M1 Pro i M1 Max – Apple zaprezentował dwa nowe układy. Jaka jest ich wydajność?

04.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
M1 Pro i M1 Max – Apple zaprezentował  dwa nowe układy. Jaka jest ich wydajność?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas ostatniej konferencji „Unleashed”, Apple zaprezentował nowe MacBoooki Pro. To jednak nie jedyne nowości przedstawione wówczas przez producenta – zadebiutowały także nowe układy Apple Silicon. Zaprezentowano nie jeden, a aż dwa nowe układy MacBooka – M1 Pro oraz M1 Max. Czym się wyróżniają? Jaka jest specyfikacja układów M1 Pro oraz M1 Max? Jaka jest ich wydajność? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co to jest Apple Silicon?

Apple Silicon to zaprojekowane przez firmę Apple układy, które w większości modeli komputerów Mac zastąpiły procesory firmy Intel. Warto zauważyć, że czip Apple SIlicon nazywa się układem, a nie procesorem.

Jest to układ scalony, w skład którego wchodzi zdecydowana większość podzespołów, z których składa się komputer. Na niewielkiej płytce drukowanej umieszczono m.in. procesor (CPU), procesor graficzny (GPU) oraz zunifikowaną pamięć RAM.

Dzięki tak głębokiej integracji wspomnianych komponentów, komputery z układami Apple Silicon są bardzo wydajne.

Pierwszym układem tej serii był M1, który pojawił się w poprzednim roku. To bardzo wydajny układ, a komputery w niego wyposażone nadal bardzo dobrze się sprzedają. Warto jednak dodać, że M1 Pro i M1 Max charakteryzują się dużo większą mocą obliczeniową niż M1.

M1 Pro i M1 Max – specyfikacja techniczna

M1 Pro i M1 Max to podobnie jak M1 systemy jednoukładowe (SoC – system-on-a-chip). Oznacza to, że posiadają większość komponentów, które niezbędne są do działania komputera. Taka konstrukcja zapewnia także zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, co przekłada się na to, że komputery z układami Apple Silicon charakteryzują się długim czasem pracy na baterii, który nierzadko przekracza 20 godzin.

  • W przypadku M1 Pro dostępne są dwa warianty. Standardowy wyposażony jest w 8-rdzeniowe CPU i 14-rdzeniowe GPU, a mocniejszy w 10-rdzeniowe CPU i 16-rdzeniowe GPU. Układ może obsłużyć maksymalnie 32GB pamięci RAM. Warto przypomnieć, że w przypadku M1 było to 16GB, co wielu uznawało za podstawową wadę tego układu. M1 Pro posiada także silniki do kodowania i dekodowania multimediów, które obsługują kodeki H.264, HEVC i ProRes.
  • M1 Max to jak dotąd najbardziej wydajny układ Apple Silicon. Posiada 10-rdzeniowy CPU, a do wyboru są dwa procesory graficzne. Jeden został wyposażony w 16 rdzeni, a drugi w 32 rdzenie. Apple twierdzi, że układ ten jest aż dwa razy szybszy od M1 Pro. Ma dwa silniki do kodowania multimediów i jeden do dekodowania oraz akceleratory ProRes. Dzięki takim rozwiązaniom nowe układy, a szczególnie model Max, powinny bardzo dobrze radzić sobie z edycją zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości.

M1 Pro oraz M1 Max – wydajność

Podczas prezentacji firma Apple chwaliła się wydajnością i niskim zużyciem energii nowych układów. Zaprezentowane zostały wykresy, na których zobaczyć można, że są one o 1,7 razy szybsze niż 8-rdzeniowe procesory stosowane w konkurencyjnych laptopach, a osiągając maksymalną moc konkurencji, zużywają około 70 proc. mniej energii.

M1 Pro

Podobnie jest w przypadku procesorów graficznych. GPU w M1 Pro zużywa o około 70 proc. energii mniej niż w przypadku konkurencji, pracując ze swoją szczytową mocą. Maksymalna wydajność grafiki w M1 Max jest większa niż w profesjonalnych laptopach konkurencji z dedykowaną kartą graficzną, a układ zużywa przy tym 40 proc. energii mniej.

M1 Max

M1 kontra nowe układy

Od czasu prezentacji pojawiły się już pierwsze wyniki testów porównawczych, które potwierdziły dużą wydajność nowych układów Apple Silicon. W przypadku wydajności CPU, test Geekbench 5 przeprowadzono na 10-rdzeniowym układzie M1 Max. Wynik, jaki osiągnął to 1749 i 11542 punktów odpowiednio w testach jednordzeniowych i wielordzeniowych. Dla porównania, rezultaty układu M1 to 1712 oraz 7445 punktów.

Jak widać, w przypadku pierwszego testu różnica jest niewielka. Nowe układy zdecydowanie lepiej radzą sobie natomiast z operacjami wymagającymi pracy większej liczby rdzeni. Wynik, który osiągnął M1 Max zbliżony jest do osiągów 16-rdzeniowego procesora Intel Xeon W-3245 o taktowaniu 3.2GHz.

Są także wyniki wydajności GPU w M1 Max. W teście Geekbench 5 osiągnął on 68870 punktów. Dla porównania wynik M1 to 20581 punktów, a karta graficzna Radeon Pro 5600M osiąga 42510 punktów.

M1 Pro i M1 Max – czy warto kupić?

Zdecydowanie tak, ale przede wszystkim, jeśli komputer wykorzystywany będzie do pracy. Nowe MacBooki Pro, które wyposażone są w te układy, to nie komputery dla przeciętnych użytkowników. Oczywiście każdy może sobie taki komputer kupić, ale trzeba być świadomym, że wspominany przeciętny użytkownik nie wykorzysta potencjału, za który zapłaci, a ceny tych laptopów zaczynają się od 10 000 złotych.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.