Mapy Petal – konkurencja dla Google Maps? Zalety i wady nawigacji od Huawei

18.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Mapy Petal – konkurencja dla Google Maps? Zalety i wady nawigacji od Huawei
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystasz na co dzień z nawigacji samochodowych? Z pewnością nieobcy jest Ci lider pośród aplikacji tego typu, czyli Google Maps, a także pomniejsi gracze, jak chociażby Yanosik. Warto jednak przetestować także inne alternatywy, a najciekawszą z nich wydają się Mapy Petal. Czym są, jakie oferują funkcje i czy warto się z nimi bliżej zapoznać? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Czym są Mapy Petal?

W 2019 roku z telefonów marki Huawei zniknęły usługi Google. Wynikało to z wpisania przez USA chińskiego producenta na listę podmiotów, które mają zakaz kupowania amerykańskich technologii. Powód? Oskarżenia o tworzenie tzw. backdoorów, czyli celowych luk w zabezpieczeniach systemu, co umożliwiało chińskiemu wywiadowi zbieranie informacji o użytkownikach.

Dla posiadaczy smartfonów Huawei oznaczało to brak możliwości korzystania z usług Google, w tym Map. Na ich alternatywę nie trzeba było jednak długo czekać.

Rok później – w 2020 roku – pojawiły się Mapy Petal, czyli chińska nawigacja bazująca na danych dostarczanych przez firmę TomTom.

Choć początkowo nie została ciepło przyjęta z uwagi na liczne błędy, po trzech latach można już zauważyć mniej braków i duży progres. 

Mapy Petal są proste w obsłudze, przyciągają przejrzystym interfejsem, a dzięki mnogości przydatnych funkcji wydają się też dla wielu użytkowników dobrą alternatywą dla Google Maps.

Na jakich urządzeniach można korzystać z Map Petal?

Nawigacja Petal Maps jest dostępna do pobrania na urządzenia z systemem HarmonyOS, Android oraz iOS. Aby ją zainstalować, konieczny jest minimum system EMUI 5.0 (Android 7.0) lub iOS 13.0  oraz co najmniej 3 GB pamięci RAM.

 • Mapy Petal Huawei – nawigację możesz pobrać w sklepie AppGallery (od października 2020),
 • Mapy Petal Android – dostępna w sklepie Google Play (od czerwca 2021),
 • Mapy Petal iOS –  znajdziesz ją w sklepie AppStore (od marca 2022).
Mapy Petal od Huawei - urzędzenia, na których można korzystać z aplikacji
Źródło: Huawei

Czy Mapy Petal działają również na smartwatchach?

Jeśli chcesz odczytać Mapy Petal na zegarku, musisz zakupić smartwatch z serii Huawei Watch 3, GT 2 lub GT 3. Uzyskujesz wówczas dostęp do wielu trybów podróżowania – pieszo, rowerem i transportem publicznym, a także licznych dodatkowych funkcji. Aplikacja wskaże Ci, gdzie się znajdujesz i dostarczy Ci szczegółowych informacji podczas podróży, a także odpowiednio zaktualizuje warunki na drodze, jeśli np. zmienisz środek transportu.

Ciekawą funkcją, która jest dostępna w Mapach Petal na zegarku, jest pomoc w łatwym odnalezieniu drogi powrotnej, jeśli zejdziesz z wyznaczonej trasy, by odwiedzić knajpkę. Wówczas aplikacja automatycznie pokaże nowe wskazówki, a skręcając w złym kierunku, uruchomione zostają subtelne wibracje w zegarku.

Czy Mapy Petal są darmowe?

Mapy Petal są dostępne w ponad 160 krajach i 70 językach za darmo – po pobraniu aplikacji i zarejestrowaniu się otrzymujesz wszystkie potrzebne funkcje.

Najważniejsze funkcje i możliwości Map Petal

Mapy Petal są bardzo podobne, zarówno pod kątem interfejsu jak i obsługi, do Google Maps, dzięki czemu każdy użytkownik bez problemu odnajdzie się w aplikacji. Wśród najważniejszych funkcji warto wymienić:

 • wybór między najszybszą, najkrótszą a najmniej zatłoczoną trasą, generowaną na podstawie aktualnych warunków drogowych, jak i osobistych preferencji,
 • asystent pasa ruchu – bardzo przydatny podczas jazdy na skomplikowanych skrzyżowaniach; Petal Maps automatycznie powiększa i pokazuje, w którą stronę należy jechać oraz który pas jest właściwy,
 • wskazówki dotyczące usług znajdujących się w pobliżu,
 • możliwość zgłaszania lokalizacji policji, zamkniętych dróg, wypadków i innych, a także informacja o tych dodanych przez innych użytkowników,
 • bazę fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości.

