Magic Editor w Zdjęciach Google korzysta z AI i potrafi zdziałać prawdziwe cuda

16.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Magic Editor w Zdjęciach Google korzysta z AI i potrafi zdziałać prawdziwe cuda
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Konferencja Google I/O 2023 była wydarzeniem, podczas którego poznaliśmy wiele nowości od Google. Wśród nich znalazły się zarówno nowe urządzenia (smartfony, tablet), ale także narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jednym z nich jest Magiczny Edytor. Trafi do usługi Zdjęcia, po raz pierwszy pojawiając się w najnowszych Google Pixelach.

Magic Editor – Google podkręca zdjęcia dzięki AI

Od wprowadzenia na rynek ChatGPT, Google próbuje znaleźć na niego odpowiedź. W ostatnich miesiącach widzimy prawdziwą rewolucję w zakresie narzędzi ze sztuczną inteligencją. Google oczywiście nie chce zostać w tyle, co potwierdził wysyp nowości podczas I/O 2023. Generatywna AI zmieni oblicze wyszukiwarki Google, co jest odpowiedzią na sukcesy Microsoft Bing. Google ma też swoją odpowiedź na narzędzia AI do edycji zdjęć.

Magic Editor jest rozwinięciem znanej już od ponad roku funkcji Magic Eraser.

Dotychczasowe narzędzie zaprezentowane wraz z Google Pixel 6 pozwalało usunąć niechciany element z fotografii. Mogliśmy w kilka chwil „pozbyć się” obiektu ze zdjęcia, czy wymazać jedną z osób. Magic Eraser nie tylko usuwał zaznaczone obiekty. W ich miejsce dorysowywał „brakujące” elementy tła, co dawało zaskakująco dobre efekty.

Magic Editor ma o wiele większe możliwości, gdyż napędza go silna sztuczna inteligencja. Nie bez znaczenia jest też wsparcie inżynierów firmy Ultron.

Jak działa Magic Editor w Zdjęciach Google?

Magiczny Edytor Google potrafi usuwać niechciane elementy ze zdjęć. Może też przenieść zaznaczony element (obiekt, osobę) w inne miejsce.

Imponujące możliwości generatywnej AI w Magic Editor poznaliśmy już na prezentacji narzędzia. Przeprowadził ją sam SEO Google – Sundar Pichai. Za przykład wzięto wakacyjną fotografię, na której kobieta stała przed wodospadem. Kilkoma ruchami szef Google wymazał widniejące w tle inne osoby. W podobnym tempie zniknął też pasek torby wiszącej na ramieniu pozującej kobiety. Te funkcje znaliśmy już z Magic Eraser. Niebo w górnej części fotografii rozjaśniono – sztuczna inteligencja wręcz zmieniła pogodę w miejscu wykonania zdjęcia! Szare niebo zmieniło się w niebieskie. Następnie kobieta została przesunięta w inne miejsce kadru. Całość wciąż wyglądała naturalnie.

To nie koniec możliwości Magicznego Edytora. Potrafi również między innymi rozszerzyć kadr. W tym celu dorysowuje brakujące elementy na zdjęciu. Efekty możemy zobaczyć na grafice poniżej:

Google kładzie nacisk na aspekty etyczne przy treściach generowanych przez AI

Niektórzy internauci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji idzie w złym kierunku. Dotyczy to możliwości tworzenia niemalże „ludzkiego” tekstu, czy generowania fotorealistycznych grafik. Magic Editor w Zdjęciach Google to kolejne narzędzie, które potrafi „zmienić rzeczywistość”.

Warto jednak podkreślić, że w trakcie konferencji Google I/O 2023 twórcy oprogramowania z AI wiele czasu poświęcili kwestiom etycznym. Google chce pomóc ludziom w wykrywaniu „fałszerstw”, czy treści tworzonych przez AI, a nie przez człowieka. Google przedstawiło między innymi znaki wodne i system oznaczania zdjęć generowanych przez sztuczną inteligencję. Nie wiadomo jednak, czy miałyby się znaleźć tylko przy grafikach generowanych w całości przez sztuczną inteligencję (np. w Midjourney), czy również edytowanych w Magic Editor.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.