Search icon

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone? 3 sposoby

15.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak przenieść dane z iPhone na iPhone? 3 sposoby
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Właśnie kupiłeś nowy smartfon Apple i zastanawiasz się, jak przenieść dane z iPhone na iPhone? Nie jest to wbrew pozorom trudne. Co więcej, przenoszenie danych z iPhone na iPhone można zrealizować na trzy sposoby. Dodajmy, że w każdym z nich zawiera się przenoszenie kontaktów z iPhone’a starego na nowy, co dla wielu osób jest kluczowe. Podpowiadamy także jak przenieść dane z iPhone na iPhone bez iCloud.

W przypadku fabrycznie nowego urządzenia najpierw przeczytaj poniższy poradnik, w którym podpowiadamy, jak skonfigurować iPhone.

Przenoszenie danych z iPhone na iPhone

Jak już wspomnieliśmy, przenoszenie danych z iPhone na iPhone nie jest skomplikowaną czynnością. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów związanych z tym jak przenieść dane z iPhone na iPhone warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, co zrobić zanim zaczniemy ten proces.

Po pierwsze, warto najpierw rozłączyć zegarek Apple Watch, o ile się go posiada. Dzięki temu automatycznie utworzy się kopia zapasowa danych z zegarka, którą będzie można odtworzyć po połączeniu go z nowym iPhonem.

Po drugie upewnij się, że:

 • masz zrobiony backup swojego starego iPhone’a,
 • znasz swój identyfikator Apple ID i hasło.

Po trzecie, przełóż kartę SIM do nowego smartfona. Tak, można zrobić to przed rozpoczęciem przenoszenia danych z iPhone na iPhone.

Dostępne są trzy metody przenoszenia danych z iPhone na iPhone. Można skorzystać z kopii zapasowej starego urządzenia, która zapisana jest w chmurze iCloud, ale są osoby, które takiej nie mają. Zatem jak przenieść dane z iPhone na iPhone bez iCloud? Z pomocą przychodzą nam dwie pozostałe metody. Pierwsza z nich to funkcja Szybki start, a druga wykorzystuje iTunes (w przypadku komputera z systemem Windows) lub Finder (w przypadku komputerów Mac).

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone przy pomocy iCloud?

Jeżeli masz swoje konto iCloud — co znacznie ułatwia pracę i przechowywanie danych — transfer plików jest banalnie prosty. To bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli Ci przechowywać pliki „w chmurze”, czyli na internetowych serwerach Apple, a jednocześnie usprawni proces przenoszenia danych z iPhone na iPhone.

Po włączeniu nowego iPhone’a należy postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie aż pojawi się menu o nazwie Programy i dane. Należy wówczas wybrać opcję Odtwórz z archiwum iCloud.

Ważne! Po drodze należy koniecznie połączyć iPhone’a z siecią Wi-Fi. Nie wolno pomijać tego kroku, ponieważ pobranie kopii zapasowej nie będzie możliwe bez połączenia z Internetem.

Następnie należy zalogować się do iCloud, podając identyfikator Apple ID i hasło.

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone

Kolejnym krokiem jest wybranie kopii zapasowej, która ma zostać przywrócona na nowym smartfonie (najlepiej wybrać tą ostatnią, najpóźniej wykonaną).

Teraz trzeba poczekać aż proces odtwarzania się zakończy i wykonać pozostałe czynności, przez które prowadzi konfigurator.

Dobrze by w trakcie odtwarzania kopii zapasowej i po zakończeniu tego procesu nowy iPhone podłączony był do zasilania. Jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu odtwarzania pobierać się będą różne dane, między innymi aplikacje, muzyka czy zdjęcia.

Backup iPhone na iCloud

Aby wykorzystać opisaną wyżej metodę należy najpierw zrobić kopię zapasową danych. Jak zrobić backup iPhone na iCloud w pięciu krokach:

 1. Upewnij się, że stary telefon jest podłączony do Internetu.
 2. Na telefonie wybierz Ustawienia > (imię i nazwisko użytkownika) > iCloud > Backup w iCloud.
 3. Włącz opcję Utwórz backup tego iPhone’a.
 4. Wybierz Utwórz backup teraz.
 5. Poczekaj, aż archiwizacja dobiegnie końca.

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone za pomocą funkcji Szybki start

usługi Apple

Funkcja Szybki start jest chyba najmniej skomplikowana, ale do jej wykorzystania potrzebne są oba urządzenia – stare i nowe. Warto dodać, że proces przenoszenia danych z iPhone na iPhone tą metodą chwilę trwa, więc warto uzbroić się w cierpliwość i upewnić, że stare urządzenie nie będzie musiało być używane przez co najmniej kilkanaście minut.

Po pierwsze należy upewnić się, że stary iPhone jest podłączony do Wi-Fi i ma włączony Bluetooth. Następnie należy włączyć nowy smartfon i umieścić go w pobliżu starego.

