Lokalny przewodnik Google – jak nim zostać? Jak zdobywać punkty?

02.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Lokalny przewodnik Google – jak nim zostać? Jak zdobywać punkty?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Opnie innych użytkowników są cennym źródłem informacji, zwłaszcza jeśli mówimy o nich w kontekście Internetu. Pozwalają wstępnie ocenić, czy dany lokal albo usługa spełni nasze oczekiwania, a dzięki temu często unikniemy przykrych rozczarowań. Właśnie takie zadanie ma lokalny przewodnik Google – dzieli się informacjami i wystawia oceny. Pewnie zastanawiacie się, jak nim zostać? Udzielimy Wam kilku cennych wskazówek.

Kim są lokalni przewodnicy Google?

Internet jest świetną bazą informacji, jednak czasem trudno odsiać te prawdziwe od fałszywych. To oczywiste, że firmy mają o sobie dobrą opinię, ale czy zgadzają się z nią klienci? Jak sprawdzić, czy w wybranym lokalu gastronomicznym serwują dobre jedzenie? Skąd możemy wiedzieć, że warto skorzystać z usług konkretnego przedsiębiorcy?

Z pomocą przychodzi lokalny przewodnik Google, który napisze własną opinię, udostępni zdjęcia czy odpowie na pytania. Do jego zadań należy także dodawanie i edytowanie miejsc oraz weryfikowania informacji w Mapach Google.

Lokalni przewodnicy tworzą globalną społeczność odkrywców. Wskazują interesujące miejsca i dzielą się swoimi wrażeniami. Za aktywność otrzymują punkty, zdobywają nowe poziomy i nagrody. Osoby uczestniczące w programie mają też dostęp do Forum Lokalnych Przewodników, na którym mogą dzielić się doświadczeniami, nawiązywać znajomości i publikować opinie.

Co ważne, przewodnicy Google są wiarygodnym źródłem informacji. Użytkownicy, którzy naruszają obowiązujące zasady (fałszowanie opinii, kradzież zdjęć, pomówienia) zostają usunięci z programu.

Jak zostać przewodnikiem Google?

Na początek garść praktycznych informacji. Lokalnym przewodnikiem może zostać każdy, pod warunkiem, że jest osobą prywatną. Opinie wystawione przez firmy nie wliczają się do zdobywania kolejnych poziomów. Lokalny przewodnik to także osoba, która ukończyła 16 lat i ma aktywne konto Google.

Jeśli spełniasz powyższe wymagania, możesz przejść do procesu rejestracji w programie.

rejestracja w programie lokalny przewodnik google
  • Gratulacje. Jesteś oficjalnym członkiem programu Lokalni Przewodnicy Google.

Teraz nadszedł czas na szybkie zapoznanie się z możliwościami. Po lewej stronie znajduje się panel z dodatkowymi opcjami. Dzięki niemu między innymi:

  • sprawdzimy aktualny poziom,
  • podejrzymy wystawione opinie,
  • dodamy zdjęcia,
  • zasugerujemy zmiany w mapach,
  • sprawdzimy oś czasu,
  • udostępnimy bieżącą lokalizację,
  • stworzymy dowolną listę miejsc.
panel lokalnego przewodnika

Jak zdobywać punkty i odznaki w programie?

Dołączenie do programu to nie wszystko, bo przewodnik Google może zdobywać punkty, kolejne poziomy i plakietki, a nawet otrzymać nagrody. Im bardziej aktywnym przewodnikiem jesteś, tym szybciej wspinasz się po szczeblach kariery i zyskujesz dostęp do kolejnych możliwości.

Punkty w programie przewodnik Google

Punkty przyznawane są za każdą aktywność, jaką wykonają lokalni przewodnicy. Opinie nie są, wbrew pozorom, najbardziej premiowanym działaniem. Lista nagradzanych aktywności jest całkiem pokaźna.

punkty programu lokalny przewodnik

Trzeba też dodać, że przyznane punkty można stracić. Wprowadzenie informacji, które naruszają politykę treści Google skutkuje odebraniem punktów.

Poziomy, jakie może zdobyć lokalny przewodnik Google

Punkty regularnie gromadzone w programie przekładają się na zdobywanie kolejnych poziomów. Jest ich aż 10, ale aby zasłużyć na najwyższy, trzeba się faktycznie postarać. Potrzebujemy aż 100 000 punktów, by zyskać najwyższą rangę. Zakładając, że wystawiamy opinie dłuższe niż 200 znaków, dodajemy jedno zdjęcie i ocenę, musimy zgromadzić 3847 takich aktywności, aby zyskać 10. poziom.

poziomy zdobywane przez lokalnych przewodników Google

Plakietki lokalnego przewodnika Google

Oprócz wspomnianych punktów i poziomów lokalni przewodnicy mogą zyskać specjalną plakietę, która będzie wyświetlać się przy każdej wystawionej opinii. Plakietki wiążą się bezpośrednio z poziomami. Na pierwszych trzech nie zdobywamy żadnej, dopiero po osiągnięciu czwartego poziomu zobaczymy to wyróżnienie. Każda plakieta przypisana do danego poziomu jest inna.

Nagrody dla przewodników Google

Jeśli wyróżnienie waszych opinii jako lokalnych przewodników i plakietka nie są wystarczającym powodem, by wziąć udział w programie, być może większą motywacją będą nagrody? Niektórzy lokalni przewodnicy mogą liczyć na zaproszenia do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez Google. Na część z nich można nawet wybrać się z osobą towarzyszącą.

Dlaczego warto być lokalnym przewodnikiem Google?

Mamy już listę korzyści, jakie daje przystąpienie do programu, więc przyszedł czas, by zastanowić się, czy warto w nim uczestniczyć. Przewodnik Google, który wystawia opinię, na pewno wyróżnia się wśród innych. Na pewno jest też zdecydowanie bardziej wiarygodny niż “przeciętny” użytkownik. Jego zdanie jest ważne i cenione przez osoby poszukujące prawdziwych informacji. W zasadzie można powiedzieć, że lokalny przewodnik ma bardzo dużą moc opiniotwórczą.

czy warto zostać lokalnym przewodnikiem Google

Pomijając te najbardziej oczywiste korzyści, warto też mieć na uwadze, że dzisiaj coraz trudniej znaleźć rzetelne opinie. W sieci nie brakuje osób trudzących się marketingiem szeptanych i firm, które z ich usług chętnie korzystają.

Kiedy trafiamy na ocenę wystawioną przez lokalnego przewodnika możemy od razu przyjąć, że jest rzeczowa i szczera.

Jasne, można mówić o kwestii subiektywności, że są gusta i guściki, ale to nie zmienia faktu, że łapiemy pewien punkt zaczepienia.

Lokalny przewodnik nie dostaje wynagrodzenia za trud włożony w pracę, a przynajmniej nie w formie przelewu na konto. Nie zapominajmy, że jedną z nagród jest udział w imprezach, co pewnie większość osób uzna za znacznie większą korzyść niż plakietka przy imieniu. Nie zmienia to faktu, że główną motywacją przewodnika powinna być chęć pomocy innym.

Czy w obliczu wymienionych zysków warto się angażować? Jeśli chętnie dzielimy się swoją opinią, odwiedzamy sporo ciekawych miejsc i lokali, to warto, bo dlaczego by nie? Nic nie tracimy, rejestracja jest praktycznie bezproblemowa, za to możemy coś zyskać.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.