Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Wystarczy dodać ją do aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel zapewnia dostęp do elektronicznych wersji takich dokumentów jak dowód osobisty czy prawo jazdy, a od stycznia 2023 roku – także legitymacji emeryta lub rencisty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, choć może też wywoływać pewne pytania i wątpliwości. Zastanawiasz się, czy legitymacja emeryta w telefonie oferuje te same uprawnienia, co plastikowa karta? Nie wiesz, jak zacząć z niej korzystać? Przydatne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
- Legitymacja emeryta – do czego uprawnia?
- mLegitymacja, czyli legitymacja emeryta w aplikacji mObywatel
- Jak dodać legitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel?
Legitymacja emeryta – do czego uprawnia?
Legitymacja emeryta daje szereg uprawnień oraz zniżek. Co trzeba zrobić, aby ją otrzymać? Wcześniej konieczna była wizyta w ZUS.
Legitymacja emeryta i rencisty obecnie wydawana jest osobom do niej uprawnionym w formie elektronicznej i nie wymaga składania żadnych wniosków.
Dzięki niej:
- można odliczyć od podatku koszt zakupu leków (powyżej kwoty 100 zł) przepisanych przez lekarza i korzystać ze zniżek w aptekach,
- rehabilitacja, pobyt w ośrodkach uzdrowiskowych, jak i dostęp do dóbr kultury (np. darmowy wstęp na niektóre wydarzenia lub w konkretne dni tygodnia) są tańsze,
- otrzymuje się zniżki na komunikację miejską – ich wysokość zależy od miejsca zamieszkania (niektóre miasta oferują przykładowo darmowe przejazdy),
- ma się gwarancję tańszego podróżowania koleją – emeryci mogą skorzystać z dwóch przejazdów pociągiem w klasie 2 z ulgą 37%, a ponadto w PKP Intercity istnieje możliwość wyrobienia Karty Seniora, gwarantującej 50% zniżki na podróżowanie kolejami Intercity, TLK i ekspresowymi; z kartą emeryta ma się także tańsze przewozy regionalne – warto sprawdzić ofertę w zależności od miejsca zamieszkania,
- jesteś zwolniony z abonamentu RTV (po spełnieniu warunków: ukończone 60 lat, ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym).
mLegitymacja, czyli legitymacja emeryta w aplikacji mObywatel
mLegitymacja emeryta to karta w postaci elektronicznej, która działa dokładnie tak, jak tradycyjny dokument. Nie oznacza to, że stare karty stracą swoją ważność – można z nich nadal bez problemu korzystać i są aktualne do nadanego terminu ważności.
Osoby, które od 2023 roku będą przechodzić na emeryturę lub rentę, będą otrzymywać legitymację jedynie w formie elektronicznej, choć możliwe jest też nabycie plastikowej karty. W tym wypadku konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS.
Jak wygląda w mObywatel legitymacja emeryta? Znajdziesz w niej takie informacje, jak:
- datę ostatniego pobrania danych z rejestrów państwowych,
- zdjęcie,
- imię/imiona i nazwisko emeryta/rencisty,
- nr PESEL,
- rodzaj świadczenia,
- datę ważności mLegitymacji oraz jej numer,
- nazwę organu wydającego mLegitymację,
- status dokumentu: ważny/nieważny.
Dzięki mLegitymacji otrzymuje się dokładnie te same świadczenia, co w przypadku zwykłej, plastikowej karty. Jest to potwierdzenie tego, iż jest się emerytem lub rencistą, a co za tym idzie, ma się prawo do świadczeń zdrowotnych oraz można korzystać z przysługujących ulg.
Jak dodać legitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel?
Co musisz zrobić, by na Twoim telefonie pojawiła się mLegitymacja emeryta? mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna, do której możesz dodać swój dokument. Jest dostępna zarówno na telefony z Androidem (wersja 7.0 wzwyż) oraz iOS (13.0 wzwyż). Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. By ją zainstalować, potrzebujesz:
- minimum 100 MB wolnej pamięci,
- systemu operacyjnego bez modyfikacji,
- dostępu do Internetu – będzie niezbędny do instalacji, aktualizacji czy aktywacji dokumentów.
mLegitymację, jak i dowód osobisty czy prawo jazdy, dodaje się bezpłatnie. Aby to zrobić, należy posiadać profil zaufany – założony przez Internet (przez konto w systemie banku lub innej instytucji – lista znajduje się na oficjalnej stronie profilu zaufanego albo przy pomocy podpisu kwalifikowanego) lub w punkcie potwierdzającym (różne urzędy oraz niektóre banki). Można również wykorzystać e-Dowód.
Dodanie mLegitymacji w telefonie jest bardzo proste. Wystarczy tylko wykonać następujące kroki:
- Pobierz aplikację mObywatel.
- Uruchom aplikację.
- Przeczytaj regulamin i politykę prywatności, a następnie je zaakceptuj.
- Ustaw nazwę telefonu – może zawierać tylko litery i cyfry, bez znaków specjalnych. Dzięki temu, w przypadku utraty telefonu, będziesz mógł wykorzystać ją do zastrzeżenia aplikacji.
- Ustaw hasło – minimum 8 znaków (co najmniej jedna mała i jedna duża litera, jedna cyfra oraz jeden znak specjalny).
- Dodaj swój pierwszy dokument – aplikacja przeniesie Cię do potwierdzenia tożsamości.
- Z listy wybierz mObywatel, a następnie potwierdź swoją tożsamość wybraną metodą: profilem zaufanym lub e-Dowodem.
- Z listy dodaj nowy dokument, czyli legitymację emeryta/rencisty.
To wszystko. Jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji film:
Może Cię zainteresować: