macOS Sequoia – nowe funkcje i lista kompatybilnych modeli
16 września, w poniedziałek, firma Apple udostępniła oficjalną wersję macOS Sequoia, czyli nowego sytemu operacyjnego dla komputerów marki Apple. Przypomnimy, że został on zaprezentowany w czerwcu, podczas inauguracji tegorocznej konferencji WWDC. Poniżej znajdziecie opis wszystkich nowości w systemie macOS Sequoia, które dostępne są w Polsce, listę kompatybilnych z tym systemem modeli komputerów Mac oraz wskazówki dotyczącego tego jak zaktualizować macOS Sequoia.
- Nowości w systemie macOS Sequioa
- Apple Intelligence w macOS Sequioa
- Kiedy premiera macOS Sequoia?
- Jak zaktualizować macOS Sequoia?
- Które komputery Mac obsługują macOS Sequoia?
Nowości w systemie macOS Sequioa
Porządkowanie okien i wideokonferencje
Po pierwsze, usprawniono porządkowanie okien. Po przeciągnięciu ich do jednej z krawędzi ekranu zajmują one połowę jego powierzchni. Można także przeciągnąć je do wybranego rogu ekranu, by zajęły jedną czwartą powierzchni. Opcje porządkowania pokazują się także po kliknięciu i przytrzymaniu zielonego przycisku, który znajduje się w lewym górnym rogu okna.
W przypadku wideokonferencji jest możliwość podglądu widoku, który zostanie udostępniony w trakcie połączenia. Można także używać i zmieniać tła, dzięki czemu nie trzeba martwić się o to, co podczas połączenia znajduje się za nami.
Przeglądarka Safari
Pojawiła się funkcja Highlights, która po polsku przetłumaczona została jako Najważniejsze. Przeglądarka wykrywa istotne informacje, na przykład wskazówki dojazdu czy linki i prezentuje je w bardziej przystępny i atrakcyjny sposób.
Ulepszona została także funkcja Reeder. Potrafi ona wyświetlić spis treści oraz podsumowanie artykułu. Niestety te funkcje dostępne są tylko w języku angielskim (USA).
Aplikacja Hasła
To nowa aplikacja, która przechowuje dane uwierzytelniające. Umożliwia filtrowanie i sortowanie kont według różnych kryteriów oraz udostępnianie tych danych w bezpieczny sposób. Aplikacja działa zarówno na Macu, iPhonie, iPadzie, jak i w systemie Windows. Do przysyłania danych wykorzystywane jest szyfrowanie end to end.
Gry na komputerach Mac
macOS Sequoia pozwala na pełne wykorzystanie możliwości, które dają układy Apple Silicon oraz Metal 3 (API do akceleracji sprzętowej grafiki 3D).
Nowe funkcje w wiadomościach
W macOS Sequoia po raz pierwszy wprowadzono możliwość korzystania z pogrubienia, kursywy, podkreślenia i przekreślenia, a także stosowania animowanych efektów w odniesieniu do poszczególnych liter, słów lub wyrażeń w treści wiadomości. Są również reakcje Tapback z dowolną emotikoną lub naklejką oraz możliwość zaplanowania wysłania wiadomości o określonej dacie i godzinie.
Notatki
Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywanie notatek głosowych i generowanie ich transkrypcji na żywo. Niestety dostępna jest ona na komputerach Mac z układami Apple Silicon, tylko w języku angielskim.
Są także znane z iOS 18 oraz iPadOS 18 notatki matematyczne. Po wpisaniu działania ze znakiem równa się, aplikacja automatycznie poda jego wynik.
Nowością w Notatkach jest również możliwość wyróżniania tekstu kolorem oraz zwijane akapity. Wystarczy dodać nagłówek, a pojawi się znacznik do jego „zwinięcia”.
Nowe funkcje dla słuchawek AirPods
Pojawiła się funkcja izolacji głosu, która pozwala uzyskać czyste brzmienie podczas połączeń w głośnym otoczeniu (tylko dla AirPods Pro 2) oraz spersonalizowany dźwięk przestrzenny w grach (dla AirPods 4, AirPods 4 z aktywną redukcją hałasu, AirPods Pro 2 i AirPods Max).
Apple Intelligence w macOS Sequioa
Warto wspomnieć, że póki co system Apple Intelligence, czyli zestaw funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję, nie będzie oficjalnie działać w Polsce. Jest to związane z brakiem zgodności z wydanym przez Komisję Europejska Aktem o Rynkach Cyfrowych (“Digital Markets Act” – DMA). Dodajmy jednak, że Apple Intelligence działa, a w przypadku polskich użytkowników będzie działać jedynie na komputerach Mac wyposażonych w układ Apple Silicon M1 lub nowszy.
Kiedy premiera macOS Sequoia?
Jak wspomnieliśmy we wstępie premiera macOS Sequoia odbyła się 16 września 2024 roku, a system po pierwszy zaprezentowany został podczas konferencji WWDC, która rozpoczęła się 10 czerwca tego roku.
Jak zaktualizować macOS Sequoia?
Aby zainstalować najnowszy system macOS Sequoia należy wejść w menu Apple, czyli kliknąć w logo firmy znajdujące się w lewym górnym rogu i uruchomić Ustawienia systemowe. Następnie w lewej sekcji kliknąć w Ogólne i wybrać Uaktualnienia (druga pozycja od góry z prawej strony).
Teraz wystarczy kliknąć Instaluj teraz, zaakceptować warunki użytkowania i wpisać hasło do swojego komputera, a system zacznie się pobierać.
Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. W trakcie instalacji komputer może kilkukrotnie uruchomić się ponownie. Na końcu wystarczy wpisać hasło dostępu by go uruchomić i wszystko będzie gotowe.
Które komputery Mac obsługują macOS Sequoia?
Lista komputerów Mac kompatybilnych z macOS Sequoia znajduje się poniżej.
- iMac – 2019 i nowsze
- Mac Studio – 2022 i nowsze
- Mac mini – 2018 i nowsze
- Mac Pro – 2019 i nowsze
- iMac Pro – 2017 i nowsze
- MacBook Air – 2020 i nowsze
- MacBook Pro – 2018 i nowsze.
Warto zauważyć, że najstarsze modele Maców, na których zainstalować można ten system mają już 7 lat, co świadczy o długim wsparciu, które firma Apple zapewnia dla swoich produktów.
Laptopy Apple MacBook
Grafiki: Apple
Może Cię zainteresować: