WhatsApp bez numeru telefonu? To będzie rewolucja!

25.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
WhatsApp bez numeru telefonu? To będzie rewolucja!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Meta, odpowiedzialna dziś za rozwój Instagrama, Facebooka, ale też komunikatora internetowego WhatsApp, najpewniej podejmie rewolucyjny krok w kontekście logowania do tego ostatniego. Dotychczas nasze konto WhatsApp nierozerwalnie związane jest z numerem telefonu. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Komunikator WhatsApp bez numeru telefonu

Jedna z największych zalet komunikatora WhatsApp jest jednocześnie jego ograniczeniem i wadą. Aby zalogować się do aplikacji i móc z niej skorzystać, musimy posiadać numer telefonu. Jeden numer to jedno konto użytkownika we WhatsApp. Logujemy się do aplikacji (lub na stronie www) podając swój numer telefonu komórkowego, następnie wymagane jest potwierdzenie, że mamy do niego dostęp – poprzez przepisanie hasła SMS. To proste, ale jednocześnie konieczność przypisania konta do numeru telefonu jest pewnym ograniczeniem. Z drugiej strony – jest to świetny sposób na weryfikację właścicieli kont.

W najnowszej wersji WhatsApp możliwe jest powiązanie konta z adresem e-mail. Bez konieczności posiadania numeru telefonu.

Opcja póki co pojawiła się w wersji testowej (WhatsApp beta, numer wydania 23.23.1.77.) na platformie iOS. Spodziewamy się, że w przyszłości opcja ta trafi też do pozostałych użytkowników. Pojawienie się nowej opcji logowania do komunikatora WhatsApp oznacza, że twórcy aplikacji podjęli decyzję o ułatwieniu zakładania nowych kont.

Jak działa logowanie e-mailem do aplikacji WhatsApp?

Logowanie przy użyciu poczty elektronicznej działa na podobnej zasadzie, co wcześniejsza opcja. Zamiast wysyłać kod weryfikacyjny na numer telefonu w postaci SMS-a, otrzymamy go na podany adres e-mail. Pozwoli to na zweryfikowanie adresu.

Bez dwóch zdań dla części użytkowników nowa opcja logowania do WhatsApp będzie wygodniejsza. Przyda się też w niektórych sytuacjach, na przykład jeśli nie mamy aktualnie zasięgu GSM, a jesteśmy w sieci Wi-Fi. Teraz zalogowanie się do WhatsApp będzie też możliwe również bez posiadania swojego smartfona. Oczywiście, te scenariusze nie pokazują jednak zbyt częstych sytuacji.

Czy nowy sposób logowania oznacza pogorszenie poziomu bezpieczeństwa?

Moim zdaniem konieczność logowania się przy pomocy numeru telefonu podnosiła poziom bezpieczeństwa aplikacji WhatsApp. Mowa o kontach osób trzecich, które moglibyśmy uznać za szkodliwe lub niebezpieczne. Nie jest w końcu trudno założyć nowy adres e-mail do weryfikacji tożsamości właściciela konta WhatsApp. Zajmuje to tylko kilka chwil, a kolejne adresy można zakładać niemalże w nieskończoność…

Założenie nowego numeru telefonu jest natomiast nie tylko bardziej skomplikowane, ale też kosztowne. Nawet za najtańszy starter musimy zapłacić zwykle równowartość kilku złotych. W wielu krajach, w tym w Polsce, musimy też przy tym potwierdzić swoją tożsamość – zarejestrować numer telefonu. Dziś nie wiadomo jednak jeszcze, czy rejestracja nowego konta w komunikatorze WhatsApp będzie możliwa bez numeru telefonu, czy e-mail pozwoli jedynie na zalogowanie do już istniejącego konta.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.