Mapy Google offline – jak pobrać i używać Google Maps bez Internetu?

04.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Mapy Google offline – jak pobrać i używać Google Maps bez Internetu?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Mapy Google to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi, które służy między innymi do przeglądania szczegółowych map niemal całego świata, a także do wyznaczania tras podróży. Serwis dostępny jest na komputerach oraz na urządzeniach mobilnych i świetnie działa online, ale jest także możliwość korzystania z niego wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Jak pobrać mapę Google? Jak zapisać trasę offline w Google Maps? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

Mapy Google offline – dlaczego warto z nich korzystać?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez map Google. Osoby, które często jeżdżą samochodem w miejsca, w których nigdy nie byli lub bywają w nich rzadko, chętnie z nich korzystają.

To darmowe narzędzie, które umożliwia między innymi wyznaczanie tras i prowadzenie kierowcy do celu w czasie rzeczywistym, a także wyświetlanie bieżących informacji na temat natężenia ruchu na drodze.

To oczywiście tylko niektóre funkcje, które oferuje ten serwis, ale nie to jest tematem tego poradnika. Przejdźmy zatem do sedna. W jaki sposób korzystać z Google Maps w trybie offline?

Na szczęście nie jest to skomplikowane. W tym celu należy pobrać niezbędny fragment mapy i zapisać go na swoim urządzeniu.

Jak pobrać mapę Google na telefon z Androidem?

Po uruchomieniu aplikacji Mapy należy wyszukać miejsce, które ma znaleźć się na pobranym fragmencie mapy i przesunąć palcem do góry zakładkę, na której znajduje się nazwa danego miejsca. Następnie w prawym górnym rogu stuknąć w trzy kropki i wybrać „Pobierz mapę offline”.

pobierz mapę offline na Androida

W następnym kroku wybrać obszar, który ma być pobrany. Warto zwrócić uwagę, że pod wybranym obszarem pojawia się informacja o ilości pamięci potrzebnej do jego zapisania. Im większy obszar, tym więcej przestrzeni zajmie pobrany plik.

mapa google offline - zaznaczanie obszaru do pobrania

Aby otworzyć pobraną mapę, po uruchomieniu aplikacji należy stuknąć w znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę z inicjałami użytkownika i wybrać opcję „Mapy offline”, a następnie jedną z pobranych map.

mapy google offline - pobieranie wybranej mapy

Po wybraniu danej mapy, wyświetli się ona na ekranie smartfona w trybie offline.

pobieranie map google na Androidzie i wyświetlanie mapy w trybie offline

Pobieranie map Google na iPhone

Pobieranie mapy Google Maps na iPhone odbywa się tak samo, jak w przypadku smartfona z systemem Android. Po wyszukaniu danego miejsca należy przesunąć zakładkę z nazwą miejsca palcem do góry, a po stuknięciu w menu w prawym górnym rogu u dołu ekranu pojawi się opcja „Pobierz mapę offline”.

google maps offline na iPhone

Następnie wybrać obszar i stuknąć Pobierz.

jak zapisać trasę offline w google maps na iphonie

W celu otwarcia pobranej mapy należy postępować tak samo, jak w przypadku Androida. Warto dodać, że w obu przypadkach mapa wygaśnie po roku od daty jej pobrania, o ile nie zostanie wcześniej zaktualizowana. W celu aktualizacji należy stuknąć trzy kropki znajdujące się na lewo od nazwy pobranej mapy i wybrać „Aktualizuj”.

aktualizacja map Google

Co więcej, w przypadku map offline nie będą dostępne bieżące informacje o natężeniu ruchu, a na pobranej mapie można wyznaczyć trasę, ale nie jest możliwe jej zapisanie.

Mapa Google offline na komputerze

Na komputerach serwis Google Maps dostępny jest z poziomu przeglądarki, ale w tym przypadku jest odwrotnie niż na smartfonach. Nie ma możliwości pobrania fragmentu mapy, ale można zapisać trasę. Co więcej, można ją „wydrukować” do formatu PDF lub po prostu na papierze.

Jak zapisać trasę z Google Maps?

Aby to zrobić, należy wybrać punkt początkowy i końcowy trasy oraz środek transportu, którym chcemy tę trasę pokonać. Następnie kliknąć „Szczegóły”.

mapy google offline na PC

Odnaleźć i kliknąć ikonę drukarki i wybrać, czy trasa ma być wydrukowana z mapami czy tylko w formie tekstu.

mapy google - drukowanie wybranej trasy

Trasę można także udostępnić w formie linku oraz przesłać na telefon, na którym zainstalowana jest aplikacja Mapy. Obie te opcje znajdują się na lewo od ikony drukarki.

udostępnianie mapy google

Jak korzystać z map Google za granicą?

Pobieranie map Google to także odpowiedź na pytanie, jak korzystać z Google Maps za granicą, bez dostępu do Internetu. Co prawda nie ma możliwości pobrania mapy całego kraju, ale można pobierać poszczególne jej elementy w taki sposób, by jeden nachodził na drugi. W efekcie uzyskamy mapę całego kraju.

Jak widać, pobieranie map Google offline nie jest skomplikowane, a może okazać się niezwykle przydatne.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.