Oprócz tego w Mapach Petal znajdziesz też:

 • podgląd przystanków komunikacji publicznej,
 •  różne warstwy mapy,
 •  oznaczenie ulubionych miejsc,
 • udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym,
 • nawigację AR,
 • proste wyszukiwanie lokalnych firm, stacji benzynowych, parkingów czy restauracji,
 • synchronizacja danych z chmurą za pomocą Mobilnej Chmury HUAWEI lub aplikacji Dropbox.

Wraz z najnowszą aktualizacją (17 maja 2023 r.) pojawiło się też kilka dodatkowych ulepszeń, takich jak uwydatnienie kluczowych informacji nawigacyjnych, pasek postępu podróży czy udostępnianie lokalizacji na urządzeniach innych producentów niż Huawei.

W aplikacji trasę wytyczysz zarówno dla samochodu, jak i dla roweru, pieszego i komunikacji miejskiej (nie we wszystkich wersjach). Warto też sprawdzić Mapy Petal offline – pozwolą Ci na korzystanie z nawigacji także wtedy, gdy nie masz Internetu w telefonie.

Wady Map Petal

Mapy Petal nie są oczywiście idealne i cały czas są rozwijane tak, aby usprawnić korzystanie z aplikacji. Dużą wadą jest brak obsługi Android Auto i Apple Carplay, co dla wielu kierowców z nowymi autami może być kwestią nie do przeskoczenia. Wiele osób narzeka również na irytujących lektorów, którzy w języku polskim popełniają dużo błędów i mają nieprzyjemny, robotyczny głos. Opcję tę można oczywiście wyłączyć.

Mapy Petal – opinie użytkowników

Mapy Petal zostały pobrane na Google Play przez ponad 100 mln użytkowników. Wielu z nich pokusiło się o zostawienie opinii, dzięki czemu aplikacja aktualnie może pochwalić się oceną 4,2.

Mnóstwo osób docenia Mapy Petal za:

 • szybkie aktualizacje po zjechaniu z wytyczonej trasy,
 • przejrzyste pokazywanie zjazdów,
 • czytelność,
 • dobre odzwierciedlenie natężenia ruchu,
 • informacje o miejscach odpoczynku podczas jazdy autostradą,
 • wybór trasy między najkrótszą lub najszybszą.

Użytkownicy widzą też jednak pewne wady:

 • niewyraźna i często niepoprawna wymowa lektora ze zbędnymi komunikatami (np. o wjechaniu do nowego obszaru administracyjnego),
 • nieaktualna baza fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości,
 • problemy z pokazywaniem adresu.
mapy petal huawei
Źródło: Huawei

Czy Mapy Petal są realną alternatywą dla Google Maps?

Mapy Petal mogą pochwalić się przede wszystkim przejrzystym interfejsem, przydatnymi funkcjami (szczególnie asystentem pasa ruchu) oraz łatwo dostępnymi wskazówkami na temat miejsc dookoła. W chińskiej nawigacji widać dużo inspiracji Mapami Google, acz niektóre z rozwiązań zostały zaimplementowane w lepszy sposób (np. widoczność sygnalizacji świetlnej, pasek postępu, wspomniane już pasy ruchu itd.).

Google Maps mimo wszystko ma sporą przewagę nad Mapami Petal i nie chodzi tylko o fakt, że chińska nawigacja istnieje na rynku stosunkowo krótko. Z aplikacji amerykańskiego producenta korzystają na co dzień miliardy użytkowników – zdecydowanie więcej osób np. w Polsce ma smartfon z Androidem, na którym bez konieczności dodatkowej instalacji znajdziesz Mapy Google i możesz od razu z nich skorzystać.

Dużym minusem w Petal Maps dla osób, które poszukują alternatywy dla Google Maps, jest też brak dostępności na aplikacje zewnętrzne w samochodach – nowe auta bardzo często mają już Android Auto i Apple CarPlay, dlatego też kierowcy nie muszą poszukiwać innych sposób na nawigację, a co za tym idzie – zainteresować się Mapami Petal. Mimo wszystko jednak warto obserwować aktualizacje i nowości od chińskiego producenta – nawigacja Huawei ma duży potencjał, by w przyszłości stać się dobrą alternatywą dla Google Maps.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.