Ładowanie zwrotne w iPhone coraz bliżej. Apple zgłosiło patent

08.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ładowanie zwrotne w iPhone coraz bliżej. Apple zgłosiło patent
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na stronie Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikowana została dokumentacja opisująca pomysł firmy Apple na rozwiązanie dotyczące bezprzewodowego ładowania zwrotnego. W skrócie chodzi o to, że być może w niedalekiej przyszłości możliwe będzie ładowanie akcesoriów, takich jak słuchawki AirPods czy zegarek Apple Watch, poprzez przyłożenie ich do iPhone’a.

Ładowanie zwrotne w iPhone

Zgłoszony przez Apple system ładowania wykorzystuje znane między innymi z technologii MagSafe magnetyczne elementy, których zadaniem jest prawidłowe ustawienie cewki ładującej względem ładowanego smartfona. Problem w tym, że wykorzystywana obecnie cewka jest na tyle duża, że nie jest możliwe pozycjonowanie mniejszych urządzeń, takich jak na przykład wymienione wyżej słuchawki czy smartwatch.

magsafe
Ładowarka MagSafe. Źródło: Apple

Bimodalny system ładowania zwrotnego (Bimodal Reverse Recharging System), bo tak nazywa się opatentowany pomysł, wykorzystywał będzie zupełnie inne elementy magnetyczne, które zapewnią, że urządzenia ładowane przy użyciu energii elektrycznej zgromadzonej w baterii smartfona będą zawsze ustawione tak, by cewka wbudowana w iPhone’a mogła spełnić swoje zadanie.

Wiele osób, które miały bądź mają do czynienia z urządzeniami, które można ładować bezprzewodowo (indukcyjnie), spotkało się z problemem nieprawidłowego spozycjonowania ich na ładowarce, co kończyło się tym, że akumulator nie został naładowany. Pomysł firmy Apple ma właśnie temu zapobiec.

lądowanie_zwrotne_iphone
Źródło PatentlyApple

Warto jednak dodać, że bezprzewodowe ładowanie zwrotne nie jest nowością. Taką funkcję od pewnego czasu oferują na przykład smartfony marki Samsung czy Xiaomi. Nowością w pomyśle inżynierów firmy z Cupertino są wspomniane już magnetyczne elementy, które ułatwiają pozycjonowanie urządzeń.

Na koniec przypomnijmy, że fakt zgłoszenia jakiegoś pomysłu do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych nie oznacza, że opisane rozwiązanie trafi kiedykolwiek do seryjnej producji. Jednak w tym przypadku wydaje się, że taka funkcja może pojawić się w smartfonach marki Apple nawet w najbliższej przyszłości.

Źródło: PatentlyApple

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.