Bezprzewodowe ładowanie zwrotne w laptopach Dell – wygoda, czy marnotrawstwo energii?

07.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Bezprzewodowe ładowanie zwrotne w laptopach Dell – wygoda, czy marnotrawstwo energii?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas wyboru sprzętu elektronicznego zawsze kierujesz się dostępnością zaawansowanych technologii i dodatkowymi gadżetami? Dell z myślą o takich klientach pracuje właśnie nad nowym rozwiązaniem. Laptop Dell z ładowarką indukcyjną mógłby pozwolić na podładowanie smartfona, słuchawek TWS lub zegarka smart.

Dell pracuje nad wbudowaniem ładowarki indukcyjnej w laptopa

Jeszcze do niedawna ładowanie indukcyjne było dostępne jedynie w urządzeniach z wyższej półki cenowej. Dziś taka opcja znajduje się nawet w niedrogich smartfonach, a także innych urządzeniach – słuchawkach bezprzewodowych, opaskach sportowych i innych. Z tego względu także ładowarki bezprzewodowe stają się coraz popularniejsze. Dziś bez trudu doposażymy nowy samochód w taki element wyposażenia, a ładowarki indukcyjne mogą być wbudowane m.in. w blat burka.

laptop na biurku

Dell planuje wprowadzić możliwość ładowania bezprzewodowego bezpośrednio z laptopa.

Urządzenia, które naładowalibyśmy w ten sposób są o wiele mniejsze, niż sam laptop. Mają też zdecydowanie mniejszą pojemność baterii. Podładowanie zegarka, czy smartfona nie byłoby więc znacznym uszczerbkiem dla czasu pracy notebooka. Jeżeli natomiast laptop jest podłączony do źródła zasilania, moglibyśmy zrezygnować z kabli plączących się na biurku i wyglądających nieestetycznie. Wystarczyłoby bowiem położyć urządzenie w odpowiednim miejscu na obudowie laptopa, by rozpocząć ładowanie zwrotne. Takim miejscem mogłaby być pusta przestrzeń po lewej lub prawej stronie touchpada.

Laptop Dell z ładowarką indukcyjną jako akcesorium

Co ciekawe, opisywana funkcjonalność prawdopodobnie nie będzie zamontowana w komputerze na stałe. Na szkicach technicznych w zgłoszeniu patentowym możemy bowiem zobaczyć dodatkowy element, mocowany do obudowy laptopa na zasadzie klipsa. Oznaczałoby to, że podstawowe odmiany laptopów nie miałyby tej opcji. Laptopy Dell z ładowarką indukcyjną mogłyby stanowić zestaw, być może dodatkowa ładowarka byłaby po prostu do dokupienia.

Laptop Dell z ładowarką indukcyjną - szkice z patentu
Fragment zgłoszenia patentowego – laptop Dell z ładowarką indukcyjną .

Wiele zależałoby oczywiście od ceny takiego rozwiązania. Jeśli będzie rozsądna – wielu klientów zapewne zdecydowałoby się na dokupienie klipsa z ładowaniem bezprzewodowym. Warto bowiem zaznaczyć, że niezłej jakości ładowarka indukcyjna podłączana przez port USB to wydatek kilkudziesięciu złotych.

Apple też pracuje nad ładowaniem indukcyjnym w komputerach przenośnych

Nieco inną drogą planuje pójść Apple. Tam natomiast ładowarka indukcyjna miałaby znaleźć się w pokrywie laptopa MacBook. Oznaczałoby to możliwość ładowania na zdecydowanie większej powierzchni. Nie wiemy jednak, czy taka możliwość dotyczyłaby tylko MacBooka z zamkniętą pokrywą, czy Apple rozwiąże jakoś problem mocowania ładowanych urządzeń na pokrywie.

Wydaje się jednak, że rozwiązanie zaproponowane przez firmę Dell jest nieco bardziej praktyczne. Mogłoby też oznaczać możliwość kupienia klipsa z ładowarką i podłączenia go do laptopów innych marek.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.