Librus – jakie funkcje ma e-dziennik?

03.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Librus – jakie funkcje ma e-dziennik?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystają z niego nauczyciele, rodzice i uczniowie. Librus na stałe wpisał się w edukację, zastępując po części tradycyjne dzienniki i wywiadówki. Jest źródłem wiedzy o postępach dziecka w nauce oraz miejsce do wsparcia i zarządzania placówkami. Poznajcie go bliżej.

Czym jest Librus?

Jak działa Librus Synergia? Dziennik tradycyjny został zastąpiony tym elektronicznym. To w nim nauczyciele uzupełniają frekwencję na zajęciach, notują oceny i informacje o zbliżających się sprawdzianach.

Obecnie 8000 szkół wykorzystuje ten e-dziennik do dokumentowania przebiegu nauczania.

Do dyspozycji rodziców jest strona internetowa i aplikacja, które dają pełen wgląd do informacji związanych z edukacją dziecka. Za pomocą Librusa mogą skontaktować się z nauczycielami, pobrać materiały potrzebne do zajęć i usprawiedliwić nieobecność pociechy na zajęciach. Dziennik elektroniczny pozwala też podejrzeć harmonogram zajęć i śledzić na bieżąco zachodzące w nim zmiany.

Portal Librus Synergia okazał się wyjątkowo pożyteczny w trakcie pandemii i prowadzenia zdalnych zajęć. Rodzice mogą monitorować bieżące przepisy i obostrzenia, zorientować się w zadanych przez nauczyciela pracach domowych oraz sprawdzić plan wideolekcji.

Portal Librus działa na każdym szczeblu edukacji publicznej. Zaczynając od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, aż do szkół licealnych i zawodowych. Korzystanie z e-dziennika zostało prawnie uregulowane w 2009 roku. Od tego czasu coraz więcej placówek zaczyna wdrażać Librusa i należy się spodziewać, że liczba ta stale będzie rosnąć.

librus synergia dziennik

Funkcje portalu Librus Synergia

Chociaż Librus nie jest żadną nowością, to wciąż wiele osób nie wie, jakie możliwości daje. A trzeba powiedzieć, że oferuje naprawdę wiele. Znaleźć w nim można znacznie więcej informacji niż w tradycyjnych dziennikach, które nauczyciele noszą pod pachą. Dostęp do nich jest całodobowy, a co najważniejsze – nie trzeba fatygować się do szkoły, aby te kluczowe informacje uzyskać.

Dziennik elektroniczny

To podstawowa baza wiedzy o postępach dziecka w nauce. Rodzic ma dostęp do ocen wystawionych przez nauczycieli, wraz z datą i rodzajem aktywności, może podejrzeć proponowane oceny na zakończenie semestru i porównać wyniki swojego dziecka z pozostałymi uczniami.  E-dziennik działa tak, jak jego papierowy odpowiednik, ale wszystkie informacje są dostępne z poziomu komputera i smartfona.

Frekwencja

Librus pozwala śledzić frekwencję dziecka i monitorować spóźnienia. Dzięki niemu sprawdzisz, ile nieobecności pojawiło się w danym semestrze, a także usprawiedliwisz nieobecność dziecka na zajęcia. Wystarczy, że wybierzesz dzień i podasz powód nieobecności. Możesz też sprawdzić, czy nauczyciel usprawiedliwił nieobecność.

Wiadomości

Za pomocą modułu wiadomości szybko skontaktujesz się ze szkołą i nauczycielami. System przewiduje możliwość wysyłania wiadomości i odpowiedzi. To szybka i wygodna forma komunikacji, dzięki której możesz pozostać w kontakcie z placówką.

Ogłoszenia

Portal Librus oferuje wgląd do wszystkich wiadomości, jakie udostępnia szkoła. Planowane zebranie, wycieczki, akademie i zajęcia dodatkowe – każdą z tych informacji znajdziesz właśnie w tym module. Zaglądaj tam regularnie, aby pozostać na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami.

Terminarz

Dzięki terminarzowi żadna ważna sprawa ci nie umknie. Będziesz na bieżąco z terminami kartkówek i sprawdzianów, a także dowiesz się, na kiedy zaplanowano wycieczki szkolne. Każde wydarzenie odnotowane w terminarzu przez nauczyciela znajdziesz w Librusie.

