Laptop nie chce się włączyć? Oto najczęstsze przyczyny awarii laptopa

14.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Laptop nie chce się włączyć? Oto najczęstsze przyczyny awarii laptopa
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sytuacja, w której laptop nie chce się włączyć, przydarzyć może się każdemu. Okazuje się, że nie zawsze oznacza to konieczność zakupu nowego urządzenia bądź oddawania laptopa do naprawy. Czasami przyczyna takiego stanu rzeczy może być bardzo prozaiczna. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć. 

Co zrobić, gdy laptop się nie włącza?

Z jakiego powodu laptop nie chce się włączyć, mimo iż wciskamy standardowy przycisk uruchamiający? Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo dużo. Zanim zaczniemy się denerwować i myśleć nad oddaniem laptopa do naprawy bądź zakupem nowego urządzenia, powinniśmy wykonać kilka czynności. 

Przede wszystkim, warto podłączyć laptopa do zasilania. W ten sposób upewnimy się, że nie doszło do rozładowania baterii i przez to laptop nie chce się włączyć. Dodatkowo trzeba też zweryfikować, czy nie doszło do awarii przycisku uruchamiania. Warto również sprawdzić stan zasilacza. 

W niektórych przypadkach źródłem problemu jest gniazdko, do którego laptop jest podłączony, przez co urządzenie nie jest ładowane. 

laptop nie reaguje

Czasami dzieje się również tak, iż komputer się uruchamia, jednakże mimo resetowania laptopa w dalszym ciągu widnieje wyłącznie czarny ekran. Wszystkie diody zasilania się świecą, co świadczy o tym, iż urządzenie powinno pracować normalnie.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Wówczas można zwiększyć jasność ekranu bądź podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor. Częstą przyczyną takiej sytuacji jest samodzielne wygaszenie ekranu przez użytkownika. W ten sposób sprawdzimy, czy nie doszło do uszkodzenia matrycy.

Samodzielne sprawdzenie przyczyny, dlaczego laptop się nie włącza, często jest niemożliwe. Laik nie zawsze poradzi sobie z samodzielną identyfikacją źródła problemu, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego.

Jakie mogą być przyczyny problemów z włączeniem laptopa?

Problemy z włączeniem laptopa mogą być spowodowane bardzo różnymi przyczynami. Wymieniliśmy kilka tych najpopularniejszych, które warto – a co ważniejsze można – sprawdzić samodzielnie.

  • Rozładowana bateria

Jeśli laptop przez dłuższy czas nie był ładowany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemy z jego włączeniem mogą być wywołane tą prozaiczną przyczyną. Aby to sprawdzić, wystarczy podłączyć laptop do prądu, a następnie spróbować go uruchomić. 

  • Uszkodzony przycisk uruchamiający (power)

Jedna z najczęstszych przyczyn problemów z włączeniem laptopa. Do takiej awarii dochodzi najczęściej wtedy, gdy laptop jest eksploatowany przez długi czas bądź doszło do uszkodzenia mechanicznego. 

  • Uszkodzony zasilacz do laptopa

Jest to akcesorium, którego właściciele laptopów używają wyjątkowo często. Obecnie wiele zasilaczy jest wyposażonych w diody LED, które informują nas, czy działają one prawidłowo. Gdy dioda LED w trakcie ładowania nie świeci na zielono, świadczy to o tym, iż najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia zasilacza. 

  • Uszkodzona matryca bądź taśma matrycy

Najczęściej taka usterka występuje wtedy, gdy laptop się włączył, ale na ekranie nie widzimy żadnego obrazu. Gdy widzimy wyłącznie czarny ekran, warto poświecić na niego od dołu latarką. Jeżeli zobaczymy na matrycy obraz, może to świadczyć o tym, że awarii uległo jedynie podświetlenie matrycy, a taśma w dalszym ciągu jest sprawna. Z kolei jeśli po zaświeceniu latarką w dalszym ciągu nie dostrzeżemy żadnego obrazu, wtedy warto podłączyć do laptopa monitor zewnętrzny. Jeśli wówczas ujrzymy prawidłowo wyświetlający się obraz, będzie to świadczyło o tym, iż uszkodzeniu uległa matryca lub taśma łącząca matrycę z płytą główną. 

  • Uszkodzenie karty graficznej

Jeżeli po podłączeniu zewnętrznego monitora do laptopa obraz nie będzie się wyświetlał i ujrzymy czarny ekran, może być to znak, iż doszło do uszkodzenia karty graficznej. Takie awarie najczęściej dotyczą starszych urządzeń. Wówczas niezbędny jest zakup nowego układu graficznego. 

  • Uszkodzenie płyty głównej

W przypadku, gdy awaria nie jest wywołana ani problemami z zasilaniem ani ekranem, wtedy warto sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia płyty głównej. Takie uszkodzenie następuje wtedy, gdy laptop jest przegrzewany z powodu osadzającego się kurzu, doszło do jego zalania bądź był on długotrwale obciążony w związku z korzystaniem z zaawansowanego oprogramowania. 

 Co możesz zrobić, by samodzielnie usunąć usterkę?

Samodzielne usunięcie przyczyny, przez którą laptop nie chce się włączyć, nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od tego, czym jest spowodowana usterka. W przypadku, gdy laptop nie włącza się, ponieważ rozładowana jest bateria, wówczas wystarczy podłączyć go do zasilania, a już po chwili będziemy mogli z niego normalnie korzystać. 

Gorzej, gdy przyczyna awarii laptopa to uszkodzenie płyty głównej, karty graficznej lub zasilacza. W takim przypadku zdecydowanie najlepiej jest udać się do serwisu komputerowego. Fachowcy przeprowadzą drobiazgową analizę problemu, a następnie zaproponują najlepsze warunki naprawy. 

co zrobić gdy laptop nie chce się włączyć

Gdzie możesz oddać swojego laptopa do naprawy?

Jeżeli nasz laptop jest objęty gwarancją, warto oddać go do producenta. W takim przypadku zostanie on najprawdopodobniej naprawiony bezpłatnie. Z kolei, gdy nie mamy takiej możliwości, należy udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego.

W każdej większej miejscowości bez trudu znajdziemy firmę specjalizującą się w naprawianiu laptopów. Wybierając serwis do naprawy warto zwracać uwagę nie tylko na cennik, ale również na opinie jego dotychczasowych klientów. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.