Mapy szlaków turystycznych – online i w aplikacji

07.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Mapy szlaków turystycznych – online i w aplikacji
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Planujesz odpocząć w otoczeniu natury? Krótki czy długi wypad w góry, na rower lub w pieszą trasę – niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz się dobrze przygotować. Oprócz niezbędnego wyposażenia, przyda się też dobra mapa szlaków turystycznych, górskich i rowerowych. Obecnie nie musisz zabierać ze sobą wersji papierowej – przyda się za to telefon i dostęp do Internetu lub wcześniejsze sprawdzenie trasy na komputerze. Z czego skorzystać, jeśli Twoim celem są szlaki turystyczne lub inne? Oto przydatne aplikacje!

Na szlaku przyda się solidny power bank

Traseo – mapa turystyczna online i offline w przeglądarce i na smartfonie

Traseo – mapa turystyczna online i offline w przeglądarce i na smartfonie
Źródło: Sklep Play

Traseo oferuje ponad 190 tysięcy tras turystycznych, z których możesz skorzystać zarówno online, jak i offline. Wśród dostępnych funkcji warto wymienić przede wszystkim nawigowanie po pobranych szlakach do dowolnie wybranego punktu, a także śledzenie statystyk. Bez problemu w aplikacji otworzysz też pliki .gpx.

W Traseo znajdziesz trasy rowerowe, biegowe, turystyczne i górskie z całej Polski. Jak podkreślają twórcy, baza zawiera rejony od Podhala, przez Góry Świętokrzyskie, aż po Mazury. Szlaki można wyszukiwać samodzielnie, stosując takie kryteria, jak miejsca, długości czy kategorie (piesze, rowerowe, kajaki itd.). Bez problemu znajdziesz zarówno drogę na szczyt, jak i popularne trasy tematyczne, np. Green Velo.

Szlaki – mapa szlaków (Bieszczady, Karkonosze, Tatry i wiele innych)

Szlaki – mapa szlaków (Bieszczady, Karkonosze, Tatry i wiele innych)
Źródło: Sklep Play

Wybierasz się w Pieniny, Góry Sowie lub Tatry? Mapa szlaków z czasami bardzo Ci się przyda. Szlaki to aplikacja, która pozwala wyznaczyć oraz zaplanować piesze wędrówki po górach oraz poza nimi – mapy obejmują Polskę, Czechy oraz Słowację. Dowiesz się z niej między innymi, jak wygląda wybrany szlak pod kątem dystansu czy czasu przejścia. Wśród dodatkowych funkcji warto wymienić np. nagrywanie wycieczek, udostępnianie tras i importowanie tych już przebytych z aplikacji Apple Fitness, Strava lub pliku .gpx.

Aplikacja szlaki pozwala na pobranie map offline z popularnych regionów – z opcji tej możesz jednak skorzystać dopiero po zakupie subskrypcji premium (11,99 zł miesięcznie lub 97,99 zł rocznie).

Locus Map – szlaki turystyczne w Polsce i na świecie w aplikacji

Locus Map – szlaki turystyczne w Polsce i na świecie w aplikacji
Źródło: Sklep Play

Locus Map to aplikacja dostępna w języku polskim, która zapewnia mnogość funkcji. Pozwala Ci między innymi na tworzenie, planowanie, edytowanie czy nagrywanie swoich podróży, a także ich udostępnianie. W apce znajdziesz najróżniejsze trasy – szlaki turystyczne, rowerowe czy biegowe. Po zarejestrowaniu przebytej drogi otrzymasz przydatne statystyki, w tym dystans, prędkość, tempo, różnicę wysokości oraz spalanie kalorii.

Mapa działa online oraz offline i obejmuje zasięgiem cały świat – zapewnia dostęp do szczegółowych instrukcji głosowych lub sygnałów dźwiękowych oraz ostrzega o zejściu lub zjechaniu z trasy.

Szlaki.net – kalkulator czasu przejścia szlaków górskich

Szlaki.net – kalkulator czasu przejścia szlaków górskich
Źródło: szlaki.net.pl

Na wszelkie górskie szlaki przyda się nie tylko dobra mapa Polski. Góry to wymagający teren, do którego zdobywania warto się wcześniej przygotować. Pomoże w tym kalkulator szlaków. Szlaki.net to strona, na której możesz obliczyć czas przejścia, znaleźć punkty GOT oraz zmierzyć odległości czy przewyższenia na szlakach Karpat oraz Sudetów. Dzięki temu podzielisz wycieczkę na dostosowane do siebie etapy, zaplanujesz przerwy oraz ustalisz godziny rozpoczęcia wycieczki, które pozwolą Ci wrócić o wybranym czasie.