Zadania domowe

Dla wielu najważniejszy moduł w Librus Synergia zaraz po ocenach. Dzięki niemu sprawdzisz listę prac domowych, jakie zadał nauczyciel i termin ich oddania. Jeśli szkoła zdecyduje się na podpięcie dysku sieciowego, dziecko może przesłać zadanie w formie załącznika.

Jak założyć konto na Librus?

Dane do logowania w Librus Synergia każdy rodzic otrzymuje w szkole. Jeśli jednak chcemy skorzystać z e-dziennika, konieczna będzie rejestracja w Librus Rodzina. Aplikacja i strona, a mówiąc prościej e-dziennik, będą dostępne dopiero po powiązaniu kont.

 • Na początek wejdź na stronę Librus Rodzina i kliknij w przycisk Rozpocznij.
librus rodzina - załóż konto
 • Strona zapyta cię, czy korzystasz z aplikacji Librus pierwszy raz. Kliknij w przycisk Pierwszy raz.
 • Zobaczysz informację, że jeśli otrzymałeś tylko login i hasło ze szkołu, musisz najpierw założyć konto Librus. Przejdź do Rozumiem, zakładam konto.
 • Teraz musisz uzupełnić wszystkie dane. Podaj swój e-mail i utwórz hasło. Wybierz wiek i potwierdź, że nie jesteś robotem.
librus rodzina - utwórz konto
 • Kliknij Załóż konto.
 • Na adres e-mail podany w trakcie rejestracji otrzymasz link aktywacyjny. Kliknij w niego, aby ukończyć proces zakładania konta Librus.
 • Teraz musisz powiązać konto. Kliknij w przycisk Powiąż konta i wpisz hasło oraz login, które masz ze szkoły.

Z Librusa skorzystasz również na smartfonie. Wystarczy, że pobierzesz aplikację ze sklepu. Na urządzeniu mobilnym również możesz przejść cały proces zakładania konta, a jeśli już je masz – po prostu się zaloguj.

Pamiętaj, że jako rodzic kilkorga dzieci masz tylko jedno konto, z którego zobaczysz każdy e-dziennik. Z kontem Librus możesz powiązać dowolną ilość kont uczniów.

Czy Librus jest bezpłatny?

Kiedyś można było usłyszeć o szkołach, które żądały opłaty za zdalny dostęp do dziennika elektronicznego.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez MEN Librus był i będzie darmowy, a obowiązek opłacania e-dziennika został przeniesiony na samorządy lokalne.

Dziennik elektroniczny w swojej podstawowej wersji jest zupełnie za darmo i każdy rodzić może mieć nieodpłatny dostęp do informacji o swoim dziecku. Trzeba jednak powiedzieć, że istnieją tzw. Mobilne dodatki, a za dostęp do nich przyjdzie nam zapłacić. Nie jest to duży wydatek, bo zaledwie 29,99 zł.

librus mobilne dodatki

Czym różnią się poszczególne pakiety?

Wariant darmowy:

 • aktualizacja danych co 3 godziny,
 • oceny,
 • szczęśliwy numerek,
 • spotkania i lekcje online,
 • lekcje zrealizowane i te zaplanowane,
 • nieobecności i uwagi,
 • ogłoszenia,
 • multikonto,
 • plan i terminarz,

Mobilne dodatki zawierają wszystkie te opcję, które zyskujemy wraz z pakietem podstawowym, a ponadto:

 • Wiadomości,
 • Biurko,
 • Natychmiastowe powiadomienia,
 • Librus spokojna noc,
 • Personalizacja,
 • Pobieranie plików,
 • Zadania domowe i projekty,
 • e-usprawieliwienia.

Czy są inne e-dzienniki?

Dziennik elektroniczny to wynalazek, który w dobie postępu technologicznego stał się czymś zupełnie powszechnym. Librus Synergia jest jednych z tych najchętniej wybieranych przez szkoły e-dzienników, ale nie jedynym. Wśród podobnych rozwiązań należy wymienić:

 • Vulcan UONET+
 • Wizjanet mobiDziennik
 • Edudziennik,
 • Program iDziennik

Podstawowe funkcjonalności każdego z nich są takie same, jak w przypadku Librusa. Trzeba jednak przyznać, że portal Librus obsługuje najwięcej placówek, na drugim zaś miejscu plasuje się Vulcan UONET+.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.