Gdzie oglądać mecze Ligi Europy UEFA? Transmisje na żywo w TV i online

10.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Gdzie oglądać mecze Ligi Europy UEFA? Transmisje na żywo w TV i online
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Europejskie puchary to sportowe wydarzenie, które elektryzuje cały piłkarski świat. Jak doskonale wiemy, z największymi emocjami zawsze oczekujemy piłkarskich hitów rozgrywanych w ramach Ligi Mistrzów. Nie oznacza to jednak, że mniej prestiżowe rozgrywki, jakimi jest Liga Europy, nie dostarczą nam sportowych wrażeń na najwyższym poziomie. Czym dokładnie jest Liga Europy UEFA i gdzie możemy śledzić mecze rozgrywane w ramach tego turnieju?

Liga Europy UEFA – co to za turniej?

Liga Europy UEFA to jedne z najpopularniejszych rozgrywek piłkarskich, które organizowane są w Europie, począwszy od sezonu 2009/2010, gdy obecna formuła zastąpiła rozgrywany w przeszłości Puchar UEFA oraz zaprzeszły, rozgrywany w latach 1955-1977 Puchar Miast Targowych. Liga Europy UEFA to rozgrywki dedykowane klubom, które ze względu na swoją pozycję w krajowych ligach nie zakwalifikowały się do najbardziej prestiżowego turnieju – Ligi Mistrzów.

Liga Europy UEFA rozgrywana jest w tradycyjnym, dobrze nam znanym modelu fazy grupowej liczącej 48 drużyn, spośród których wyłaniane są drużyny rozpoczynające bezpośrednie starcia w fazie pucharowej.

Zwycięzca Ligi Europy UEFA oprócz chwały może liczyć na spory zastrzyk gotówki w postaci 8 500 000 euro oraz najcięższy europejski puchar – trofeum Ligi Europy o wysokości 65 centymetrów i wadze aż 15 kilogramów. Dotychczas największa liczba triumfów została zanotowana w Hiszpanii, dzieląc zwycięstwo pomiędzy dwa kluby – Atletico Madryt z trzema zwycięstwami i zespołem Sevilla, który jako lider zestawienia zwycięzców triumfował aż 4 razy w historii Ligi Europejskiej.

Gdzie oglądać Ligę Europy?

Spotkania rozgrywane w ramach Ligi Europy UEFA nie bez przyczyny są jednymi z najchętniej oglądanych meczów w naszym kraju. Źródłem tego jest regularna obecność jednego z Polskich zespołów w tym formacie rozgrywek.

Obecnie dostęp do spotkań Ligi Europy jest możliwy za pośrednictwem kanałów Polsat Sport Premium. To propozycja dla osób, które są głodne rozgrywek piłkarskich na najwyższym poziomie i nie mają nic przeciwko podwyższonym kosztom abonamentu telewizyjnego. W przypadku najważniejszych spotkań rozgrywanych w ramach Ligi Europy, czyli meczów rodzimych klubów lub finału, transmisja jest także nadawana przez telewizję TVP i TVP Sport.

Liga Europy - gdzie oglądać mecze?

Co w przypadku, gdy zależy nam na elastycznym abonamencie w ramach coraz popularniejszych telewizji internetowych? Czy za pośrednictwem którekolwiek dostawcy możemy śledzić Ligę Europejską UEFA na żywo online? Na szczęście od sezonu 2021/2022 Viaplay – skandynawski gigant branży streamingowej, który specjalizuje się w udostępnianiu ważnych sportowych wydarzeń, pozwala nam w Polsce na oglądanie każdego spotkania Ligi Europejskiej UEFA.

Viaplay oferuje nam wygodne warunki korzystania z telewizji internetowej w ramach miesięcznego abonamentu. To właśnie tam mamy możliwość wybrania interesujących nas piłkarskich batalii oraz śledzenia na żywo rywalizacji drużyn piłkarskich w ramach europejskich rozgrywek Ligi Europy. Jako ostateczną alternatywę możemy traktować aplikacje, które pozwalają nam śledzić wyniki online bez dostępu do prawdziwej transmisji.

