Druga generacja magnetycznego ładowania bezprzewodowego Qi2 coraz bliżej

20.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Druga generacja magnetycznego ładowania bezprzewodowego Qi2 coraz bliżej
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na początku stycznia 2023 odbyły się targi CES w Las Vegas. Producenci przedstawiali tam swoje najnowsze urządzenia. Nie zabrakło jednak także premier technologii, które już niedługo mogą trafić do wielu modeli urządzeń różnych producentów. Jest wśród nich najnowszy standard ładowania bezprzewodowego – Qi2.

Qi2 – bezprzewodowe ładowanie, które skądś już znamy

Organizacją odpowiedzialną za zaprezentowanie nowego standardu ładowania bezprzewodowego Qi2 jest Wireless Power Consortium. Wnikliwi obserwatorzy mogą zauważyć sporo podobieństw do modułu ładowania bez kabli w sprzęcie Apple. U amerykańskiego giganta rozwiązanie nazywa się MagSafe.

Ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi jest znane od lat. Przyszła więc pora na wdrożenie nowej technologii.

Ładowanie bezprzewodowe spotykamy w smartfonach, tabletach, powerbankach, słuchawkach bezprzewodowych i innych sprzętach. To wygodne rozwiązanie pozwala pozbyć się kabli, a ładowanie może być całkiem szybkie.

Ładowanie Qi2

Qi2 – rewolucja, czy ewolucja w dziedzinie ładowania urządzeń?

Jak to możliwe, że technologia Apple (ładowanie magnetyczne MagSafe) może trafić także do innych sprzętów? To proste – amerykańska firma też jest członkiem Wireless Power Consortium. Rozwiązanie znane dotąd tylko z iPhone i innych urządzeń ze znakiem nadgryzionego jabłka wkrótce znajdzie się także w sprzęcie z systemem Android i akcesoriach.

Nowy standard ładowania bezprzewodowego Qi2 pozwoli na szybsze i bardziej efektywne ładowanie urządzeń.

Straty energii elektrycznej mają być ograniczone. Zarówno ładowarka, jak i położony na niej sprzęt, powinny wydzielać mniej ciepła. Niewątpliwym plusem ładowarki magnetycznej, bo tak ma działać Qi2, jest stabilność kontaktu z ładowarką (odczujemy lekkie przyciąganie).

Poza klasycznymi ładowarkami bezprzewodowymi, akcesoria pracujące w technologii Qi2 mogą pojawić się także jako uchwyty magnetyczne na smartfony, czy jako element wyposażenia samochodu.

Ładowanie Qi2

Kiedy Qi2 wejdzie do produkcji?

Do skorzystania z ładowania magnetycznego Qi2 niezbędne jest zarówno posiadanie odpowiedniej ładowarki, ale także kompatybilnego urządzenia.

Te powinny pojawić się w sprzedaży jeszcze w 2023 roku, najpewniej w okolicy połowy grudnia.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.