Na ekranie starego iPhone’a pojawi się animacja, którą trzeba umieścić w obiektywie nowego smartfona i poczekać do momentu aż oba smartfony się połączą. Trwa to zaledwie kilka sekund, a na ekranie pojawiają się szczegółowe wskazówki dotyczące przejścia przez ten proces, więc zdecydowanie nie należy się go obawiać.

Następnie należy połączyć nowego iPhone’a z Wi-Fi i postępować według kolejnych wskazówek. Kolejnym kokiem jest wybranie sposobu przenoszenia danych:

 • w przypadku pobierania z iCloud, aplikacje i dane będą pobierane w tle, co pozwala na szybsze rozpoczęcie korzystania z nowego smartfona,
 • w przypadku przenoszenia bezpośrednio ze starego urządzenia, transfer danych będzie trwać dłużej, ale od razu po jego zakończeniu wszystko będzie gotowe.

Jak poprzednio, dobrze by w trakcie przenoszenia danych oba smartfony były podłączone do zasilania i znajdowały się blisko siebie, w odległości od kliku do kilkunastu centymetrów.

Przenoszenie danych z iPhone na iPhone przy pomocy iTunes lub Finder

Kolejną opcją, aby przenieść dane z iPhone na iPhone, jest wykorzystanie aplikacji iTunes (komputery z Windows) lub Finder (komputery Mac). Zanim jednak zaczniemy, trzeba najpierw wykonać kopię zapasową starego iPhone’a na komputerze.

Tworząc kopię zapasową iPhone na komputerze PC należy kolejno:

 • Podłączyć iPhone’a do komputera za pomocą przewodu.
 • Wybrać iPhone’a, którego kopię chce się utworzyć (ikona w lewym górnym rogu okna aplikacji).
 • Kliknąć w Podsumowanie. Warto zaszyfrować backup, aby zachować dodatkowe dane, między innymi z aplikacji Zdrowie, a następie kliknąć Utwórz backup teraz.

Po poprawnym wykonaniu tego procesu archiwizacji kopia danych w iTunes jest gotowa.

Nieco inaczej proces ten przebiega przy użyciu komputera Mac z systemem operacyjnym macOS 10.15 lub nowszym.

W takim przypadku również należy najpierw podłączyć iPhone’a do komputera. Następnie kliknąć w Ogólne u góry okna Findera. W kolejnym kroku zaznaczyć Twórz backup wszystkich danych iPhone’a na tym Macu i zaszyfrować kopię. Ostatnim krokiem jest kliknięcie opcji Utwórz backup teraz.

Jak przenieść dane z iTunes/Finder na nowy iPhone?

Aby to zrobić, należy włączyć nowe urządzenie (jeśli zostało skonfigurowane wcześniej, to trzeba je wymazać).

Instrukcja krok po kroku:

 1. Po uruchomieniu nowego telefonu, przejdź proces konfiguracji, aż do momentu, gdy na ekranie pojawi się opcja Aplikacje i dane.
 2. Kliknij Odtwórz z Maca lub PC, i przejdź dalej.
 3. Na tym etapie podłącz nowy iPhone do komputera, na którym znajduje się archiwum ze starego telefonu.
 4. Uruchom iTunes lub Finder i znajdź podłączonego, nowego iPhone’a.
 5. Kliknij przycisk Odtwórz backup. Wybierz archiwum poprzedniego telefonu i wpisz hasło, jeśli backup był zaszyfrowany.
 6. W trakcie procesu nie odłączaj telefonu i sieci internetowej.

Po zakończeniu konfiguracji wszystkie dane zostaną przeniesione na nowy telefon.

Jak przenieść kontakty z iPhone na iPhone przez Bluetooth?

Zastanawiasz się, jak przenieść kontakty z iPhone’a na iPhone’a? Jeśli chcesz spróbować najłatwiejszego sposobu przenoszenia danych, użyj Bluetootha. Jest to czasochłonne, ale jednocześnie najmniej skomplikowane.

Co należy zrobić? Instrukcja w 4 krokach:

 1. Włącz Bluetooth w obu iPhone’ach.
 2. Przejdź do aplikacji Kontakty i wybierz ten wpis, który chcesz udostępnić.
 3. Poniżej danych kontaktowych stuknij w opcję Udostępnij kontakt, wybierz dane i stuknij OK.
 4. Teraz wybierz AirDrop i urządzenie, na które ma trafić udostępniany kontakt.

Prawda, że łatwe?

Ile trwa przenoszenie danych z iPhone na iPhone?

Czy któraś z tych metod jest szybsza od innej? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od wielu czynników. Wpływ ma na to przede wszystkim ilość danych do przeniesienia, ale w zależności od metody, znaczenie ma także prędkość Internetu, do którego podłączone są smartfony, a nawet prędkość dysku twardego czy jakość przewodu, którym smartfon podłączony jest do komputera.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.