Search icon

Legalne pobieranie muzyki za darmo. 10 najlepszych stron

21.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Legalne pobieranie muzyki za darmo. 10 najlepszych stron
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Któż z nas nie lubi słuchać muzyki, jadąc autem czy chociażby relaksując się w domowym zaciszu? Muzyka pozwala nam się wyciszyć, gdy tego potrzebujemy i wyszaleć, kiedy mamy taką potrzebę. Z chęcią ściągamy najróżniejsze utwory z bogatego źródła tej formy rozrywki, jakim jest Internet.

Czy jednak postępując w ten sposób, zachowujemy się w pełni legalnie? Czy możemy piosenki i podkłady muzyczne dowolnie wykorzystywać? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w artykule.

Czy pobieranie muzyki za darmo z sieci jest legalne?

Internet dla większości z nas jest prawdziwą kopalnią utworów muzycznych. Znaczna część osób ściąga pliki muzyczne w ogóle nie zastanawiając się, czy jest to legalne. Warto zgłębić nieco tę kwestię, a sprawa nie jest skomplikowana. Wszystko zależy od celu korzystania z tych zasobów. Jeśli bowiem pobieramy muzykę za darmo wyłącznie na użytek własny lub najbliższego otoczenia, nie łamiemy prawa. Jeżeli jednak wykorzystujemy ją do celów komercyjnych, jest to nielegalne (chyba że autor na to zezwolił).

Najpopularniejszy serwis streamingowy z muzyką
Spotify – co to jest? Ile kosztuje i czy warto?

Czy darmową muzykę można dowolnie wykorzystać?

Gdy chcemy wykorzystywać darmową muzykę w celach komercyjnych np. jako ścieżkę dźwiękową na naszym kanale You Tube, powinniśmy zainteresować się odpowiednią licencją, która zezwala na udostępnianie treści szerszemu gronu użytkowników.

Licencje Creative Commons

Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na zestaw licencji Creative Commons (CC), dzięki którym zachowane zostają prawa autorskie i równocześnie jest możliwość dzielenia się własną twórczością z innymi. Szczególnie przydatna jest licencja CC0 opatrzona domeną publiczną.

Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na zestaw licencji Creative Commons (CC), dzięki którym zachowane zostają prawa autorskie i równocześnie jest możliwość dzielenia się własną twórczością z innymi. Szczególnie przydatna jest licencja CC0 opatrzona domeną publiczną.

Najlepsze strony z darmową muzyką

Bezpłatne zdjęcia z internetu i to legalnie!
TOP 15 najlepszych darmowych banków zdjęć

Soundcloud

legalne pobieranie muzyki Soundcloud
https://soundcloud.com/

Jeśli szukasz serwisu muzycznego pozbawionego irytujących reklam, SoundCloud może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Portal ten umożliwia nie tylko słuchanie muzyki, ale i komunikację poprzez np. polubienie i pozostawienie komentarza dla ulubionego wykonawcy. Zakres gatunków muzycznych SoundCloud jest bardzo szeroki: od muzyki klasycznej, przez jazz, rock, pop po brzmienia elektroniczne. Możesz tu słuchać znanych utworów, jak i zupełnych nowości. Jest to dobra opcja dla wschodzących gwiazd.

ReverbNation

legalne pobieranie muzyki ReverbNation
https://www.reverbnation.com/

Szukając darmowej platformy promującej scenę muzyczną, nie można pominąć ReverbNation. Jest to serwis znany na całym świecie, także w Polsce. Pomaga budować karierę artystom, łącząc ich z festiwalami, wydawcami, wytwórniami i fanami. Dzięki niemu możesz pobierać muzykę z różnych gatunków – country, pop, hip-hop i wiele innych. Za pomocą wyszukiwarki w szybki sposób odszukasz ulubionych wykonawców. Aplikacja jest zsynchronizowana z portalami, takimi jak: Facebook, Spotify, Twitter, YouTube i inne.

Free Music Archive

legalne pobieranie muzyki Free Music Archive
legalne pobieranie muzyki Free Music Archive

Portal Free Music Archive to miejsce z darmową muzyką na licencjach Creative Commons. Jest bogatym zbiorem wyszukanych kolekcji muzycznych, które zostały podzielone na gatunki i kuratorów. Dzięki temu łatwiej odnaleźć utwory o określonym stylu lub przeznaczeniu np. muzyka do filmów. Ponadto w FMA znajdziesz przeglądy najpopularniejszych kawałków muzycznych, recenzje i porady dla słuchaczy oraz muzyków, chcących publikować na portalu. Dodatkowo utwory mogą być wygodnie embedowane na własnej stronie.

