Gdzie są pożary w Europie i na Świecie? Mapa pożarów i zagrożeń pożarowych

31.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Gdzie są pożary w Europie i na Świecie? Mapa pożarów i zagrożeń pożarowych
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Lato w tym roku jest wyjątkowo gorące, przez co wiele krajów w Europie Południowej zmaga się z rozległymi pożarami. Włochy, Grecja, pożary w Chorwacji… Popularne wśród turystów kierunki muszą podjąć walkę z szybko rozprzestrzeniającym się ogniem. Pomocnym narzędziem, dzięki któremu można sprawdzić, gdzie są pożary w Europie, jest mapa zagrożeń pożarowych. Jak działa mapa pożarów online? Skąd pochodzą wykorzystane w niej dane? Czy do użytku dostępne są także inne radary pożarów? Podpowiadamy w artykule.

Mapa pożarów online

Jednym z przydatnych narzędzi, dzięki którym można sprawdzić zagrożenie pożarowe jest mapa pożarów online firmy ESRI. Interaktywna mapa na platformie ArcGIS zawiera aktualne informacje o lokalizacjach pożarów zgłoszonych przez odpowiednie agencje i inne instytucje zajmujące się pożarami na świecie.

Firma Esri jest światowym liderem na rynku oprogramowania GIS, inteligentnej geolokalizacji i tworzenia map. Misją przedsiębiorstwa jest wykorzystanie opartego na nauce podejścia geograficznego oraz technologii geoprzestrzennej do rozwiązywania trudnych problemów i podejmowania lepszych decyzji, których efektem będzie zrównoważony rozwój.

Mapa pożarów NASA

Pożary na świecie można monitorować także dzięki mapie pożarów NASA FIRMS (Fire Information for Resource Management System). Narzędzie prezentuje aktywne anomalie pożarowe i termiczne w czasie rzeczywistym, na podstawie danych uzyskanych od:

  • satelit, które przelatują nad ziemią;
  • satelitarnych czujników geostacjonarnych;
  • wybranych stacji naziemnych, rozmieszczonych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Ameryce Środkowej.
mapa pożarów nasa

Lokalizacje pożarów są codziennie aktualizowane na podstawie informacji uzyskanych od partnerskich prowincjonalnych i terytorialnych agencji zarządzania pożarami.

Mapa zagrożeń pożarowych

W naszym kraju także funkcjonują internetowe mapy pożarów. Polska może się poszczycić np. narzędziem udostępnionym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). System prognozowania zagrożenia pożarowego lasu pozwala ocenić zagrożenie pożarowe, radar pożarów dostarcza także informacji na temat obszarów w Polsce zagrożonych suszą oraz upałami. Dane meteorologiczne, z których korzysta mapa zagrożeń pożarowych, pochodzą z modelu pogodowego WRF METEOPG2.5km, rozwijanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Politechniką Gdańską.

mapa pożarów polska - IMGW

Innym przykładem polskiego narzędzia, dzięki któremu można sprawdzić, gdzie jest pożar, jest prognoza zagrożenia pożarowego, przygotowywana codziennie przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych. Na mapie pożarów online możemy rozróżnić cztery stopnie zagrożenia pożarowego oznaczone odmiennymi kolorami. Niebieski oznacza brak zagrożenia, natomiast zielony, żółty i czerwony to odpowiednio: zagrożenie małe, średnie oraz duże.

mapa zagrożeń pożarowych

Stopień zagrożenia pożarami jest ustalany zgodnie z metodą IBL. Codziennie o godzinie 9.00 i 13.00 wykonywane są pomiary parametrów meteorologicznych (temperatury i wilgotności względnej powietrza oraz dobowej sumy opadu atmosferycznego) oraz wilgotności ściółki sosnowej.

Aktualne informacje na temat tego, gdzie jest pożar, a także jak postępować w sytuacji, gdy odnotowano zagrożenie pożarowe, można znaleźć także na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz podstronach poszczególnych jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Europejski system informacji o pożarach lasów — Copernicus

Aby sprawdzić, gdzie są pożary w Europie, możemy się posłużyć europejskim systemem informacji o pożarach lasów i mapą zagrożeń pożarowych Copernicus. System został stworzony przez Komisję Europejską (KE) we współpracy z krajowymi organami administracji ds. pożarnictwa, wspierają go eksperci z 43 krajów nie tylko Europy, ale także Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Jego podstawę stanowi baza danych o pożarach składająca się z rekordów przekazanych przez kraje należące do sieci europejskiego systemu informacji o pożarach lasów.

gdzie są pożary w europie

Pożary w Europie

Mapy pożarów na świecie oraz w Europie zyskują na popularności zarówno wśród mieszkańców zamieszkujących rejony z zagrożeniem pożarowym, jak i turystów planujących urlopy. Dzięki radarom pożarów można przewidzieć, na jakich obszarach można się spodziewać ekstremalnych warunków pogodowych oraz utrudnień.

Aby się przekonać, że problem pożarów na świecie wcale nie jest błahy, wystarczy spojrzeć na niedawne wydarzenia — koniec lipca 2023 roku przyniósł serię pożarów w takich krajach, jak:

  • Grecja — pożary wybuchły między innymi na greckich wyspach takich jak Rodos, Korfu czy Kreta. Według informacji aktualnych na dzień 28.07.2023 r. sytuacja się unormowała, pożary zostały ugaszone i mieszkańcy mogą wracać do swoich domów. Także południowo-wschodnia część wyspy, która ucierpiała najbardziej, jest już bezpieczna;
  • Chorwacja — ogromny pożar wybuchł niedaleko Dubrownika. Jak poinformowały media, przyczyną była eksplozja min z lat 90. Strażacy walczyli całą noc z pożarem w Chorwacji, aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się na okoliczne domy;
  • Hiszpania — pożar w rejonie wulkanu Pico del Teide na Wyspach Kanaryjskich zniszczył ponad 200 hektarów lasu sosnowego, konieczna była ewakuacja około 300 osób, w tym również dzieci przebywających na letnich obozach;
  • Włochy — ogień szalejący w rejonie Syrakuz na Sycylii rozprzestrzenił się i zniszczył nie tylko lasy czy tereny zielone, ale także budynki i składowiska odpadów. Pożar przyczynił się do przerw w dostawach prądu, media poinformowały również o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych [4];
  • Portugalia — pożar lasów i łąk niedaleko Lizbony wymagał ewakuacji około 90 osób oraz prawie 900 psów i kotów — mieszkańców dwóch schronisk dla zwierząt. Media podają informacje o liczbie rannych wynoszącej 13 osób;
  • Francja — ogromny pożar wybuchł także na Korsyce, w gminie Quenza. Ogień zniszczył ponad 1000 hektarów lasów, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

Jeśli chodzi o pożary na świecie, niedawno było głośno także o sytuacji w Turcji. Temperatury w tym roku przekraczają w tym roku sezonową normę o 4-9 stopni Celsjusza, zatem mieszkańcy muszą zmagać się z iście ekstremalnymi upałami. Pod koniec lipca 2023 roku w rejonie miasta Kemer wybuchł pożar, który strawił około 180 hektarów lasu.

Wiele się mówi także o cyklicznie powtarzających się pożarach na świecie, do których co roku dochodzi w Australii. W marcu 2023 roku na terenie Nowej Południowej Walii odnotowano aż 33 pożary. Według szacunków prof. Zanfiny Ademi z Uniwersytetu Monasha pożary buszu do 2030 roku przyczynią się nie tylko do zniszczenia unikalnej fauny i flory Australii, ale także śmierci ponad 2 400 osób. 

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.