Search icon

Legalne pobieranie muzyki za darmo – TOP 10 najlepszych stron z darmową muzyką

06.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Legalne pobieranie muzyki za darmo – TOP 10 najlepszych stron z darmową muzyką
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Któż z nas nie lubi słuchać muzyki, jadąc autem czy chociażby relaksując się w domowym zaciszu? Muzyka pozwala nam się wyciszyć, gdy tego potrzebujemy i wyszaleć, kiedy mamy taką potrzebę. Z chęcią ściągamy najróżniejsze utwory z bogatego źródła tej formy rozrywki, jakim jest Internet.

Szukasz miejsc, w których możesz pobrać muzykę za darmo? Nasz ranking TOP 10 najlepszych stron z darmową muzyką z pewnością Cię zainteresuje. Na końcu artykułu poruszamy także istotne kwestie związane z legalnością pobierania muzyki z Internetu. Zapraszamy do lektury!

Bezpłatne zdjęcia z internetu i to legalnie!
TOP 15 najlepszych darmowych banków zdjęć

Najlepsze strony do pobierania muzyki za darmo

Soundcloud

legalne pobieranie muzyki Soundcloud
Soundcloud

Jeśli szukasz serwisu muzycznego pozbawionego irytujących reklam, SoundCloud może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Portal ten umożliwia nie tylko słuchanie muzyki, ale i komunikację poprzez np. polubienie i pozostawienie komentarza dla ulubionego wykonawcy. Zakres gatunków muzycznych SoundCloud jest bardzo szeroki: od muzyki klasycznej, przez jazz, rock, pop po brzmienia elektroniczne. Możesz tu słuchać znanych utworów, jak i zupełnych nowości. Jest to dobra opcja dla wschodzących gwiazd. Aplikacja SoundCloud jest dostępna na urządzenia z Androidem i iOS.

ReverbNation

ReverbNation - legalne pobieranie muzyki za darmo
ReverbNation

Szukając darmowej platformy promującej scenę muzyczną, nie można pominąć ReverbNation. Jest to serwis znany na całym świecie, także w Polsce. Pomaga budować karierę artystom, łącząc ich z festiwalami, wydawcami, wytwórniami i fanami. Dzięki niemu możesz pobierać muzykę z różnych gatunków – country, pop, hip-hop i wiele innych. Za pomocą wyszukiwarki w szybki sposób odszukasz ulubionych wykonawców. Aplikacja jest zsynchronizowana z portalami, takimi jak: Facebook, Spotify, Twitter, YouTube i inne.

Free Music Archive

Free Music Archive
Free Music Archive

Portal Free Music Archive to miejsce z darmową muzyką na licencjach Creative Commons. Jest bogatym zbiorem wyszukanych kolekcji muzycznych, które zostały podzielone na gatunki i kuratorów. Dzięki temu łatwiej odnaleźć utwory o określonym stylu lub przeznaczeniu np. muzyka do filmów. Ponadto w FMA znajdziesz przeglądy najpopularniejszych kawałków muzycznych, recenzje i porady dla słuchaczy oraz muzyków, chcących publikować na portalu. Dodatkowo utwory mogą być wygodnie embedowane na własnej stronie.

Jamendo

jamendo
Jamendo

Jest jednym z najbardziej znanych darmowych serwisów muzycznych, za którego pośrednictwem artyści łączą się ze słuchaczami. Na pewno wiesz, że mowa tu o Jamendo. Portal zawiera w swej bibliotece ponad 500 000 utworów udostępnionych przez około 40 000 artystów. Wygodna wyszukiwarka i przejrzysty interfejs ułatwiają znalezienie wybranego gatunku muzyki. Ponadto możesz tu także słuchać jednej z kilkunastu stacji radiowych ułożonych tematycznie oraz pobierać muzykę bez praw autorskich do użytku komercyjnego, np. do filmików publikowanych w Social Media.

Live Music Archive

Live Music Archive

Live Music Archive to nieoceniony zbiór utworów z całego świata. W rozbudowanej i wolnej od reklam wyszukiwarce możesz znaleźć nagrania według kryteriów takich jak: gatunek, rok powstania, język. Do wyboru masz bibliotekę liczącą kilkaset tysięcy utworów. Przypadnie do gustu zwłaszcza fanom koncertów, którzy mogą pobrać nagrania w bardzo wysokiej jakości mniej znanych i reklamowanych zespołów. Live Music Archive stanowi część amerykańskiej biblioteki cyfrowej Internet Archive. Muzykę możesz pobierać, ale jej używanie musi pozostać ściśle niekomercyjne.

Musopen

legalne pobieranie muzyki za darmo MusOpen
Musopen

Musopen to gratka dla wielbicieli muzyki klasycznej. Szukając ulubionych brzmień, możesz kierować się filtrami takimi jak: kompozytor, wykonawca, instrument czy epoka, której one dotyczą. Utwory możesz odsłuchiwać i dodawać do ulubionych. Pliki z muzyką zaś można ściągać albo w standardowej, albo bardzo wysokiej jakości dźwięku. Co więcej, znajdziesz tu ciekawą bazę wiedzy o autorach utworów i instrumentach muzycznych. Jest też możliwość słuchania utworów na telefonie, tablecie lub komputerze. W ramach bezpłatnego planu Musopen dozwolone jest 5 pobrań dziennie. Wersja Premium, która kosztuje 55 dolarów rocznie, daje dostęp do nieograniczonego pobierania plików z bezstratnym dźwiękiem).

