macOS Monterey – jakie ma funkcje, czy warto zainstalować?

03.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
macOS Monterey – jakie ma funkcje, czy warto zainstalować?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Firma Apple regularnie udostępnia użytkownikom komputerów Mac nowe wersje systemu operacyjnego. Nie inaczej było w tym roku. Od 25 października pobrać można macOS Monterey. System zyskał wiele nowych funkcji, a po bliższym zapoznaniu się z nimi stwierdzić można, że podobne rozwiązania zastosowano w systemach iOS i iPadOS 15. Jakie są najciekawsze funkcje macOS Monterey? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

macOS Monterey – najciekawsze funkcje

Lista nowych funkcji jest bardzo długa i nie sposób opisać je wszystkie. W naszym artykule postaramy się przedstawić kilka najciekawszych funkcji systemu macOS Monterey, które w większości wcześniej znalazły się już w systemach dedykowanych dla iPhone’ów i iPadów.

Tekst na żywo

Funkcja, która spotkała się z dużym entuzjazmem użytkowników iPhone’ów z systemem iOS 15. Umożliwia interakcje z tekstem znajdującym się na zdjęciach i obrazach wyświetlanych w systemowym podglądzie. Tekst ze zdjęcia można skopiować, a w przypadku, gdy znajduje się na nim link do strony internetowej, można go aktywować bezpośrednio z obrazu.

tekst na żywo macOS Monterey

Aby uaktywnić tekst na żywo na Macu wystarczy wejść w Preferencje systemowe i w zakładce Język i region zaznaczyć opcję Tekst na żywo.

macOS Monterey - Funkcja tekst na żywo

macOS Monterey – Safari

Przeglądarka w macOS Monterey została zupełnie przeprojektowana. Po pierwsze wybrać można nowy widok paska kart, który zajmuje mniej miejsca niż poprzedni, a jego kolor dostosowuje się do kolorystyki wyświetlanej strony internetowej.

Wprowadzono także znane z iOS i iPadOS 15 grupy kart. Funkcja umożliwia zarządzanie otwartymi stronami internetowymi poprzez ich grupowanie, a każdej grupie nadać można nazwę. Działa to tak jakby karty organizowane były w folderach.

Tryb skupienia

Kolejna funkcja, która pierwotnie pojawiła się w systemach mobilnych. Tryby skupienia ograniczają otrzymywanie powiadomień. W każdym z wybranych trybów zdefiniować można osoby i aplikacje, których ten tryb nie dotyczy. Jest też możliwość ustalenia harmonogramu aktywacji i dezaktywacji poszczególnych trybów. Co więcej, zgodny z wybranym trybem status wyświetlany jest w aplikacji Wiadomości, dzięki czemu inni wiedzą, że mogą nie otrzymać odpowiedzi na swoją wiadomość.

macOS Monterey - tryb skupienia

Tryb niskiego zużycia energii

Tryb, który również znany jest z systemów mobilnych firmy Apple. Po jego aktywacji system operacyjny będzie ograniczać swoje działanie w celu przedłużenia czasu pracy na baterii. Realizowane ma być to poprzez ingerencję w działanie procesów i aplikacji, które zużywają najwięcej zasobów. Ciekawić może skąd decyzja o wprowadzeniu takiej funkcji w dobie niezwykle energooszczędnych układów Apple Silicon. Komputery wyposażone w te układy potrafią pracować na jednym ładowaniu około 20 godzin.

Monterey - Tryb niskiego zużycia energii

Wymazywanie danych i ustawień w macOS Monstrey

Nie trzeba chyba wspominać, że tego typu funkcje dostępne są w urządzeniach mobilnych marki Apple oraz w konkurencyjnych produktach. Inaczej mówiąc, to swego rodzaju przywracanie ustawień fabrycznych.

Dzięki tej funkcji można usunąć z pamięci masowej dane i aplikacje, pozostawiając zainstalowany system operacyjny.

W poprzedniej wersji macOS jak i wcześniejszych konieczne było całkowite wyczyszczenie dysku i ponowna instalacja systemu operacyjnego. Nowe rozwiązanie jest zdecydowanie mniej czasochłonne.

Aby wymazać wszystkie aplikacje i dane należy uruchomić Preferencje systemowe, a następnie z paska menu wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia.

macos Monterey - wymazywanie zawartości i ustawień

Skróty

Aplikacja znana z systemów iOS i iPadOS od wersji 12. Pojawiła się wtedy jako substytut znanej z komputerów Mac aplikacji Automator, a obecnie w macOS Monterey Skróty wygryzły Automatora.

Aplikacja służy do automatyzacji czynności, dzięki czemu praca na Macu może być efektywniejsza. Dostępna jest galeria zdefiniowanych wcześniej automatyzacji, ale można także stworzyć swoje własne. Zdefiniowane skróty uruchamia się na przykład z poziomu Docka albo za pomocą wyszukiwarki systemowej Spotlight. Przykładem skrótu może być przygotowanie do wysłania tweeta z zaznaczonym linkiem.

Uniwersalna kontrola

Funkcja, która umożliwia jednoczesną kontrolę nad komputerem Mac i iPadem lub kilkoma iPadami za pomocą jednej myszy i klawiatury. Wystarczy umieścić te urządzenia obok siebie.

Ciekawostką jest możliwość przenoszenia różnego rodzaju treści z jednego urządzenia na drugie za pomocą metody przeciągnij i upuść, czyli tak jakby przenosić dane między folderami na tym samym dysku.

Więcej przeczytasz w artykule Jak działa Universal Control Apple?

Uniwersalna kontrola

macOS Monterey – lista kompatybilnych komputerów

Nie jest tajemnicą, że firma Apple zapewnia długie wsparcie dla komputerów Mac. Poniżej znajduje się lista komputerów kompatybilnych z macOS Monterey:

  • MacBook Pro z początku 2015 roku oraz nowsze modele
  • iMac z końca 2015 roku oraz nowsze modele
  • Mac Pro z końca 2013 roku oraz nowsze modele
  • MacBook Air z początku 2015 roku oraz nowsze modele
  • iMac Pro z 2017 roku oraz nowsze modele
  • Mac mini z końca 2014 roku oraz nowsze modele
  • MacBook (12-calowy) z początku 2016 roku oraz nowsze modele

macOS Monterey – czy warto instalować?

Krótko mówiąc – tak. Każda nowa wersja systemu operacyjnego to poza nowymi funkcjami udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów z poprzedniej wersji. macOS Monterey sprawi, że komputery Mac będą przyjaźniejsze dla tych, którzy ich nie znają, ale korzystali wcześniej z iPhone’ów czy iPadów. Warto pamiętać, aby przed rozpoczęciem instalacji wykonać kopię zapasową danych.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.