Search icon

Premiery Apple: MacBook Pro i Mac mini z nowymi układami Apple Silicon – M2 Pro oraz M2 Max

21.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Premiery Apple: MacBook Pro i Mac mini z nowymi układami Apple Silicon – M2 Pro oraz M2 Max
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

We wtorek firma Apple zaprezentowała nowe modele komputerów Mac: MacBook Pro i Mac mini. Pierwsze egzemplarze tegorocznych 14-calowych i 16-calowych MacBooków Pro oraz Maców mini trafią do swoich właścicieli już 24 lub 25 stycznia. Wraz z komputerami zadebiutowały dwa nowe układy Apple Silicon – M2 Pro oraz M2 Max. Czy warto kupić najnowsze komputery firmy Apple? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na ich temat.

Czipy M2 Pro i M2 Max w nowych komputerach Apple

Zacznijmy od nowych układów Apple Silicon, ponieważ to właśnie one stanowią najistotniejszą zmianę w nowych modelach komputerów Mac. Już na początku warto wspomnieć, że Mac mini dostępny jest w dwóch wariantach – z układem M2, który już wcześniej montowany był w MacBookach Air oraz M2 Pro, jednym z dwóch nowych procesorów firmy Apple. W przypadku nowych MacBooków Pro do wyboru mamy także dwa czipy – M2 Pro oraz M2 Max.

Dodajmy, że design wszystkich tegorocznych modeli komputerów Mac nie uległ zmianie w porównaniu do ich poprzedników, a różnice dotyczą wspomnianych już procesorów i innych podzespołów, które wpływają na wydajność nowych maszyn. Zanim jednak przejdziemy do komputerów, kilka słów na temat samych czipów.

m2 pro i m2 max

O tym, czym jest Apple Silicon, pisaliśmy już niejednokrotnie. W skrócie to jednoukładowe systemy (SoC), które stanowią serce komputera. Na ich pokładzie znajduje się klasyczny procesor, czyli CPU, karta graficzna, zunifikowana pamięć RAM oraz wiele innych podzespołów niezbędnych do działania komputera.

Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi skrócenie czasu przesyłania danych pomiędzy tymi elementami, a co za tym idzie, wydajność całej maszyny.

Układ M2 Pro i M2 Max na celowniku

Podstawą M2 Pro jest architektura układu M2, ale została ona dość znacznie rozbudowana. Składa się z 40 miliardów tranzystorów, co oznacza, że jest ich dwa razy więcej niż w przypadku M2.

M2 pro

W maksymalnej konfiguracji posiada on 12‑rdzeniowe CPU i 19‑rdzeniowe GPU oraz potrafi obsłużyć maksymalnie 32 GB pamięci RAM o przepustowości 200 GB/s.

wydajność M2 Pro
wydajność M2 Pro w Photoshop

M2 Max to obecnie najszybszy czip, jaki kiedykolwiek stworzyła firma z Cupertino. Składa się z 76 miliardów tranzystorów. Może mieć 12‑rdzeniowe CPU i aż 38-rdzeniowe GPU, a ilość obsługiwanego RAMu o przepustowości 400 GB/s wynosi 96 GB.

Oba czipy mają także większą niż w przypadku poprzedników pamięć podręczną L2, 16-rdzeniowy system Neural Engine oraz silniki multimedialne przyspieszające kodowanie i dekodowanie wideo w formacie H.264, HEVC i ProRes.

W M2 Pro jest jeden, a M2 Max ma dwa takie akceleratory. Firma chwali się także usprawnionym procesorem do przetwarzania obrazu, dzięki któremu obraz z kamery ma być jeszcze lepszy oraz nowym koprocesorem Secure Enclave, który jest kluczowym elementem systemu zabezpieczeń Apple.

Istotne jest także to, że amerykański gigant twierdzi, iż nowe układy są najlepsze na rynku w kwestii osiąganej wydajności z jednego wata bez względu na rodzaj zasilania. Wydajność konkurencyjnych procesorów często różni się w zależności od tego, czy laptop działa na baterii czy jest zasilany za pośrednictwem ładowarki sieciowej.

O nowych czipach wiemy już sporo, zatem przejdziemy teraz do nowych komputerów i wskażemy najważniejsze zmiany w porównaniu do poprzednich generacji wszystkich tegorocznych modeli.

Mac Mini 2023

mac mini zestaw

Jak już wspomniano, najmniejszy z komputerów stacjonarnych marki Apple dostępny jest teraz z układem M2 lub M2 Pro. Wiąże się to z większą liczbą rdzeni CPU i GPU oraz z większą maksymalną ilością obsługiwanej pamięci operacyjnej, o czym pisaliśmy wyżej. Zwiększono także pojemność pamięci RAM. Największy dysk ma pojemność 8 TB, a nie 2 TB, jak to było w przypadku mini z 2020 roku. Z nowymi układami związana jest także akceleracja obsługi ProRes i ProRes RAW oraz silnik kodujący i dekodujący format ProRes.

Kosmetyczne, choć dla wielu istotne, są także zmiany dotyczące portów. Modele z układem M2 mają cztery, a nie dwa porty Thunderbolt 4.

mac mini porty

Co więcej, opcjonalnie wybrać można gniazdo Ethernet 10 Gb, a gniazdo słuchawkowe obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji. Nowe modele obsługują także standardy łączności Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.

Za podstawowy model nowego Maca mini zapłacić trzeba 3499 złotych, co oznacza obniżenie ceny w porównaniu do poprzedniego modelu. Za najdroższą konfigurację zapłacimy 26999 złotych. Taki komputer ma między innymi 12‑rdzeniowe CPU, 19‑rdzeniowe GPU, 32 GB zunifikowanej pamięci RAM i 8 TB pamięci masowej SSD.

MacBook Pro 2023

Podobne zmiany związane są z MacBookami Pro. Zacząć trzeba od nowych układów z większą liczbą rdzeni oraz znacznie większą maksymalną ilości pamięci operacyjnej.

Nowością jest port HDMI z wyjściem dźwięku wielokanałowego oraz obsługa Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.

Poprawiono także czas pracy na baterii. Firma deklaruje, że mimo wyższej wydajności, czas pracy na jednym ładowaniu wydłużył się o około jedną godzinę.

apple macbook pro

Zmianie nie uległ wyświetlacz mini-LED. Parametry takie jak rozdzielczość, maksymalna jasność, obsługa szerokiej gamy kolorów P3 oraz technologii True Tone i Pro Motion nie uległy zmianie. Inne podzespoły oraz możliwości rozbudowy konfiguracji także się nie zmieniły.

Za podstawowe modele 14-calowego i 16-calowego MacBooka Pro zapłacić trzeba odpowiednio 11999 oraz 14999 złotych. Najdroższy model większego laptopa to koszt 38999 złotych. Ma on między innymi układ Apple M2 Max z 12‑rdzeniowym CPU i 38‑rdzeniowym, 96 GB zunifikowanej pamięci RAM i 8 TB pamięci masowej SSD. Przedsprzedaż trwa.

Czy warto kupić nowe modele komputerów Mac?

Na to pytanie niełatwo w tej chwili odpowiedzieć. Żaden z tych komputerów nie został jeszcze przetestowany, więc trudno stwierdzić, jakie konfiguracje będą najbardziej opłacalne.

Jedyne co jest pewne to korzyści z zakupu nowego modelu Maca mini. Jego cena została obniżona, a wydajność jest wyższa niż w przypadku poprzedniej generacji.

Źródło i grafiki: Apple

nano google news

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.