Mapa jest bardzo prosta w obsłudze – możesz wybierać punkt startowy z wielu oznaczonych miejsc, np. miejscowości, szczytów, przełęczy, schronisk i innych typów obiektów. Kolorowe tło pozwoli Ci na rozróżnienie poszczególnych górskich grup, a czerwone otoczki wskażą Ci, na które szlaki potrzebujesz więcej niż jednego dnia. Po wybraniu punktu początkowego, jak i końcowego, otrzymasz wyniki – czas przejścia, odległość oraz przewyższenia. Mapę możesz pobrać na swój sprzęt i skorzystać z niej w trasie.

Wirtualne Szlaki – szlaki górskie, turystyczne i rowerowe

Wirtualne Szlaki – szlaki górskie, turystyczne i rowerowe
Źródło: WirtualneSzlaki.pl

Mapa turystyczna Polski, którą zdecydowanie warto poznać, to Wirtualne Szlaki. Znajdziesz tam nie tylko piesze wycieczki i szlaki biegowe, ale też wszystkie dostępne trasy rowerowe. Gotową trasę możesz pobrać w pliku GPX.

Wśród warstw tematycznych, jakie możesz znaleźć w Wirtualnych Szlakach, są szlaki piesze i rowerowe z projektów OpenStreetMap (cała Polska) oraz wirtualneszlaki.pl (centralna i północna Polska). Do tego możesz przeglądać też mapę fizyczną i spadków, obszary chronione, pilotażowe bushcraft-survival czy zdjęcia satelitarne.

Po wybraniu konkretnej trasy, np. rowerowej, sprawdzisz jej długość oraz dowiesz się, ile zajmie Ci jej pokonanie. Zaprezentowane są również przewyższenia na danych odcinkach.

Mapa Turystyczna – mapa szlaków turystycznych w górach i na pogórzach

Mapa Turystyczna – mapa szlaków turystycznych w górach i na pogórzach
Źródło: Sklep Play

Mapa Turystyczna oferuje zarówno skorzystanie z bazy szlaków na stronie mapa-turystyczna.pl, jak i darmowej aplikacji mobilnej. Pomaga zaplanować wycieczki górskie oraz wspiera w nawigacji na trasie – w oparciu o wybrane punkty startowe i końcowe pokazuje długość szlaku, szacowany czas przejścia, profil wysokościowych oraz szczegółowy przebieg. Zawsze też pod ręką masz swoją obecną lokalizację. Terenów, które obejmuje aplikacja jest sporo – są to m.in. Beskidy, Sudety, Pieniny czy Tatry.

W szczegółowej mapie turystycznej znajdziesz też szczyty, przełęcze oraz inne punkty orientacyjne, takie jak np. parking. Jeśli zdecydujesz się na wersję premium (7,98 zł/miesiąc lub 34,99 zł/rok), możesz też pobrać mapy wybranych regionów i skorzystać z nich offline. Za darmo natomiast możesz nagrywać trasy, korzystać z kompasu i sprawdzać ciekawe miejsca ze zdjęciami użytkowników oraz ich opiniami.

Mapy.cz – mapa gór polskich i nie tylko

Mapy.cz – mapa gór polskich i nie tylko

Mapy.cz to czeska aplikacja, w której znajduje się nie tylko mapa turystyczna Polski, ale też innych regionów na świecie. Dostęp do nich otrzymujesz za darmo, zarówno w wersji mobilnej jak i stacjonarnej. Aplikacja pozwala na pobranie map 45 krajów świata, dzięki czemu z nawigacji można skorzystać również offline.

Wśród dostępnych warstw w mapy.cz warto wymienić turystyczną (ze szlakami i poziomicami), zimową, lotniczą (satelitarny widok regionu) oraz podstawową (do zwiedzania miast). Na wybranych obszarach znajdziesz dodatkowe punkty – restauracje, sklepy, bankomaty czy parkingi, a także schrony, wiaty i leśne dróżki. Aplikacja sprawdzi się nie tylko podczas pieszych wycieczek, ale też rowerowych oraz do podróżowania autem. Zaprezentuje Ci odległość do pokonania, sugerowany czas przejścia oraz przewyższenia.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.