MacBooki Pro 2021 – Apple zaprezentował najnowsze modele

03.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
MacBooki Pro 2021 – Apple zaprezentował najnowsze modele
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na drugiej jesiennej konferencji Apple Event zadebiutowały Macbooki Pro 2021. Ich premiera odbyła się 25 października i już wiemy, że nowe Macbooki z linii Pro, Apple wyposażył w jeszcze mocniejsze procesory, lepsze ekrany i zupełnie nowy design. Laptopy posiadają nowe układy serii Apple Silicon – M1 Pro oraz M1 Max. Pierwsze wyniki testów wydajności wskazują, że ich moc obliczeniowa jest ogromna. Co jeszcze oferują MacBooki Pro 2021 i jakie są ich ceny?

Nowy iPhone 13, nowy iPad i inne premiery
Konferencja Apple 2021 – wszystkie premiery i nowości

Nowe MacBooki Pro dostępne są w dwóch rozmiarach – z ekranem o przekątnej 14 i 16 cali oraz w dwóch kolorach – srebrny i gwiezdna szarość. Komputery są nieco większe i cięższe od swoich poprzedników, ale ma to swoje uzasadnienie, o czym więcej powiemy za chwilę.

Bez względu na rozmiar i kolor, każdy Apple MacBook Pro wyposażony może być zarówno w układ M1 Pro jak i M1 Max. Warto już na początku wyjaśnić, że najbardziej wydajny jest Max, ale w obu przypadkach moc obliczeniowa jest bardzo duża i porównać ją można do tej, którą dysponują procesory klasy desktopowej.

Więcej informacji o nowych procesorach Apple M1 Pro i M1 Max znajdziesz w oddzielnym artykule.

MacBooki Pro 2021 – specyfikacja

Czym jeszcze charakteryzują się nowe MacBooki Pro 2021?

  • Ekran

Laptopy wyposażone są w wyświetlacz Liquid Retina XDR z podświetlaniem mini-LED. To obok układów Apple Silicon kolejna duża zmiana. Charakteryzuje się on jasnością do 1000 nitów, a szczytowa wartość wynosi 1600 nitów. Kontrast to 1 000 000:1. Wyświetlacz wyposażony został także w technologię ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie z maksymalną częstotliwością 120Hz. Długość przekątnej w mniejszym modelu to dokładnie 14,2, a w większym 16,2 cala.

Nowe laptopy Apple - wyświetlacz
  • Notch

Pisząc o wyświetlaczu trudno nie zwrócić uwagi na to, że komputer posiada tak zwany notch, czyli wcięcie w ekranie przy górnej krawędzi, które znane jest z iPhone’ów serii X i nowszych. W tym miejscu znajduje się kamera o rozdzielczości 1080p z procesorem ISP.

Macbook Pro 2021 notch

Czas pracy i pamięć nowych laptopów Apple

  • Pamięć

Ilość pamięci RAM, w którą wyposażony będzie komputer zależy od wybranego układu. W przypadku modeli z M1 Pro wynosić może ona 16 lub 32GB, natomiast laptopy z M1 Max mogą mieć 16, 32 lub 64GB. W przypadku pamięci masowej możliwe konfiguracje to 1TB, 2TB, 4TB lub 8TB. Apple chwali się, że maksymalna szybkości odczytu to 7,4GB/s – dwukrotnie więcej niż w przypadku poprzedniej generacji.

  • Czas pracy baterii

Na uwagę zasługuje także deklarowany czas pracy na baterii. Wyniki zbliżone mają być do tych, które osiągają MacBooki z układem M1, a realnie wynosi on około 20 godzin.

  • Zasilacz

Warto też zwrócić uwagę na zasilacz. Ładowarka o mocy 96W umożliwia szybkie ładowanie wszystkich modeli nowych MacBooków Pro. Taka też znajduje się w zestawie poza jednym przypadkiem – kupując najtańszy model otrzymuje się zasilacz o mocy 67W. Warto jednak dołożyć 100 złotych i zaopatrzyć się w ten o większej mocy.

MacBook Pro 2021 zasilacz
  • Porty

Apple zdecydował się na zwiększenie liczby i rodzajów portów. Nowe MacBooki mają gniazdo na kartę SDXC, port HDMI, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz trzy porty Thunderbolt 4. Przywrócono także magnetyczne gniazdo do ładowania – MagSafe 3.

  • Klawiatura

W nowych MacBookach Pro zmieniono również klawiaturę. Całkowicie zrezygnowano z paska Touch Bar, zastępując go dwunastoma klawiszami funkcyjnymi o pełnej wysokości. Laptop wyposażono także w czytnik linii papilarnych Touch ID.

MacBook Pro 2021 klawiatura

Ponadto w nowych laptopach zastosowano sześć głośników ze wsparciem dla technologii Dolby Atmos oraz trzy mikrofony klasy studyjnej.

Nowe MacBooki Pro ceny – czy warto kupić?

Nowe MacBooki Pro 2021 – ceny

Poznaliśmy również ceny najnowszych wersji laptopów Apple:

  • MacBooka Pro 14 cali – 10 799 zł
  • MacBook Pro 16 cali – 13 299 zł

Za najdroższy model z 16-calowym wyświetlaczem, wyposażony w układ M1 Max z 10-rdzeniowym CPU i 32-rdzeniowym GPU, 64 GB zunifikowanej pamięci RAM i 8TB pamięci masowej SSD zapłacić trzeba 31.300 złotych.

Ceny tych komputerów są znacznie większe niż w przypadku poprzedniej generacji, ale warto zwrócić uwagę, że nowe MacBooki Pro to nie komputery dla przeciętnych użytkowników, którzy konsumują treści. Są to potężne narzędzia do pracy, dzięki którym nawet najbardziej wymagające prace realizowane będą płynnie. Użytkownicy, którzy nie potrzebują tak dużej wydajności i chcą obniżyć koszt zakupu powinny zdecydować się na zakup komputera z układem M1.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.