Jak działa ładowarka GAN? Zalety technologii GaN i polecane modele ładowarek

19.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak działa ładowarka GAN? Zalety technologii GaN i polecane modele ładowarek
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Technologia ładowania GaN to rewolucja, która zatacza coraz szersze kręgi. Powszechnie uważa się, że już wkrótce całkowicie wyprze krzemowe odpowiedniki.

Poniższy artykuł przybliży, jak działa ładowarka GaN, jakie ma zalety i czy warto po nią sięgnąć.

Na czym polega technologia GaN?

Technologia szybkiego ładowania GaN wykorzystuje azotek galu (z angielskiego: Gallium nitride. To półprzewodnik, który jest alternatywą dla krzemu i został wprowadzony w latach 90. XX wieku do produkcji diod LED emitujących światło koloru niebieskiego.

Azotek galu charakteryzuje się przerwą energetyczną rzędu 3,4 eV podczas gdy krzem – jedynie 1,11 eV. Współczynnik ten definiuje zdolność przewodnictwa dla ciał stałych, a w przypadku dwóch porównywanych materiałów oznacza to, że GaN może poradzić sobie ze znacznie wyższym woltażem i temperaturą niż krzem.

ładowarka GaN

Już teraz na rynku dostępne są ładowarki typu GaN i panuje powszechne przekonanie, że azotek galu w przyszłości może całkowicie wyprzeć krzem w produkcji tego typu akcesoriów.

Szybszy bieg prądu w układach GaN może również przełożyć się na większą moc obliczeniową innych urządzeń elektronicznych, a oprócz tego lepszą energooszczędność oraz tańszy proces produkcyjny (co przełoży się na niższe ceny).

Czym różni się ładowarka GaN od klasycznej ładowarki?

Ładowarki GaN różnią się od klasycznych pod wieloma względami. Po pierwsze – są mniejsze i lżejsze, a to ze względu na to, że nie potrzebują wewnątrz tylu komponentów, co ich krzemowe odpowiedniki. Co więcej, azotek galu pozwala przewodzić większe napięcie elektryczne. Ładowarki GaN są przy okazji znacznie efektywniejsze w przesyłaniu prądu i wydajne energetycznie. To dlatego, że w technologii GaN energia rozprasza się w postaci ciepła w mniejszym stopniu niż w konwencjonalnych ładowarkach.

Obrazując te korzyści na realnym przykładzie – iPhone 12 podłączony do ładowarki GaN naładuje się od 0 do 61% w zaledwie 30 minut (standardowa ładowarka Apple w tym czasie dobije do 50%).

Czy ładowarki z technologią GaN są bezpieczne?

Absolutnie tak! Ładowarki GaN są bezpieczne, a korzystanie z ich wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem awarii czy usterki niż w przypadku konwencjonalnych ładowarek.

Po pierwsze, akcesoria oparte o azotek galu generują mniej ciepła, a po drugie rozpoznają typ ładowanego urządzenia i stan baterii dobierając odpowiednie natężenie. Nie ma tutaj mowy o przeładowaniu, przetężeniu czy przegrzaniu.

technologia ładowania GaN a bezpieczeńswo

Optymalizacja i inteligentne dopasowywanie ładowania w zależności od urządzenia sprawia, że urządzenia korzystające z akumulatorów GaN cechują się zwiększoną żywotnością.

Czy warto kupić ładowarkę GaN?

Technologia ładowania GaN to rozwiązanie bardzo przyszłościowe, ale już dziś oferujące lepsze parametry niż konwencjonalne akumulatory krzemowe. Z czasem cała branża przeniesie się na ten rodzaj akumulatorów i będą one coraz tańsze.

Ładowarki GaN bardzo często obsługują zarazem standard Power Delivery (PD) i mogą ładować kilka urządzeń jednocześnie. Ponadto są one zgodne z technologią Qualcomm Quick ChargeTM 3.0 i sprzętem od wielu producentów: Apple, Samsung czy Google. Naładujemy nimi zarówno najnowsze iPhone’y, jak i flagowce z rodziny Galaxy, ale nie tylko. Technologia szybkiego ładowania GaN pozwala również ładować laptopy w rodzaju Apple MacBook Pro czy urządzenia hybrydowe w stylu Surface Pro.

technologia szybkiego ładowania GAN - czy warto?

Jeśli cenisz szybkość oraz możliwość ładowania wielu sprzętów jednocześnie – technologia GaN to rozwiązanie dla Ciebie.

Polecane ładowarki GaN

Ładowarka Green Cell GaN 65 W 2x USB-C 1xUSB-A

ładowarka GAN Green Cell GaN 65 W

Ładowarka Green Cell GaN 65 W posiada trzy gniazda ładowania, w tym dwa USB-C z Power Delivery o mocy 65 W, którymi można ładować laptopy lub smartfony, a także jedno USB-A o mocy 18 W. Akumulator pozwala ładować trzy urządzenia jednocześnie, inteligentnie dopasowując do nich napięcie.

Ładowarka 3mk Hyper Charger GaN 65 W

ładowarka GAN 3mk Hyper Charger GaN 65 W

3mk Hyper Charger GaN 65 W to ładowarka GaN o małych gabarytach, ale dużej, wynoszącej 65 W mocy, która pozwoli na ładowanie trzech urządzeń na raz. Wsparcie Power Delivery przez USB-C, oprócz smartfonów, pozwala ładować również laptopy. Sprzęt obsługuje też szybkie ładowanie Quick Charge 3.0 i wyróżnia się niebiesko-zieloną diodą LED, ułatwiającą znalezienie ładowarki w ciemności.

Ładowarka Hama 65W GaN PD/QC 3.0

ładowarka GAN Hama 65W GaN PD/QC 3.0

Produkt firmy Hama, czyli ładowarka 65 W GaN PD/QC 3.0 cechuje się niewielkimi gabarytami i wagą, przez co zajmuje minimalną ilość przestrzeni w podróży. Ładowarką tą naładujemy dwa urządzenia jednocześnie z włączeniem szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 oraz ładowania laptopów dzięki PD. Sprzęt zawsze zadba o automatyczne rozpoznawanie podłączanego urządzenia i zapewnieniu mu optymalnego sposobu ładowania.

Ładowarka Anker PowerPort Nano II GaN 65W USB-C

ładowarka GAN Anker PowerPort Nano II GaN 65W USB-C

Anker PowerPort Nano II GaN 65 W USB-C to akcesorium o niewielkich rozmiarach, ale dużej mocy. To pierwsza ładowarka, która używa nowszej wersji technologii GaN i zapewni wysoką wydajność ładowania dla MacBook Air i Pro, iPhone czy Samsung Galaxy. Niezależnie od typu urządzenia, każde z nich będzie ładowane z maksymalną prędkością.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.