MacBook Air z M2 zadebiutuje na WWDC 2022? Sprawdzamy przecieki

03.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
MacBook Air z M2 zadebiutuje na WWDC 2022? Sprawdzamy przecieki
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już 6 czerwca odbędzie się inauguracja konferencji WWDC, w ramach której firma Apple zaprezentuje nowe systemy operacyjne – iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9, tvOS 16 oraz macOS 13. W sieci znaleźć można jednak doniesienia o tym, że prawdopodobna jest także premiera MacBooka Air z M2, czyli układem Apple Silicon drugiej generacji. Jaki będzie nowy MacBook z Air? Oto podsumowanie dotychczasowych plotek.

MacBook Air M2 – wygląd

Zanosi się na to, że Apple planuje dużą zmianę konstrukcji tego komputera. Przypomnijmy, że obecny projekt stosowany jest już od ponad 10 lat, kiedy to w 2010 roku zaprezentowano drugą generację tych laptopów. Niewielkie odświeżone nastąpiło w 2018 roku, ale zmiany w designie były kosmetyczne.

MacBook Air 2022 ma być cieńszy i lżejszy od obecnie dostępnego w sprzedaży modelu. Mówi się o tym, że firma wykorzysta elementy znane zarówno z nowych MacBooków Pro oraz 24-calowych iMaców. Komputer ma mieć białą ramkę wokół ekranu i białą klawiaturę, a dostępny ma być w takich samych kolorach jak wspomniane iMaki.

Różne warianty kolorystyczne maja odróżniać nowego Aira od bardziej stonowanych modeli Pro, co ma wskazywać między innymi na inne przeznaczenie obu maszyn. Co więcej, klawiatura ma być taka sama jak w przypadku ubiegłorocznych modeli Pro. Będą więc pełnowymiarowe klawisze funkcyjne.

MacBook Air 2022 klawiatura

Zmianie ulec ma także kształt obudowy. Firma zrezygnuje prawdopodobnie z kształtu klina.

Wyświetlacz i notch

Według doniesień, które pojawiają się już od dłuższego czasu nie można jednoznacznie wskazać jakiego typu wyświetlacz zostanie zastosowany. Nowy MacBook Air będzie wyposażony w wyświetlacz typu LCD lub mini-LED – analitycy nie są póki co zgodni.

Nie jest też jasna kwestia notcha. Niektórzy twierdzą, że nie byłoby to dobre posunięcie, ponieważ jeśli ramki wokół ekranu będą białe to notch będzie bardzo widoczny.

MacBook Air M2 kamera FaceTime

Niemal pewna jest sprawa dotycząca rozmiaru ekranu. Przekątna wyświetlacza będzie mieć długość około 13 cali. W porównaniu do obecnych modeli, rozmiar może się nieco zwiększyć, czego przyczyną będą węższe ramki. Maksymalna wielość ekranu w nowym MacBooku Air wynosić ma 13,6, a minimalna 13,3 cala.

Specyfikacja MacBooka Air z M2

Układ Apple Silicon M2

Według dotychczasowych doniesień M2 będzie niewiele bardziej wydajny niż pierwszy z chipów Apple Silicon, który wykorzystywany jest w obecnych modelach MacBooków Air, czyli M1. Oznacza to, że nie dorówna on nawet układowi M1 Pro.

Nowy procesor ma mieć 8 rdzeni, czyli tyle samo co jego poprzednik, ale charakteryzować się będą one większą częstotliwością taktowania, co nieznacznie wpłynie na poprawę wydajności.

Większego wzrostu wydajności należy spodziewać się w przypadku układu graficznego. Ma on mieć 9 lub 10 rdzeni. Dla porównania, w M1 mamy do wyboru 7 lub 8, a w M1 Pro można wybrać 14 lub 16-rdzeniowe GPU.

Kamera Face Time

Nie jest tajemnicą, że jakość obrazu rejestrowanego przez przez kamerę w MacBooku Air z układem M1 pozostawia wiele do życzenia. Nowy model ma otrzymać taki sam obiektyw jak ten, który montowany jest w modelach Pro, a jego rozdzielczość wynosi 1080p. To niewielka poprawa w porównaniu do 720p w obecnych modelach Airów.

Porty

Tutaj nikt nie spodziewa się rewolucji. Air z M2 posiadać ma jedynie porty USB-C/Thunderbolt. Czytnik kart SD oraz HDMI nadal zarezerwowane będą dla modeli Pro.

MacBook Air M2 złącza

Jaka będzie cena MacBooka Air z M2?

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że nowe komputery mogą być wyposażone w ekrany mini-LED. Gdyby tak się rzeczywiście stało, to ich cena mogłaby ulec znacznemu wzrostowi.

Obecnie nie są znane potencjalne ceny MacBooka Air z układem M2. Najbardziej prawdopodobna wydaje się niewielka podwyżka w porównaniu do bieżącej generacji.

MacBook Air M2 – kiedy premiera?

Jak wspomniano we wstępie, możliwe jest, że premiera MacBook Air z M2 odbędzie się już za kilka dni, podczas konferencji WWDC 2022. Nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się jego sprzedaż. Niewykluczone, że może się to stać dopiero jesienią.

Grafiki: zelbo.nyc

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.