklarowały już, że ich urządzenia kompatybilne będą ze standardem Matter. Czekamy na resztę.

Matter kompatybilny z Nanoleaf
Inteligentne oświetlenie Nanoleaf

Jesteśmy ciekawi, czym jeszcze zaskoczy nas Matter oraz sama technologia łączności smart home. Konkurencja rośnie, więc czekamy na moment, kiedy takie rozwiązania będą standardem w nowych mieszkaniach, czy domach.

Mogą Cię zainteresować:

Justyna to prawdziwa gadżetomaniaczka. Posiada kolekcję słuchawek, bo w tle zawsze gra jej muzyka. Uwielbia czytać, a foresight oraz si-fi są jej ogromnymi miłościami.