Konwertowalne laptopy Nokia PureBook Fold debiutują na targach IFA 2022

11.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Konwertowalne laptopy Nokia PureBook Fold debiutują na targach IFA 2022
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie producenci elektroniki dość często używali dopisku „Fold” w nazwie swoich urządzeń. Zwykle oznacza to możliwość zgięcia ekranu, co jest niezwykle efektowne, funkcjonalne i pokazuje zaawansowane możliwości techniczne. Nokia także postanowiła użyć tego słowa w nazwie, nie oznacza to jednak, że jej nowe urządzenie posiada składany ekran. Laptop Nokia PureBook Fold pojawił się na targach IFA 2022, ale nie wróżymy mu świetlanej przyszłości.

Laptop Nokia PureBook Fold

Składany ekran laptopa ASUS Zenbook 17 Fold bez wątpienia jest jego wyróżnikiem na tle konkurencji. Co ciekawego oferuje natomiast laptop Nokia PureBook z dopiskiem Fold? Być może producentowi chodziło o możliwość otworzenia pokrywy z ekranem pod dużym kątem, co pozwala ustawić komputer niczym tablet. Może się to okazać przydatne ze względu na obecność dotykowego ekranu.

Laptop Nokia PureBook Fold
Nokia PureBook Fold

Spoglądając na specyfikację najnowszego laptopa Nokii, także nie znajdziemy tam nic nadzwyczajnego. Dotykowy ekran posiada wielkość 14,1″ i ma rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px). Jego parametry są co najwyżej zadowalające – częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, a maksymalna jasność to tylko 250 nitów.

Za wydajność laptopa odpowiada energooszczędny procesor Intel Pentium Silver N6000 oraz 8 GB RAM.

Z tak przeciętnymi podzespołami komputer powinien być dość tani. Cena 549 euro (ponad 2500 złotych) w wariancie ze 128 GB pamięci wydaje się więc adekwatna dla takiego urządzenia.

Ważący 1,66 kilograma laptop posiada niewielką baterię o pojemności 38 Wh. Podstawowe podzespoły sprawiają, że maksymalny czas pracy to całkiem dobre 8 godzin. Napełnienie akumulatora do pełna zajmie niecałą godzinę dzięki szybkiemu ładowaniu 44 W.

Nowy laptop Nokii posiada niezbędne do codziennej pracy i nauki wyposażenie – moduły Wi-Fi i Bluetooth 5, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz dwa porty USB-C 3.2 i jeden USB-A 3.2.

Laptop Nokia PureBook Fold
Nokia PureBook Fold

Nowe laptopy Nokii także w wersjach Pro i Lite

Podczas tegorocznych targów IFA Nokia pokazała także dwa inne modele. Pierwszy z nich, czyli laptop Nokia PureBook Lite nie posiada panelu dotykowego. Pozostała część specyfikacji jest podobna do wersji Fold. Taki komputer kosztuje o 100 euro mniej – 449 euro, czyli około 2100 złotych. Nokia PureBook Lite posiada też obudowę z plastiku. Warianty „Fold” i „Pro” mają natomiast górną pokrywę z aluminium.

Najciekawszy jest laptop Nokia PureBook Pro. Ma procesor i3 i większy ekran dotykowy. W porównaniu z komputerami PureBook Lite i PureBook Fold, wersja Pro wyróżnia się przede wszystkim znacznie wydajniejszym procesorem. To znacznie lepszy wybór do pracy, czy jako domowe centrum rozrywki.

Procesor Intel i3 12-generacji, pamięć o pojemności 512 GB w połączeniu z większą baterią sprawiają, że odmiana Pro jest warta dopłaty. Warto dodać, że laptop Nokia PureBook Pro posiada też więcej głośników (4 sztuki) oraz lepszą kamerkę internetową (2 MP).

Cena wersji z ekranem 15,6″ i baterią 57 Wh to 599 euro. Odmiana z większym ekranem 17,3″ i baterią 63 Wh kosztuje 699 euro.

Laptop Nokia PureBook Fold

Każdy z nowych laptopów Nokia PureBook jest dostępny w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych. Komputery powinny być dość wygodne w użyciu dzięki podświetlanej klawiaturze i sporych rozmiarów gładzikowi.

Warto natomiast zaznaczyć, że powszechnie kojarzone logo Nokia znajduje się na opisanych komputerach właściwie tylko z marketingowego powodu. Produkcją laptopów zajmuje się OFF Global – startup rodem z Francji.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.