macOS Sequoia – nowe funkcje i lista kompatybilnych modeli z aktualizacją

13.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
macOS Sequoia – nowe funkcje i lista kompatybilnych modeli z aktualizacją
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W pierwszej połowie czerwca odbyła się konferencja Apple. Amerykańska firma przedstawiła tam wiele nowości, przede wszystkim związanych z oprogramowaniem. Nowy system macOS Sequoia trafi też na komputery Mac. Sprawdźmy więc, co nowego pojawi się po aktualizacji do najnowszej wersji.

Prezentacja macOS Sequoia

Nowa wersja przynosi sporo innowacyjnych funkcji i usprawnień, które z pewnością zachwycą użytkowników. Nowe rozwiązania powinny podnieść produktywność podczas pracy na komputerach z macOS Sequoia.

W osobnym artykule opisaliśmy możliwości Apple Intelligence. To sztuczna inteligencja, w skład której wchodzi wiele narzędzi. Sprzęty Apple będą zintegrowane z ChatGPT w wersji GPT-4o.

AI na komputerach Apple Mac będzie dostępne dla modeli wyposażonych w procesor Apple M1 lub lepszy.

Jest to spowodowane koniecznością uzyskania odpowiedniej mocy obliczeniowej. Część zadań może być przetwarzana w chmurze Apple, wtedy jednak trafią tam jedynie działania związane z wymagającymi obliczeniami. Dane użytkowników pozostają bezpieczne dzięki korzystaniu z AI bezpośrednio na urządzeniu.

Continuity (iPhone Mirroring) – lepsza współpraca urządzeń Apple

Funkcja Continuity pozwala przejmować zadania rozpoczęte na innym sprzęcie Apple. Nowa opcja iPhone Mirroring pozwoli w 100% kontrolować funkcje połączonego iPhone. Możemy nazwać to wirtualną kopią naszego smartfona, którego „ekran” pojawi się na komputerze. Oczywiście, poszczególne funkcje uruchomimy wtedy, korzystając z myszki. Możemy też skorzystać z klawiatury komputera, aby wpisywać treść wiadomości, czy korzystać z Internetu. Jeśli przyjdzie do nas jakieś powiadomienie, odpowiedni dźwięk usłyszymy z głośników komputera. Dla osób korzystających i z iPhone, i z Maca może być to całkiem funkcjonalna nowość.

macOS Sequoia z funkcją iPhone Mirroring
macOS Sequoia z funkcją iPhone Mirroring

Korzystając z iPhone Mirroring możemy też skorzystać z funkcji Przeciągnij i Upuść. To prosty sposób na przenoszenie danych, a nawet aplikacji między urządzeniami

Nowości w macOS Sequoia

W nowej wersji systemu macOS Sequoia pojawia się aplikacja Passwords. Pozwala na łatwe zarządzanie hasłami, a przy tym podniesienie poziomu bezpieczeństwa swojego sprzętu.

Opcja podmiany tła w macOS Sequoia
Opcja podmiany tła w macOS Sequoia

Podczas uczestnictwa w wideokonferencjach pojawia się możliwość zastąpienia tła za nami wybranym obrazem z dysku. Opcja ta działa i w FaceTime, i w analogicznych komunikatorach innych firm – choćby w Zoom.

W macOS Sequoia poprawki dotyczą też wielu aplikacji systemowych, jak Messages, Calendar, Notes, czy Maps.

AI od Apple przyda się więc również w codziennym użytku komputera Mac. Dzięki inteligentnym narzędziom będziemy mogli między innymi podsumowywać długie teksty, czy zlecić AI napisanie jakiejś treści (np. wiadomości e-mail).

Sequoia
macOS Sequoia z inteligentnym chatbotem

macOS Sequoia – lista kompatybilnych modeli

Nową wersję systemu operacyjnego macOS zainstalujemy na następujących laptopach i komputerach Apple:

  • iMac – 2019 i nowsze
  • iMac Pro – 2017 i nowsze
  • Mac Studio – 2022 i nowsze
  • Mac mini – 2018 i nowsze
  • Mac Pro – 2019 i nowsze
  • MacBook Air – 2020 i nowsze
  • MacBook Pro – 2018 i nowsze.

Nowości w przeglądarce Safari

Apple twierdzi, że obecnie Safari jest najszybciej działającą przeglądarką internetową. Najwidoczniej amerykańska marka włożyła sporo wysiłku w poprawki wydajności. Poza tym zadbano jednocześnie o poprawę prywatności podczas przeglądania sieci.

W przeglądarce Safari pojawi się opcja szybkiego przeglądania treści – Highlights. Wykorzystuje uczenie maszynowe. Sposobem na obejrzenie materiałów wideo bez „zbędnych elementów” (zapewne chodzi o reklamy) ma być natomiast funkcja Viewer.

Nowości w Safari
Nowości w Safari w macOS Sequoia

Narzędzia z iPadOS 18 trafiają także do macOS Sequoia

Niektóre rozwiązania trafiają jednocześnie na różne urządzenia Apple – tablety i komputery. Dotyczy to choćby aplikacji Math Notes. Możemy uznać to narzędzie za połączenie kalkulatora i notatnika. Oprogramowanie wykorzystuje sztuczną inteligencję w celu rozpoznawania równań matematycznych, przetworzenia ich i rozwiązania. Zapewne nie będzie to funkcja niezbędna wszystkim użytkownikom, dla niektórych może być jednak bardzo przydatna.

Będzie więcej gier na platformy Apple?

Jedną z nowości jest Game Porting Toolkit. W założeniu Apple chce, aby programiści mogli w łatwiejszy sposób przenosić kod gier, aby te działały na platformach firmy. Jednym z pierwszych tytułów ma być Assassin’s Creed: Shadow, którego premiery spodziewamy się pod koniec 2024 roku – w listopadzie.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.