Najważniejsze zasady Ligi Europy

Jak wygląda aktualny system rozgrywek realizowany w ramach drugiego najważniejszego turnieju klubowego w Europie? Znacznie różni się on od tego, do czego przyzwyczajono nas przez kilkadziesiąt lat rozgrywania Pucharu UEFA. Zacznijmy od rozgrywek klasyfikacyjnych, które liczą sobie 4 etapy i są rozgrywane pomiędzy 174 drużynami z całej Europy. Drużyny wytypowane do rozegrania eliminacji są typowane na podstawie ich wyników w krajowych rozgrywkach, ale też wagi kraju, który na podstawie miejsca w rankingu determinuje liczbę zespołów, które są dopuszczone do europejskich pucharów.

Pierwsze trzy fazy rozgrywają się pomiędzy drużynami z krajów rozstawionych niżej w rankingu.

Najważniejszy etap klasyfikacji to runda czwarta, w której udział bierze 35 zespołów zwycięskich z III rundy kwalifikacji, 15 drużyn będących triumfatorami krajowych pucharów, drużyny trzecie, czwarte i piąte krajowych tabel (tu istotne znaczenie ma miejsce w rankingu danego kraju) oraz 15 drużyn, które nie przeszły przez trzecią rundę eliminacji do Ligi Mistrzów.

Liga Europy - zasady turnieju

Zwycięskie 48 drużyn wchodzi do zasadniczej fazy rozgrywek, czyli fazy grupowej. Faza grupowa dzieli się na 12 grup po 4 drużyny, w których występuje 37 zespołów zwycięskich z wcześniej wspomnianej fazie play-off oraz 10 drużyn, które nie zakwalifikowały się do rundy zasadniczej Ligi Mistrzów. Drużyny w ramach jednej tabeli rozgrywają pomiędzy sobą w systemie u siebie/na wyjeździe. Po 6 meczach z każdej grupy wyłaniane są dwie najlepsze drużyny oraz 8 drużyn zajmujących trzecie miejsce w grupie, które kwalifikowane są do dalszych rozgrywek w ramach fazy pucharowej.

Faza finałowa, obejmująca 1/16, 1/8, ćwierćfinał, półfinał i finał to prawdziwa gratka dla fanów europejskiego futbolu. Wszystkie spotkania oprócz finału odbywają się w modelu dwumeczu, a jego zwycięzca przechodzi do dalszego etapu, mierząc się z innym zwycięzcą. W taki sposób wyłaniane są dwie najlepsze drużyny, które spotykają się w jednym, finałowym spotkaniu. Finał rozgrywany jest na stadionie ogłoszonym na wiele miesięcy przed startem rozgrywek, co pozwala zachować neutralność i transparentność całego turnieju.

Kto wygrał Ligę Europy w 2022?

Podobnie jak każdego roku, tak również Liga Europy w sezonie 2021/2022 obfitowała w niesamowite emocje, począwszy od fazy grupowej, przez poszczególne dwumecze fazy pucharowej, aż po sam wielki finał. Zwieńczeniem Ligi Europy UEFA poprzedniego sezonu było spotkanie pomiędzy szkockim Rangers FC a niemieckim Eintracht Frankfurt. Mecz, ze względu na wyrównaną walkę, musiał rozstrzygnąć się w serii rzutów karnych, z której zwycięsko wyszła drużyna Eintrachtu, wygrywając 5:4, a w samym meczu 2:1.

zwycięzca UEFA 2022

Sam turniej obfitował w niespodzianki, spośród których największą była zdecydowanie wygrana późniejszego triumfatora, Eintracht Frankfurt w ćwierćfinałowym dwumeczu z potęgą europejskiej piłki, FC Barcelona. Każdy z nas nie może już się doczekać kolejnych emocji i niespodzianek związanych z rozstrzygnięciami tegorocznego turnieju Ligi Europejskiej UEFA.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.