Search icon

Jak znaleźć kosz w telefonie z Androidem i w iPhone?

16.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak znaleźć kosz w telefonie z Androidem i w iPhone?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

To, gdzie jest kosz w telefonie, uzależnione jest nie tylko od tego, czy jest to iPhone, czy smartfon z Androidem, ale również od modelu danego telefonu. W efekcie znalezienie kosza w telefonie w każdym przypadku może wyglądać inaczej, jednak odzyskanie danych w większości sytuacji może się udać.

Czym jest kosz w telefonie?

Kosz to funkcja systemowa, która zapobiega trwałemu usuwaniu danych, co mogłoby nastąpić przez pomyłkę. Minusem tego rozwiązania, jest jednak fakt, że pliki znajdujące się w koszu nadal zużywają dostępną pamięć, a co za tym idzie – należy pamiętać o jego regularnym opróżnianiu.

Istotne jest także to, że kosz w telefonie nie stanowi odrębnej lokalizacji (jak w przypadku komputerów z systemem Windows), ale stanowi jedną z funkcji poszczególnych folderów systemowych.

Jak znaleźć kosz w smartfonie?

Jak już wspomniano kosz w smartfonie różni się nie tylko w zależności od wykorzystywanego systemu operacyjnego w smartfonie (Android lub iOS), ale także modelu (producenta urządzenia).

Kosz w iPhone

Przykładowo kosz w iPhone znajduje się w poszczególnych aplikacjach, czego przykładem może być np. aplikacja Zdjęcia. Przejście do niego jest możliwe po otwarciu karty Albumy oraz przejściu do sekcji Inne rzeczy, ponieważ to tam znajduje się zakładka Ostatnio usunięte. Właśnie do niej trafiają zdjęcia usunięte przez użytkownika, które znikają z jego galerii.

kosz w telefonie

Kosz w telefonie z Androidem

Gdzie jest kosz w telefonie z Androidem? W tym przypadku również trudno go szukać w poszczególnych aplikacjach, jednak warto podkreślić, że kosz w Androidzie 11 (i nowszych) jest dostępny w Ustawieniach urządzenia.

Poza tym można z niego korzystać w poszczególnych aplikacjach. Przykładowo kosz w telefonie Samsung można otworzyć, klikając trzy kropki lub trzy pionowe paski, które znajdują się w prawym górnym rogu ekranu w aplikacji Galeria. Tam znajdują się usunięte zdjęcia.

Jak opróżnić kosz w smartfonie?

Mając świadomość, że pliki znajdujące się w koszu nadal obciążają pamięć urządzenia, warto regularnie go opróżniać. Jak wyczyścić kosz w telefonie?

Warto wiedzieć, że ukryty kosz Android opróżnia się automatycznie w terminie od kilku do 30 dni od przeniesienia do niego plików. Możliwe jest jednak również jego ręczne opróżnienie, co wymaga przejścia do kosza oraz wyboru opcji Opróżnij.

W przypadku iOS należy natomiast zaznaczyć poszczególne elementy znajdujące się w koszu, a następnie wybrać opcję Usuń wszystkie.

kosz-w-iphone

Czy da się odzyskać pliki i zdjęcia z kosza?

Kosz to funkcja telefonu, dzięki której można odzyskać skasowane wcześniej dane. Jak przywrócić zawartość kosza? W tym celu należy przejść do tej lokalizacji, a następnie wybrać elementy, które mają zostać odzyskane. Potem wystarczy już tylko kliknąć opcję Przywróć.

Wiedząc, gdzie jest kosz w telefonie, można szybko odzyskać pliki, które zostały usunięte przez pomyłkę. Jest to więc ważna funkcjonalność, co wynika z faktu, że pozwala bezpiecznie korzystać ze smartfona.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.