Search icon

Świetnie przyjęty “Kos” z szybką datą premiery na SkyShowtime

15.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Świetnie przyjęty “Kos” z szybką datą premiery na SkyShowtime
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

“Kos” – doceniony polski film historyczny z gwiazdorską obsadą – po niemal trzech miesiącach od premiery kinowej zmierza do streamingu. Data premiery na SkyShowtime nie jest już dłużej tajemnicą. 

Kos – data premiery na SkyShowtime

Film o kulisach powstania kościuszkowskiego zadebiutuje wyłącznie na SkyShowtime 26 kwietnia 2024 roku, zatem równo trzy miesiące po premierze kinowej. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji przyjrzeć mu się bliżej, zdecydowanie warto. 

Produkcja spotkała się bowiem ze świetnym odbiorem zarówno widowni, jak i profesjonalnych gremiów. Została nagrodzona największą liczbą statuetek na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie otrzymała dziewięć nagród, w tym Grand Prix – Złote Lwy dla Najlepszego Filmu. Tytuł triumfował także na tegorocznym rozdaniu Polskich Nagród Filmowych Orły 2024, gdzie otrzymał sześć statuetek, w tym za Najlepszą reżyserię dla Pawła Maślony. 

Kos – o czym opowiada film? 

Ten, skądinąd nie kryjący inspiracji dorobkiem Tarantino, tytuł przenosi widzów do realiów z końca XVIII wieku, kiedy to w rodzinne strony powraca generał Tadeusz Kościuszko, snujący plany powstania przeciwko zaborcy. Twórcy szeroko nakreślili zdarzenia, które postanowili ukazać na ekranie. Zapoznacie się z nimi poniżej: 

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz »Kos« Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do »Kosa« Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Obsada i twórcy 

Tytuł może pochwalić się znamienitą obsadą, w skład której wchodzą: Jacek Braciak w roli głównej oraz Robert Więckiewicz, Bartosz Bielenia, Agnieszka Grochowska, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek i Jason Mittchell.

Reżyserem produkcji kostiumowej jest Paweł Maślona (“Atak paniki”, “Magma”). Scenariusz do niej napisał zaś Michał A. Zieliński.

Źródło: SkyShowtime

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.