Jamendo

legalne pobieranie muzyki Jamendo
https://www.jamendo.com/

Jest jednym z najbardziej znanych darmowych serwisów muzycznych, za którego pośrednictwem artyści łączą się ze słuchaczami. Na pewno wiesz, że mowa tu o Jamendo. Portal zawiera w swej bibliotece ponad 500 000 utworów udostępnionych przez około 40 000 artystów. Wygodna wyszukiwarka i przejrzysty interfejs ułatwiają znalezienie wybranego gatunku muzyki. Ponadto możesz tu także słuchać jednej z kilkunastu stacji radiowych ułożonych tematycznie. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z Androidem i iOS.

Live Music Archive

legalne pobieranie muzyki za darmo Live Music Archive

Live Music Archive to nieoceniony zbiór utworów z całego świata. W rozbudowanej wyszukiwarce możesz znaleźć nagrania według kryteriów takich jak: gatunek, rok powstania, język. Do wyboru masz bibliotekę liczącą kilkaset tysięcy utworów. Przypadnie do gustu zwłaszcza fanom koncertów, którzy mogą pobrać nagrania w bardzo wysokiej jakości mniej znanych i reklamowanych zespołów. Muzykę możesz pobierać, ale jej używanie musi pozostać ściśle niekomercyjne.

Musopen

legalne pobieranie muzyki za darmo MusOpen
https://musopen.org/

Musopen to gratka dla wielbicieli muzyki klasycznej. Szukając ulubionych brzmień, możesz kierować się filtrami takimi jak: kompozytor, wykonawca, instrument czy epoka, której one dotyczą. Utwory możesz odsłuchiwać i dodawać do ulubionych. Pliki z muzyką zaś można ściągać albo w standardowej, albo bardzo wysokiej jakości dźwięku. Co więcej, znajdziesz tu ciekawą bazę wiedzy o autorach utworów i instrumentach muzycznych. Jest też możliwość słuchania utworów na telefonie, tablecie lub komputerze.

Audionautix

legalne pobieranie muzyki audionautix
https://audionautix.com/

Audionautix to platforma udostępniająca pliki nawet do komercyjnego wykorzystania, pod warunkiem odpowiedniego oznaczenia autora. Jej twórcą jest Jason Shaw – również kompozytor. Wybraną muzykę możesz słuchać lub pobierać, kierując się jej rodzajem i swoim nastrojem. Możesz np. włączyć kawałek uspokajający, medytacyjny i wiele innych. Szata graficzna strony jest bardzo przejrzysta i z łatwością dotrzesz do poszukiwanego kawałku. Z pewnością nie przegapisz też nowości, które mają osobną zakładkę.

Bandcamp

strony do pobierania muzyki bandcamp
https://bandcamp.com/

Bandcamp to wyjątkowe miejsce, w którym niezależni artyści spotykają się ze swoimi fanami. Użytkownicy mogą tu zostawiać recenzje, udostępniać swoje kolekcje oraz wysyłać i otrzymywać wiadomości od obserwowanych przez nich idoli. Oprócz słuchania muzyki za darmo możesz również skorzystać z internetowego sklepu muzycznego, dzięki któremu artyści otrzymują bezpośrednie wsparcie ze strony użytkowników. Repertuar muzyczny zaś jest ogromny i reprezentuje prawie wszystkie gatunki.

SoundClick

darmowa i legalna muzyka soundclick
https://www.soundclick.com/

Soundclick był jednym z pierwszych portali społecznościowych z wolną muzyką. W swojej ofercie posiada m.in. darmową rozbudowaną stronę z profilem, MP3 do pobrania, stacje radiowe, listy przebojów, sklep muzyczny, teksty itp. Zakres muzyczny obejmuje najróżniejsze gatunki, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Artyści udostępniają swoją muzykę bezpłatnie, jednak w niektórych przypadkach, aby móc ją ściągnąć należy uiścić opłatę. Na platformie możesz się zarejestrować i założyć własne konto.

NoiseTrade

pobieranie muzyki za darmo Noise Trade
https://www.pastemagazine.com/noisetrade/music/

NoiseTrade to portal o globalnym zasięgu, w którego zbiorach znaleźć można nie tylko muzykę, ale i książki. Umożliwia on m.in. pobieranie i udostępnianie muzyki, a jedyne co musisz zrobić, to wpisać adres e-mail i kod pocztowy swojej miejscowości. W zamian za to otrzymujesz dostęp do bogatych zasobów NoiseTrade, na które składają się różnego rodzaju gatunki muzyczne. Możesz też zostać patronatem sztuki, zostawiając „napiwek” dla ukochanego artysty czy zespołu.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.