macOS Sonoma – lista zmian, nowości i kompatybilnych urządzeń
System macOS Sonoma zaprezentowany został 5 czerwca, czyli w pierwszym dniu tegorocznej konferencji WWDC, ale długo nie był dostępny dla wszystkich użytkowników. Jeśli jednak nie mogliście się doczekać, to już teraz zainstalować można macOS Sonoma. Lista zmian jest długa, ale warto się z nimi zapoznać. Podpowiadamy także jak pobrać macOS Sonoma.
- macOS Sonoma – lista zmian
- macOS Sonoma – kiedy system będzie dostępny ten system?
- Jak pobrać macOS Sonoma?
- macOS Sonoma – lista kompatybilnych urządzeń
macOS Sonoma – lista zmian
Lista zmian w macOS Sonoma jest długa. Nowości dotyczą zarówno funkcji związanych z rozrywką, jak i z pracą. Podczas prezentacji dużą furorę zrobiła zapowiedź Trybu Gra, który ma sprawić, że Maki wreszcie staną się komputerami do gier z prawdziwego zdarzenia. Warto także zwrócić uwagę na inne nowości, na przykład widżety czy usprawnienia w przeglądarce Safari. Zapraszamy do zapoznania się z listą najlepszych nowości w macOS Sonoma.
Wygaszacze ekranu
Jak to zwykle bywa w przypadku firma Apple, wiele uwagi poświęcane jest estetyce. Tym razem zaimplementowano nowe wygaszacze ekranu, które po zalogowaniu do komputera zmieniają się w tapetę. Nie jest to może najważniejsza nowość, ale trzeba przyznać, że wygląda efektownie.
Widżety
Podobnie jak między innymi w przypadku iOS 17, w macOS Sonoma zaimplementowane zostały interaktywne widżety, które umieścić można na biurku. Co więcej, z ich poziomu można realizować różne czynności bez konieczności uruchamiania aplikacji, z którą są one związane. Można na przykład oznaczać wykonane zadania, które zapisano w aplikacji Przypomnienia, ale to tylko jeden z wielu przykładów.
Co więcej, dzięki funkcji Continuity, na biurku komputera umieścić można widżety z iPhone’a nawet jeśli powiązane z nimi aplikacje nie są zainstalowane na Macu.
Warto też wspomnieć, że widżety wyszarzają się w przypadku, gdy uruchamiana jest aplikacja nie w trybie pełnoekranowym, a jej okno jest aktywne. Ułatwia to skupienie się na wykonywanej pracy.
Wideokonferencje
Jest także ciekawa funkcja, która z pewnością przyda się osobom, które prowadzą prezentacje podczas wideokonferencji. Wprowadzono tak zwaną dużą i małą nakładkę. W przypadku pierwszej, osoba prezentująca jest w centrum uwagi, a wirtualne slajdy wyświetlane są za jej plecami.
Mała nakładka sprawia, że postać znajduje się w „pływającej” po ekranie „bańce”, a pierwsze skrzypce gra prezentacja. Co więcej, można zmieniać położenie wspomnianej „bańki”.
Przy tej okazji wspomnieć wypada także o nowym narzędziu do udostępniania ekranu oraz o funkcji, dzięki której iPhone może z łatwością stać się kamerą internetową. Po połączeniu obu urządzeń, smartfona wystarczy przymocować na przykład do górnej części pokrywy MacBooka.
Safari
Ta funkcja także wprowadzona została w nowych wersjach innych systemów operacyjnych dla urządzeń marki Apple, a mowa o profilach w Safari. Profile przeglądania umożliwiają stworzenie kilku konfiguracji przeglądarki oraz pozwalają na przechowywanie oddzielnych historii przeglądania czy grup kart.
Kolejna nowość, która znajduje się między innymi także w iOS 17 to udostępnianie haseł. Co ważne po wybraniu grupy osób, które mają mieć dostęp do tych danych, system zapewni im bieżącą aktualność haseł, nawet jeśli zostaną zmienione.
Usprawniono też przeglądanie prywatne. Nowością jest między innymi blokowanie takich okien po ich opuszczeniu. Aby do nich powrócić, trzeba wpisać hasło lub użyć Touch ID.
Przeglądarka w nowym systemie dla komputerów Mac pozwala także na zapisywanie ulubionych stron w Docku w formie aplikacji www. Strony wyglądają wówczas jak proste aplikacje i potrafią na przykład wysyłać powiadomienia.
Wiadomości
W przypadku aplikacji Wiadomości dodano zaawansowane filtrowanie, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne wyszukiwanie wiadomości.
Podobnie jak w iOS 17 dodano także możliwość szybkiej odpowiedzi na konkretny wątek. Wystarczy w tym celu machnąć na odpowiedniej wiadomości w prawo, a pojawi się pole, dzięki któremu odpowiedzieć można na konkretny wątek.
Dokumenty PDF i Notatki
W nowym systemie możliwe będzie między innymi wypełnianie dokumentów w formacie PDF danymi zapisanymi w Kontaktach, tak jak jest to w przypadku formularzy na stronach www. Oficjalna informacja jest taka, że „funkcja dostępna będzie jeszcze w tym roku”.
Co więcej, w aplikacji Notatki przeglądać można dokumenty PDF, a do jednej notatki można dodać link prowadzący do drugiej.
Tryb Gra
Nie można nie napisać kilku słów na ten temat. Czas pokaże, ale Apple sądzi, że ta funkcja zrewolucjonizuje granie na Macach. Dzięki temu trybowi gry mają priorytet w dostępie do zasobów CPU i GPU, a wszystko dzieje się automatycznie.
Inne nowości w macOS Sonoma
- Dostępność – jedną z nowości w tym zakresie jest możliwość wygenerowania głosu brzmiącego jak głos użytkownika i wykorzystanie go podczas połączeń telefonicznych,
- Przypomnienia – nowy widok kolumnowy,
- Wyszukiwanie wizualne – możliwość wyszukiwania za pomocą obrazów,
- Dom – możliwość sprawdzania historii aktywności połączonych urządzeń,
- AirPods – ulepszona funkcja automatycznego łączenia słuchawek z komputerem,
- Dyktowanie – możliwość łączenia dyktowania oraz wpisywania treści za pomocą klawiatury.
macOS Sonoma – kiedy system będzie dostępny ten system?
System operacyjny macOS Sonoma jest już dostępny dla wszystkich użytkowników kompatybilnych urządzeń. Firma udostępniła to oprogramowanie we wtorek 26 września.
Jak pobrać macOS Sonoma?
Pobranie oraz instalacja systemu macOS Sonoma nie są skomplikowane. Aby to zrobić, wystarczy otworzyć menu Apple, a następnie wybrać Ustawienia. Kolejnym krokiem jest wybranie zakładek Ogólne oraz Uaktualnienia. Teraz wystarczy kliknąć Instaluj teraz i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
Komputer uruchomi się ponownie, a po kilkunastu minutach będzie znów gotowy do pracy.
macOS Sonoma – lista kompatybilnych urządzeń
Apple znane jest z oferowania długiego wsparcia dla swoich urządzeń. System macOS Sonoma można zainstalować na większości komputerów Mac z 2018 roku. Najstarszym modelem jest iMac Pro z 2017 roku, czyli 6-letni komputer. Oto lista kompatybilnych urządzeń.
- iMac z 2019 roku i nowsze modele
- Mac Pro z 2019 roku i nowsze modele
- iMac Pro 2017 roku
- Mac Studio z 2022 roku i nowsze modele
- MacBook Air z 2018 roku i nowsze modele
- Mac mini z 2018 roku i nowsze modele
- MacBook Pro z 2018 roku i nowsze modele.