Audionautix

legalne pobieranie muzyki audionautix
Audionautix

Audionautix to platforma udostępniająca pliki nawet do komercyjnego wykorzystania, pod warunkiem odpowiedniego oznaczenia autora. Jej twórcą jest Jason Shaw – również kompozytor. Wybraną muzykę możesz słuchać lub pobierać, kierując się jej rodzajem i swoim nastrojem. Możesz np. włączyć kawałek uspokajający, medytacyjny i wiele innych. Szata graficzna strony jest bardzo przejrzysta i z łatwością dotrzesz do poszukiwanego kawałku. Z pewnością nie przegapisz też nowości, które mają osobną zakładkę.

Bandcamp

Bandcamp
Bandcamp

Bandcamp to wyjątkowe miejsce, w którym niezależni artyści spotykają się ze swoimi fanami. Użytkownicy mogą tu zostawiać recenzje, udostępniać swoje kolekcje oraz wysyłać i otrzymywać wiadomości od obserwowanych przez nich idoli. Oprócz słuchania muzyki za darmo możesz również skorzystać z internetowego sklepu muzycznego, dzięki któremu artyści otrzymują bezpośrednie wsparcie ze strony użytkowników. Repertuar muzyczny zaś jest ogromny i reprezentuje prawie wszystkie gatunki.

SoundClick

darmowa i legalna muzyka soundclick
SoundClick

Soundclick był jednym z pierwszych portali społecznościowych z wolną muzyką. W swojej ofercie posiada m.in. darmową rozbudowaną stronę z profilem, MP3 do pobrania, stacje radiowe, listy przebojów, sklep muzyczny, teksty itp. Zakres muzyczny obejmuje najróżniejsze gatunki, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Artyści udostępniają swoją muzykę bezpłatnie, jednak w niektórych przypadkach, aby móc ją ściągnąć należy uiścić opłatę. Na platformie możesz się zarejestrować i założyć własne konto.

Soundclick w planie podstawowym jest darmowy, natomiast plany rozszerzone, dedykowane profesjonalnym artystom i producentom beatów kosztują odpowiednio 10 oraz 20 dolarów miesięcznie. Portal posiada swoją wersję mobilną na telefony z Androidem i iOS.

Amazon Music

Amazon Music
Amazon Music

Firma Amazon także może się pochwalić swoją platformą do słuchania muzyki oraz internetowym sklepem muzycznym. Użytkownicy serwisu mogą wybierać pomiędzy różnorodnymi utworami i podcastami, darmową muzykę znajdziemy po kliknięciu w zakładkę Amazon Music Free. Jeśli zależy nam na słuchaniu bez reklam, z dźwiękiem HD oraz możliwości odtwarzania utworów offline, warto wypróbować plan Premium, który kosztuje 10,99 dolarów miesięcznie.  

Dobrej muzyki słuchaj na dobrych słuchawkach

Czy pobieranie muzyki za darmo z sieci jest legalne?

Internet dla większości z nas jest prawdziwą kopalnią utworów muzycznych. Znaczna część osób ściąga pliki muzyczne w ogóle nie zastanawiając się, czy jest to legalne. Warto zgłębić nieco tę kwestię, a sprawa nie jest skomplikowana. Wszystko zależy od celu korzystania z tych zasobów. Jeśli bowiem pobieramy muzykę za darmo wyłącznie na użytek własny lub najbliższego otoczenia, nie łamiemy prawa. Jeżeli jednak wykorzystujemy ją do celów komercyjnych, jest to nielegalne (chyba że autor na to zezwolił).

Najpopularniejszy serwis streamingowy z muzyką
Ile kosztuje Spotify Premium w 2024? Cena i rodzaje pakietów

Czy darmową muzykę można dowolnie wykorzystać?

Gdy chcemy wykorzystywać darmową muzykę w celach komercyjnych np. jako ścieżkę dźwiękową na naszym kanale You Tube, powinniśmy zainteresować się odpowiednią licencją, która zezwala na udostępnianie treści szerszemu gronu użytkowników.

Licencje Creative Commons

Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na zestaw licencji Creative Commons (CC), dzięki którym zachowane zostają prawa autorskie i równocześnie jest możliwość dzielenia się własną twórczością z innymi. Szczególnie przydatna jest licencja CC0 opatrzona domeną publiczną.

Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na zestaw licencji Creative Commons (CC), dzięki którym zachowane zostają prawa autorskie i równocześnie jest możliwość dzielenia się własną twórczością z innymi. Szczególnie przydatna jest licencja CC0 opatrzona domeną publiczną.

Jeśli chodzi o wykorzystanie muzyki w popularnych serwisach społecznościowych jak Instagram, Facebook czy TikTok, ono również powinno przebiegać zgodnie z prawem. Na szczęście wspomniane platformy znacznie uprościły proces dodawania postów z muzyką. Wystarczy skorzystać z domyślnej biblioteki zawierającej utwory, do których serwisy uzyskały prawa na podstawie umów licencyjnych. Wtedy udostępnianie treści z muzyką ,np. w postaci rolek, jest jak najbardziej legalne.

Na co trzeba uważać, jeśli chodzi o wykorzystywanie muzyki do filmików? Biblioteki z utworami mediów społecznościowych dzielą się na takie, które są dedykowane wyłącznie tworzeniu treści na użytek prywatny (niekomercyjny) oraz takie, których utwory mogą być wykorzystywane także w celach komercyjnych. W przypadku podjęcia próby wykorzystania muzyki przeznaczonej do użytku niekomercyjnego do prowadzenia działalności komercyjnej może dojść do zablokowania filmiku przed publikacją, jego automatycznego usunięcia lub nawet zbanowania konta. Używanie muzyki niezgodnie z licencją może prowadzić także do konsekwencji prawnych, np. roszczeń o odszkodowania ze strony jej twórców.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.